Ateistler Kadir Topbaş'a başvurdu: Ölünce gömülmek zorunda değiliz!

Ateistler Kadir Topbaş'a başvurdu: Ölünce gömülmek zorunda değiliz!
Ateistler Kadir Topbaş'a başvurdu: Ölünce gömülmek zorunda değiliz!
Öldükten sonra gömülmek yerine yakılmak isteyen ateistler İBB Başkanı Kadir Topbaş'tan krematoryum (yakma fırını) istedi.

RADİKAL - Ateizm Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden öldükten sonra cenazelerinin yakılabileceği birkrematoryum (yakma fırını) istiyor.

5 BİN İMZA VERİLDİ

Vatan gazetesinden İlker Akgüngör'ün haberine göre, kısa bir süre önce “Bir krematoryum kurulsun ve yakılarak defnedilmek isteyenlerin istekleri dikkate alınsın. Herkes gömülmek zorunda değil” sözleriyle başlatılan kampanyaya yaklaşık 5 bin kişi imza verdi.

Ateizm Derneği’nin başlattığı kampanya için yapılan açıklama şöyle: “Gömülmek Zorunda Değiliz! Dünyada pek çok ülkede insanlar vasiyetleri üzerine, öldükten sonra yakılıyor. Türkiye’de de cenazesinin gömülmesini değil, yakılmasını isteyen birçok insan var. Ancak krematoryum (yakma fırını) tesisi olmadığı için bu istek karşılanamıyor. Öldükten sonra yakılan kişilerin oranı Japonya’da yüzde 99,85, Hindistan’da yüzde 85, İsviçre ve Danimarka’da yüzde 76, İngiltere’de yüzde 72, İsveç’te yüzde 70, Hollanda’da yüzde 50, ABD’de yüzde 40’tır. Türkiye’de ise herkesin cenazeleri, kendi istediği şekilde değil, belediyenin uygun gördüğü şekilde gömülerek defnediliyor.”

Fırın için yasal engel yok

Dernekten yapılan açıklamada yakma fırınının önünde kanuni bir engel olmadığı da belirtiliyor: “Hâlbuki 1930’da yayınlanmış olan Hıfzısıhha Kanunu talep edildiği ve onay alındığı takdirde belediyelere yakma fırını kurma yetkisi vermiş. Kanunen belediyelerin krematoryum kurması ya da kurdurması konusunda hiçbir engel yok. Belediyeler ise bugüne kadar “talep olmadığı” gerekçesiyle adım atmış değiller. Görünen o ki ancak bizler talep ettiğimiz takdirde belediyeler krematoryum açabilir ya da özel firmalara yaptırabilir. Krematoryum çok pahalı ya da işletmesi zor bir sistem değil.”


  http://www.radikal.com.tr/147870314787032

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sedat bayrak - user404210

  merhaba. öncelikle ateizm derneği ateizm için ilk el ya da birinci ağız değildir. zira ateizm belli kuralları olan bir din değildir. nihal atsız da ateisttir turan dursun da ama iki ideoloji arasındaki farkı araştırın da görün. kendi adıma iyi veya kötü ateizm adı altında hiç bir dernek ve/veya kuruluşun açıklamalarını kabul etmiyorum. benim hakkıma bir yagıya varacaksanız bizzat benden duyduklarınızla varın.

  ikisi de yanlış - energon

  Defin de kremasyon da ekolojik açıdan oldukça sakıncalı yöntemler. Artık 2015 yılındayız, çok daha eco-friendly alternatifleri var bu işin. Örneğin karbon açısından zengin ve belirli bir bakteri faunası içeren özel gömü alanları ile, insan bedenleri zengin gübreler haline getirilebiliyor. Ya da "Yeşil Kremasyon" adında bir teknik ile, insan bedeni çeşitli alkaliler kullanılarak kremasyondan tam %90 daha az enerji harcanarak çözülüp kanalizasyona gönderilebiliyor. Eğer böyle bir alternatif ölüm sonrası metod konuşuluyorsa, ateistlerden önce bu opsiyonları araştıracak duyarlılığı beklerdim. Hayal kırıklığına uğradım. Daha fazla bilgi için bir makale: http://www.theatlantic.com/technology/archive/2014/10/how-to-be-eco-friendly-when-youre-dead/382120/