Ateş hep düştüğü yeri yakar
Gül, cenaze töreninde şehit Üsteğmen Yavuz ve er Soylu'nun yakınlarını teskin etti.
Şehitler uğurlandı

Şırnak'ta şehit düşen dört askerin evlerinde ve şehirlerinde yas vardı. Üsteğmen Gökhan Yavuz ve er Gökhan Soylu, Cumhurbaşkanı Gül'ün katıldığı törenle İstanbul'da toprağa verildi. Vatandaşlar Gül'e "Tepelerine binelim. Bunun hesabını soralım" diye seslendi. Er Erdem Yüce'yi Iğdır'da 3 bin kişi, Onbaşı Özkan Kılıç'ı Giresun Keşap'ta 15 bin kişi uğurladı.

İSTANBUL/IĞDIR/GİRESUN - Şırnak'taki Gabar Dağı'nda PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan dört asker dün gözyaşlarıyla toprağa verildi. Şehitlerin cenazesinde teröre öfke yağdı.
İstanbul'da toprağa verilen Üsteğmen Gökhan Yavuz ve er Gökhan Soylu'nun cenazesine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı. Şehitler için Maltepe Yusuf Ziya Üçüncü Camisi'nde kılınan cenaze namazına çok sayıda yurttaş yer aldı. Şehit Yavuz'un öğretmen eşi Şeyma Yavuz, asker selamı vererek, tabutun başında bir süre saygı duruşunda bulundu.
Cumhurbaşkanı Gül'ün camiye gelişi sırasında, bir kişi, "Daha neyi bekliyorsunuz? Neyin sabrı? Daha kaç kişi vurulacak?" diye bağırdı. Şehit cenazeleri camiden 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' ve 'Askere uzanan eller kırılsın' sloganlarıyla çıkarıldı. Şehitler için daha sonra askeri tören düzenlendi.
Eşinin fotoğrafını bırakmayan Şeyma Yavuz, gözyaşları içinde, "Gökhan'ım, yemin ederim kanın yerde kalmayacak" dedi. Cami avlusunda bulunan bir grup lise öğrencisi de 'Hepimiz askeriz, silah isteriz' yazılı pankart açtı.
Askeri tören sırasında kortejle yürüyen Gül, şehit babası Hikmet Yavuz'a sarılarak üzüntülerini iletti. Gül'ün törenden ayrıldığı sırada bazı şehit yakınları, "Ölmek istiyoruz Cumhurbaşkanım, artık yeter" dedi. Bazı vatandaşlar da "Tepelerine binelim. Bunun hesabını soralım" diye seslendi. Yavuz'un cenazesi, törenin ardından Edirnekapı Şehitliği'nde, er Soylu'nun cenazesi de Küçükyalı Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Onbaşı Özkan Kılıç'ın Giresun'un Keşap ilçesindeki cenaze törenine yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Cenaze töreninde tek erkek çocuğunu kaybeden şehidin annesi Emine Kılıç, "Evimin tek direğiydin, ben sensiz ne yapacağım. Sana kıyan eller kırılsın" diyerek gözyaşı döktü. Şehidin cenazesi ilçeye bağlı Harmandalı Köyü'nde toprağa verildi.
Er Erdem Yüce'nin, memleketi Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde yapılan cenaze törenine yaklaşık üç bin kişi katıldı. Törenin ardından Yüce'nin cenazesi, ailesinin yaşadığı İncesu Köyü'nde toprağa verildi. Köyün ilk şehidi olan Yüce için köyün girişine bir anıt mezar yaptırılacak. (Radikal, dha, aa)