Ateşli hastalar acil servise koşuyor

İSTANBUL - Domuz gribi şüphesiyle hastanelere başvuranların sayısı gün geçtikçe artıyor. Gece, ateşi çıkanlar hastanelerin acil servislerine koşunca hasta yakınları ile sayıları yetersiz olan hastane personeli karşı karşıya geliyor. Acil ve çocuk polikliniklerinin önündeki uzun kuyruklarda alınan sıra numaraları ise normal zamanlardakinin neredeyse üç dört katına çıkıyor.
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki muayenede yüzde 90 domuz gribi belirtileri görülmesine rağmen yer olmadığı gerekçesiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yönledirildiklerini belirten Zuhal Atalay’ın babası Aydın Atalay, “Kızım ateşler içinde yanıyor. Belirtilerin yüzde 90 domuz gribi olduğunu söylemelerine rağmen buraya yönlendirildik. Saatlerdir kucağımda çocuğumla bekliyorum. Sıra ne zaman gelecek bilmiyorum. İçeride tek doktor var. Böyle zamanlarda neden personel sayısı artırılmıyor” diyerek isyan etti. Bezm-i Âlem Vakıf Gureba ve Şişli Etfal’in acil servisleride de onlarca maskeli hasta ve yakını bekliyor.Vakıf Gureba’nın nöbetçi şefi Aydın Gözü başvuru sayısının fazlalığından yakınarak, “Buraya da çok sayıda vaka geliyor. Hastanemizde karantina olmadığı için gelen hastaları diğer hastanelere yönlendirmek zorunda kalıyoruz” dedi.
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Çocuk Servisi’nde yaşananlar ise tam anlamıyla çaresizliğin fotoğrafı. Sıra, 70 rakamını gösterirken, çocuğu ateşler içinde yanan bir babanın elindeki numara 435. Üç saatir beklediğini belirten baba çaresiz: “Tek doktor var. Üç saatte 70 kişiye bakabildi. Benim sıram 435. Sizce ne yapmalıyım?” (Radikal)