Ateizme anayasal güvence geliyor

Ateizme anayasal güvence geliyor
Ateizme anayasal güvence geliyor
Meclis'teki 4 parti din ve vicdan özgürlüğü maddesine kişilerin inanmama veya dinini değiştirme serbestisinin eklenmesinde uzlaştı. Hazırlanan yeni anayasa yürürlüğe girerse, ateizm anayasal güvenceye alınmış olacak.

NTV 'nin haberine, yeni anayasa yürürlüğe girerse, din ve vicdan hürriyetini düzenleyen maddenin sınırları genişletilecek.

Partiler, din ve vicdan özgürlüğü maddesine kişilerin inanmama veya dinini değiştirme serbestisinin eklenmesinde uzlaştı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu, din ve vicdan özgürlüğü başlığında iki yeni madde yazılmasında da anlaşmaya vardı. Buna göre, kişilerin tek başlarına veya topluca özel veya kamusal alanda ibadet edebilmeleri hükme bağlandı. Dört parti, kişilerin inancını yaşama, açıklama ve yayma haklarını da mutabakatla güvenceye aldı.

KAYDA GEÇİRİLDİ

Komisyon, devletin bütün din ve inanç gruplarına karşı tarafsız olduğunda uzlaşmaya varırken, mevcut anayasada yazılı olmayan genel bir ilkeyi de yazılı anayasa metni olarak kayda geçirdi. Partiler, devletin "din, inanç ve kanaatlerin çeşitliliğine dayalı toplumsal çoğulculuğa saygı göstereceğini" de hükme bağladı. Komisyon kaynakları mevcut anayasada yazılı olmayan bu ifadenin kayda geçirilmesini alevilik, şamanizm gibi her türden inanç grubuna daha özgür bir hareket alanı açılması olarak yorumladı.


  ETİKETLER:

  Anayasa

  ,

  Parti

  ,

  NTV

  ,

  açıklama

  ,

  Karşı

  ,

  İnanç

  http://www.radikal.com.tr/1146156114615620

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Toplumsal bilinçaltı - oselimg

  Insanlık tarihi kadar eski dini inançlar ve inanmamak konusu Türkiye'de hala haber değeri taşıyor. Toplumsal bilinçalımızın ne kadar sefil halde oldugunun ve aslında kendisi gibi olmayana "çoğunluk" tarafından ne gözle bakıldığının resmi. Toplumsal bilinçaltımız bizi hemen eleveriyor.

  Fişleme - karl.marx

  Fişlemek, kod vermek için arkadan iş çevirmeseler bari. Güvenmekte zorlanıyorum bu devlete

  anayasaymış... - bahar2004

  ateistlerin, ateist olduklarını beş vakit deklare etmek gibi bir arzuları yok zaten. buna gerek de duymazlar. sorun, beş vakit propagandası yapılan bir dinin mensuplarının, tek hayat tarzı kendilerininki imiş gibi, hayatın her alanında bunu diğerlerinin gözlerine sokmaları ve diğerlerinin de bunu doğal karşılamasını beklemeleri. akıl yoksa, anayasa nedir ki?

  he he tamam. - hakanhydar

  İşte bunlar hep fişleme.

  Birak kizim fislesinler - iris78

  Biz onlardan daha cokuz. ekonomik ve siyasi baskiyla insanlai iki yüzlülüge zorluyorlar. yoksa biz daha fazlayiz.

  Anayasa olmazsa olmaz mı? - soulera

  Ahlak ve vicdanın içselleşmediği bir toplumda anayasadan medet umulur. Anayasası olmayan ama ifade özgürlüğünü yüzyıllar öncesinden halletmiş ülkerler var. İngiltere'nin yazılı bir anayasası yok örneğin; orada bütün meselelerin çözümü geleneklere dayalı güçlü bir ahlak anlayışında yatıyor. Mesela geçenlerde Zorlu Holding'in AKP'ye 1 milyon 844 bin liralık bağış yaptığı haberi çıktı. Taraflar konuyu açıklama gereği bile duymadı. Buna denk bir olay İngiltere'de yaşansa, İngiliz yargısı o hükümeti Mariana çukuruna gömer, o ingiliz devletinin bütün kurumlarını yerle bir edip üzerinden silindirle geçer, böylesi bir skandalı hazırlayan sebepleri araştırıp bulması için senelerce çalışacak komisyonlar kurar. Mesela bizim gibi bir muz cumhuriyetinde basın, 2 yıldır dünyanın takip ettiği Leveson Soruşturması'nı iki cümleyle geçiştiriyor, haberini yapamıyor, yapacak donanımı da yok. Yani anayasayı tümden bir kenara atsak, herhangi bir düzenleme anayasaya değil de akla, bilime, insanların mutluluğuna, sağlığına aykırı mı değil mi ona baksak şu an olduğumuzdan daha mı sorunlu bir toplum oluruz?

  Ateizme anayasal güvence geliyor - UygarTurkiye

  Devletin/hukumetin ateist olmasi lazimki her dine, her irka ve her etnik kokene esit bir derecede davransin. Boylelikle baris icinde yasanir ve birbirlerinin yasam tarzinada saygi olusur.