'Ateşin üzerinde yürüyoruz'

'Ateşin üzerinde yürüyoruz'
'Ateşin üzerinde yürüyoruz'
Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinde kimseyi kırmamaya çalıştıklarını söyleyerek, "Yumurta küfesiyle ateşin üzerinde yürüyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün televizyonlarda yayımlanan ‘Millete Hizmet Yolunda’ konuşmasında, ‘çözüm süreci’nde kararlılık vurgusu yaptı. Başbakan Erdoğan , Türkiye 30 yıl boyunca şehit verirken bu süreçten birilerinin rant sağladığını ifade ederek, “Askerimin, polisimin, korucumun, tek bir vatandaşımın tek bir kılına zarar gelmesindense, tek damla kanın toprağa akmasındansa, her şeyimizi feda etmeye, evet serimden dahi geçmeye hazırım” dedi.

Kimseyi incitmeden...

‘Çözüm süreci’nin hassasiyetine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Sırtımızda yumurta küfesiyle, dikenlerin, hatta ateşin üzerinde yürüyoruz. Tek bir yanlış hareketin, küçük bir hatanın taşıdığımız yüke, emanete, sorumluluğa hasar vereceğinin bilinciyle ilerliyoruz. Hiç kimseyi kırmadan, hiç kimseyi incitmeden, kimseyi tedirgin etmeden mutlu sona, sevindirici sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Aziz milletime şunu söylemek istiyorum. Ne pazarlık, ne taviz, ne de geri atma bizim anlayışımızda kendisine yer bulamaz. Gönlünüz, vicdanınız rahat olsun. Sizin istemediğiniz, sizin onaylamadığınız hiçbir adımı biz atmayız ve attırmayız” açıklamasını yaptı.

Bu bahar kışa dönmesin

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “İstiyoruz ki kardeşlik kazansın. İstiyoruz ki ay yıldızlı bayrak kazansın. Kim kaybederse kaybetsin milletimiz kazansın, Türkiye kazansın. 21 Mart 2013 Nevruzunu işte böyle bir umutla idrak ettik. Baharı, ilkbaharı, taze umutlarla, gerçekleşmesi çok yakın hayallerle hep birlikte karşıladık. Bu bahar, kalıcı olsun istiyoruz. Bu bahar kışa dönmesin, kararmasın, karartılmasın istiyoruz.”


Haklı olduğumuz tescillendi

Mavi Marmara olayı ve İsrail ile ilişkilere de değinen Başbakan Erdoğan, “Nihayetinde haklılığımız tescil edilmiştir. Kararlılığımız neticesinde, taleplerimiz yerine getirilmiştir. Özür, tazminat ve Filistin’e ambargonun kaldırılması... Türkiye, eski Türkiye olmadığını, haksızlık karşısında susacak, boyun eğecek, geri adım atacak bir ülke olmadığını bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.