Ateşkes beklenenden çabuk gelecek

Ateşkes beklenenden çabuk gelecek
Ateşkes beklenenden çabuk gelecek
Kürt sorununun çözümü için en önemli adımlardan biri dün atıldı. BDP Milletvekili Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk, İmralı'ya gitti. Öcalan ile görüşmenin ana noktasını, "Ateşkese dönük kamuoyu beklentisinden çok daha seri netice alınabilir" izlenimi oluşturdu.
Haber: EZGİ BAŞARAN - ezgi.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP milletvekili Ayla Akat Ata ve Ahmet Türk dün sabah saatlerinde Ataköy Marina’dan hareket eden bir kosterle Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı’ya hareket etti. Kosterde Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata dışında devleti temsil eden bir kişi daha vardı. Abdullah Öcalan’ın Türk ve Akat'ı karşıladığında ilk sözü, “Barış için kaybedecek bir dakikamız dahi yok” oldu.

4 saatlik görüşme
Görüşme yaklaşık 4 saat sürdü. Heyet 15.30 sularında İstanbul ’a döndü. Ardından BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel görüşmeyi değerlendirmek üzere buluştu. İmralı’daki görüşmenin en önemli ve kritik noktaları şöyle:

Takvime bağlı süreç

Süreç takvime ve karşılıklı şartlara bağlı devam edecek. Takvim belirlenmesi daha önce İmralı’yla yapılan görüşmelerden bunu ayırıyor.

Platform anayasa

Yeni anayasa ve yargı paketi Kürt sorununun çözümünün hayata geçeceği ana platformlar olacak.

Görüşmeler sürecek

İmralı’yla görüşmeye giden iki isme devlet karar verdi. İmralı’yla görüşmelerin değişik heyetlerle devam etmesinde mutabakata varıldı.

Sağlık durumu iyi

Sağlığı gayet yerinde olan Öcalan ‘Demokrasi güçlerinin sorumlu ve duyarlı davranmasından’ duyduğu memnuniyeti belirtti.

Sonuç hızlı gelebilir

Ateşkese dönük kamuoyu beklentisinden, çok daha seri bir netice alınacağı izlenimi doğdu. Sürecin tüm detayları önümüzdeki pazartesi günü BDP grup toplantısında değerlendirildikten sonra kamuoyuyla paylaşılacak.

 


  http://www.radikal.com.tr/1115303111530333

  YORUMLAR
  (33 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ateşkes beklenenden çabuk gelebilir. - fgemak

  ateşkes savaşın bittiği anlamına gelmez,ateşkesin şartları vardır,siyasi iktidarın pkk terör örgütü silahları teslim etmedikçe ateşkes falan yapamayız demesi lazım,orduyu sefere çırardığınız zaman olur olmaz şeylerle ordunun ilerleyişini durduramazsınız, durdurursanız düşmana fırsat verirsiniz askerin maneviyatını kırarsınız.sözde aydınların dolmalarına gelmemek istikrarla yola devam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  Türkiye, Kürdiye, Mürdiye... (2) - Ali Fakı

  ...Osmanlı, Balkanlardaki zengin topraklarını kaybetmeye başlayınca, 19. yüzyılın sonlarında Anadolu'da yaşayan Türklere yaslanmak zorunda kalmış ve Türklüğünü hatırlamıştır. Anadolu'da Kürtler çoğunlukta olsaydı, Osmanlı'dan sonra kurulacak ülkenin adı Kürdiye olurdu. Veya, Mürd denilen bir etnisite çoğunlukta olsaydı da Mürdiye denilirdi ve herkes Mürdçe konuşurdu; Amerika'da herkesin İngilizce konuştuğu gibi. ABD'nin güneyinde Hispanikler (İngilizlerden önce Amerike kıtasına gelip yerleşen İspanyollarla oranın yerli halkı olan Kızılderililerin karışımı) çoğunlukta. Herkesin ekonomik durumu (göreceli olarak) iyi ve kimse bağımsızlık isteyip bu uğurda terör estirmiyor. Estirseler ne olur? Bir soykırım daha olur (Kızılderililere yapılandan sonra) ve hepsini Meksika'ya sürerler, hem de gözlerini kırpmadan. Yani, ABD'nin düzinelerce etnisiteyi barış içinde bir arada tutabilmesinin en önemli nedeni ekonomik olarak güçlü olması ve denge ve denetime dayalı demokratik kurumlarının sağlam olması. Türkiye'de olan ve çok da iyi çalışmayan denge ve denetim (vesayet) kurumlarını yıkıp Tek Adam yönetimine, "Kuvvetler Birliğine" doğru adımlar atan AKP yönetiminden demokratik bir vizyon beklemek abesle iştigaldir. Aynı şekilde, Apo'dan ve Kandil'den de demokratik bir vizyon çıkması tarihin akışına aykırıdır. Yapılması gereken, gerçek demokratik hak ve özgürlükler için açık kafalı Türklerin, Kürtlerin ve İnsanların (başta Aleviler olmak üzere) yarattığı bir demokratik ve ileri koalisyondur.

  Türkiye, Kürdiye, Mürdiye... (1) - Ali Fakı

  19. yüzyılın ortalarına kadar Osmanlı'nın en kötü davrandığı, sürgün ettiği, kıyımlara uğrattığı etnisite Türk (Türkmen) etnisitesiydi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da (Irak ve Suriye ile İran'ın batı bölgeleri de dahil) kurulu Türkmen devletleri olan Akkoyunlular (Başşehirleri Diyarbakır'dı) ve Karakoyunlular, Osmanlıların da katkısıyla yıkılınca, ve daha sonra da Safevi Türkmen devletiyle yapılan savaşlarda, buralardan İran'a büyük Türkmen göçleri olmuş ve bu bölgeler, büyük ölçüde boşalmış geri kalan Türkmen aşiretleri de Rakka (Kuzey Suriye) sürgünlerinde dağıtılmış ve çöllerinde telef edilmiştir... Boşalan yerlere de, çoğunluğu İran ve Irak'tan getirilen sünni Kürt aşiretler yerleştirilmiş, İranla Osmanlı arasında tampon oluşturmuşlar, vergilerini ödeyip Osmanlı'ya askeri katkıda bulundukları sürece rahat bırakılmışlardır...

  pkke ve ateşkes ! - gemerekli

  Hiç inandırıcı değil. pkk nın felsefesine ters bu. Bugüne kadar ne zaman bir adım atıldı, ya pusu kurdular, ya bomba attılar, ya askerin canına kıydılar, yada sivilin. O yüzden mümkün değil. pkk bunun için kurulmadıki, pkk tamamen cia tarafından kurulmuş ve abd nin amaçlarına hizmet eden bir terör örgütüdür. cia iplerini bırakmadığı sürece ateşkeste olmaz, barış ta olmaz. Ayrıca işin içinde kürtlerin eziklik psikolojisi olduğu sürece de bu iş düzelmez. Devlet bizi saymıyor kafası devam ettiği sürece hiç bir şey düzelmez.

  elifarzella - momentum

  "düşünün ki bir çok insanın terörist(!) diye bahsettiği, bebek katili, cani dedikleri kişi ?Barış için kaybedecek bir dakikamız dahi yok? diyor. keşke tüm terörist dedikleriniz böyle olsa. barış gelecekse Öcalan'la gelecektir". Yalnız arada küçük bir fark var: şu an kendisi içeride. Onun için ne dediğinin önemi yok. Aslında hiç bir zaman da olmadı. Yakalandığında bundan çoğunu da söylemişti: "Benim annem de Türk'tü, hizmete hazırım." Evet, önceden de böyle olmuştu, ateşkes beklenenden çabuk gelmiş, geldiği gibi de gitmişti, 33 tane erin alçakça öldürülmesiyle. O zaman da PKK tek taraflı "ateşkes" ilan ettiğini açıklamış, çoğu da bunu yutmuştu. PKK aslında, "ateşkes" gibi ciddi lafları ağzına alıp almayacağının bir denemesini yapmıştı orada, malum kendileri savaşçıydılar ya... Onun için arada bir böyle ciddi konulardan bahsetmek gerekiyordu. Umarım devlet cahil ve marjinal bir grubun bu "kendini tatmin" oyununa alet olmaz bu kez.

  Kürtçülük veya Türkçülük yol değil! - Ali Fakı

  Doğan Kuban bugünkü CBT'de şöyle yazmış: "Osmanlı toplumu Rönesans'tan bu yana Avrupa'nın geliştirdiği bilgi birikimini, Cumhuriyete kadar dışladı. Rönesans denilen büyük kültürel dönüşümü gerçekleştirememiş bir toplumda yaşıyoruz. Bu cahilliği ve geri kalmışlığı KÜLTÜREL ÖZGÜNLÜK sanan düşünürlerimiz var." Bu "cahilliğin ve geri kalmışlığın" içine, Türkçülük ve Kürtçülük de dahil her türlü kültürel şövenizmi, bağnazlığı ve dogmatik kalıpları en başta katmalı. "Büyük kültürel dönüşüm" (Rönesans) için, Kürtçülük yapmanın Türkçülük yapmaktan daha ön açıcı, devrimci bir eylem olduğunu iddia eden varsa anlatsın da öğrenelim ve biz de Kürtçü olalım. Tarihte Kürt Farabiler, İbni Sinalar vardı da biz mi duymadık, okumadık ve öğrenmedik? 9-12. yüzyıllar arasında bu değerleri çıkaran ortamın etnisiteyle hiç bir ilgisi olamayan, vahiyleri bile sorgulayan özgürlükler ortamı olduğunu bilmiyormuyuz? 19. yüzyıl milliyetçiliğine takılıp kalmak, terör estirmek niye?

  yENİDEN UMUTLANIYORUM - Dijleyim..

  dünkü yazımda bir türlü umutlanamadıgımı yazmıstım ancak bu gün yeniden bir umut yeşerdigini hissediyorum tesekürlerr radikal