Ateşkes beklenenden çabuk gelecek

Ateşkes beklenenden çabuk gelecek
Ateşkes beklenenden çabuk gelecek
Kürt sorununun çözümü için en önemli adımlardan biri dün atıldı. BDP Milletvekili Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk, İmralı'ya gitti. Öcalan ile görüşmenin ana noktasını, "Ateşkese dönük kamuoyu beklentisinden çok daha seri netice alınabilir" izlenimi oluşturdu.
Haber: EZGİ BAŞARAN - ezgi.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP milletvekili Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk dün sabah saatlerinde Ataköy Marina’dan hareket eden bir kosterle Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı’ya hareket etti. Kosterde Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata dışında devleti temsil eden bir kişi daha vardı. Abdullah Öcalan’ın Türk ve Akat'ı karşıladığında ilk sözü, “Barış için kaybedecek bir dakikamız dahi yok” oldu.

4 saatlik görüşme
Görüşme yaklaşık 4 saat sürdü. Heyet 15.30 sularında İstanbul ’a döndü. Ardından BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel görüşmeyi değerlendirmek üzere buluştu. İmralı’daki görüşmenin en önemli ve kritik noktaları şöyle:

Takvime bağlı süreç

Süreç takvime ve karşılıklı şartlara bağlı devam edecek. Takvim belirlenmesi daha önce İmralı’yla yapılan görüşmelerden bunu ayırıyor.

Platform anayasa

Yeni anayasa ve yargı paketi Kürt sorununun çözümünün hayata geçeceği ana platformlar olacak.

Görüşmeler sürecek

İmralı’yla görüşmeye giden iki isme devlet karar verdi. İmralı’yla görüşmelerin değişik heyetlerle devam etmesinde mutabakata varıldı.

Sağlık durumu iyi

Sağlığı gayet yerinde olan Öcalan ‘Demokrasi güçlerinin sorumlu ve duyarlı davranmasından’ duyduğu memnuniyeti belirtti.

Sonuç hızlı gelebilir

Ateşkese dönük kamuoyu beklentisinden, çok daha seri bir netice alınacağı izlenimi doğdu. Sürecin tüm detayları önümüzdeki pazartesi günü BDP grup toplantısında değerlendirildikten sonra kamuoyuyla paylaşılacak.