Ateşle dans eden aşk!

Şaka değil, Kazablanka'dan çağırmışlardı. İstanbul'un en ünlü gazinosu. Dört üniversiteli genç kurmuştu Olimpikler'i. Jimnastik-akrobasi grubuydu. İstanbul Hukuk Fakültesi öğrencisi Özer de liderleriydi.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Şaka değil, Kazablanka'dan çağırmışlardı. İstanbul'un en ünlü gazinosu. Dört üniversiteli genç kurmuştu Olimpikler'i. Jimnastik-akrobasi grubuydu. İstanbul Hukuk Fakültesi öğrencisi Özer de liderleriydi.
Suadiye'deki Dağ Kulüp'te çıkmışlardı ilk kez. Ardından Kulüp Reşat'ta. Son olarak da Caddebostan Gazinosu'nda. Şimdi mahalleden memlekete, Asya'dan Avrupa'ya geçmek üzereydiler.
Gittiler Kazablanka'ya. Organizatörleri Fethi Pehlivan "Başınıza devlet kuşu kondu çocuklar" diye başladı anlatmaya.
"Nejla Ateş'le sahneye çıkıyorsunuz. Büyük bir revü hazırlamışlar. Nejla Ateş dünya çapında bir star. 17 yıl yurtdışında yaşadıktan, Paris'te, Amerika'da yüzlerce, binlerce gösteriden, onlarca film çektikten sonra, Türkiye'de ilk kez sahneye çıkıyor. Siz Olimpikler, onunla beraber çalışma şerefine kavuşuyorsunuz."
'Revüye çıkmak bize uymaz'
Kızmıştı grubun lideri Özer. Sahneye beraber çıkacakları bir dansözdü sonuçta.
Âlem ne derdi? Delikanlıya gelmezdi o iş. Arkadaşlarına bile sorma gereği duymadan "Abi, bizi düşündüğün için sağ ol ama revüye çıkmak bize uymaz" dedi. Arkadaşları da onayladı.
Organizatörle gazinonun patronu çapraz ateşe almıştı gençleri:
"Amerikalılar, Avrupalılar bu sanatçıya şapka çıkarırken, memleketin en büyük gazetesi Hürriyet iki hafta boyunca ona yer verirken siz nasıl oluyor da onunla çalışmayı reddediyorsunuz? Hangi sanatçıya bu kadar yer ayırmış Hürriyet, bir düşünün. Fransız balerinler dans edecek, Türkiye Güzellik Kraliçesi Tansu Sayın meşaleleri yakacak. Türkiye'de hiç görülmemiş 35 kişilik orkestrayı konservatuvar hocalarından büyük müzisyen Nedim Otyam yönetecek."
Israrlara dayanamayıp kabul ettiler. Sıra Nejla Ateş'le tanışmaya gelmişti. Özer Baysaling'in yaşamında unutamadığı anlardan biriydi ilk karşılaşmaları:
"Ve o görünmüştü. Yürümüyor, uçarak süzülüyordu. Ufak tefek, farklı güzellikte, egzotik bir Tatar kızı. Yumuşak hatlı, balık- etinde, ama beli incecik. Adım atarken de dans eden, kıvrak, muhteşem bir vücut. Gözlerimi alamıyordum. Mıhlanmıştım."
New York'tan Konya'ya
Muhteşem bir program olur. Her gece gazino dolup taşmaktadır. Her programda Nejla Ateş, Özer Baysaling'in kollarında dans etmektedir.
Artık iyi bir ekip olmuşlardır. Turne teklifi alırlar. Hiç ummadıkları biçimde kabul eder ünlü yıldız teklifi. Nazilli'den başlayacaktır turne. Sonra Konya...
New York sahnelerinden sonra Nazilli'de dans edecektir Nejla Ateş.
İşte her şey Nazilli'deki o gece ateşlenir. 1966'nın temmuzudur. 'Hanfendinin yardımcısı madam' çalar Özer Baysaling'in kapısını: "Hanımefendi ister sizle bir çay içmek balkonda."
Merakla fırlar. Otururlar, otururlar balkonda. Gece yarısı çayla içilen konyağın sonuna gelinmişken Nejla Ateş, elini tutup Özer Baysaling'e âşık olduğunu söyler. Bütün vücudunu yeni yanan bir ateşin alevleri sarar. Ok gibi uzanıp sarılır Nejla Ateş'in boynuna. Kadın gözyaşlarını tutamıyor, genç adamın bütün vücudu titriyordur.
İşte tam 30 yıl sürecek; büyük bir tutkuyla, fırtınalarla, kıskançlıklarla, ihanetlerle, acılarla yoğrulacak büyük bir aşkın
ateşi tutuşturulmuştur artık.
'Ben gamlı hazan, sense bahar'
Daha turne sürmektedir ama İstanbul'a dönünce yaşanılacakların ağırlığı ikircikli olmaya iter Nejla Ateş'i. Çünkü Nejla 39, Özer 24 yaşındadır. Üstelik 'alt tarafı dansöz'dür Nejla. Özer ise hukuk öğrencisi.
Zaman zaman ağlar Nejla: "Çok gençsin. Senin için de geçer bu aşk. Geçmese bile ailen, çevren karşı gelir. O zaman yaşanmaz olur hayat benim için." Ama aşkının peşindedir Özer. Hemen itiraz eder.
Sonunda dönerler İstanbul'a. Artık Gümüşsuyu'nda Nejla Ateş'in evinde yaşamaktadırlar. Babası küsmüştür kendisine. "Öldüreceğim o kadını" demektedir. Ağabeyi soğuktur. Çevresi yadırgamaktadır.
Artık okula gittiği de yoktur Özer'in. Büyük bir tutkuyla yaşamaktadırlar aşklarını. Ancak Özer artık Nejla'nın dansöz olarak sahneye çıkmasını istememektedir. Yoksa ayrılacaktır. Bunu söylediğinde hiç düşünmeden karar verir Nejla: "Tamam sahneyi bırakıyorum."
Hiç beklemediği bir karardır bu Özer için. Ama çevrenin baskısı, akrabaların küslüğü, arkadaşların yadırgaması sürmektedir. Alkolün yoğunluğu kıskançlık kavgalarıyla kol kola girmiştir.
Para da bitmektedir bir yandan. Son pırlanta yüzük de satılır. Ama çılgınlıklar sürmektedir. Ceplerinde beş kuruş yokken gidip 10 gün kalırlar Hilton'da. Amerika'dan getirdiği vizon kürkü satarak öder otel parasını Nejla. Sonunda ayrılmaya karar verirler. Ailesine dönecek, okulunu bitirecektir Özer. Gümüşsuyu'ndaki lüks dairenin kirasını da ödeyemez durumdadırlar zaten.
'Kara kaplı' günlük
Nejla, Amerika'ya gidene kadar kız kardeşinin Feriköy'deki gecekondusuna yerleşmeye karar verir. Özer de ertesi gün gelecek, eşyaları Gümüşsuyu'ndan Feriköy'e götürecektir. Bu birbirlerini son görüşleri olacaktır. Nejla'yı gecekonduya bıraktıktan sonra Gümüşsuyu'ndaki eve gelir Özer.
Eşyaları toplarken Nejla'nın 'kara kaplı' günlüğüne takılır gözü. Açıp okumaya başlar. "1927'de Romanya'nın Kanara kasabasında dünyaya gelmişim" diye başlıyordur ilk tümcesi. Babasının küçük yaşta öldüğünü, Türkiye'ye geldikten sonra önce bir ailenin yanına evlatlık gibi verildiğini, sonra çorap atölyesinde çalışmaya başladığını, hiç okula gitmediğini, biriktirdiği parayla bir Rus kadından bale dersleri aldığını, hocası aracılığıyla Ses Opereti'nde figüranlığa başladığını, sonra turneye çıkacak bir gruba dansöz olarak katıldığını, Kıbrıs'taki turnede çok beğenilince oradan Beyrut'a geçtiğini, gittiği Paris'te Fransızca, Amerika'da İngilizce kurslarına katıldığını öğrenir.
Amerika'daki yaşamıyla, yaşama bakışıyla, duygularıyla, düşünceleriyle bambaşka bir kadın çıkmıştı karşısına. Kendisine kızmıştı Özer, "Uğruna kavgalara tutuştuğum, evimi, okulumu terk ettiğim kadını hiç tanımıyormuşum" diye.
Açlık sınırındaki çile
Artık, gecekondunun arkasındaki müştemilatta yaşamaya başlamışlardı. Camsız, kapısız, sobasız bir oda. Neredeyse açlık sınırındaydılar. Bir yıl sürdü bu çile. Küçük bir iş buldu Özer önce. Kurtuluş'ta bir bodrum kadına yerleştiler. 'Saray gibi' gelmişti bodrum katı. Sonra spor salonu açtı. Hukuk fakültesini de bitirip avukatlığa başladı. Vücut geliştirmede Milli Takımlar Baş-antrenörü oldu. Alkol, Nejla'nın kıskançlık kavgaları, Özer'in yaşayamadığı gençliğindeki arayışlarına, fırtınalara, ihanetlere karşın aşkları hiç eksilmedi.
İlişkilerinin 15. yılında Necla 54, Özer 39 yaşındayken resmi nikâh kıydılar ancak. Özer Baysaling; yaşamını, Nejla'yı, aşklarını anlattı, piyasaya yeni çıkan anı kitabında. Adını da 'Ateş Dansı' koydu.
Konya'da turnedeyken Özer kalpten bir kolye armağan etmişti Nejla'ya. Bir tarafında Özer'in fotoğrafı, diğer tarafında aşklarının tanığı Mevlana'da aldıkları küçücük bir kuran vardı. Nejla, bir rahatsızlık sonucu okyanusların sonsuzluğuna doğru yola çıkarken işte 30 yıl önce armağan edilmiş bu kolyeyi avucunun içinde sıkı sıkı tutuyordu. Aslında bu aşkın ateşle dansıydı.


    http://www.radikal.com.tr/7436077436070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.