Atık toplayıcıları belediyeleri protesto etti

Atık toplayıcıları belediyeleri protesto etti
Atık toplayıcıları belediyeleri protesto etti
Belediyelerin el arabalarına el koyup, depolarını kapattıklarını ileri süren atık toplayıcıları belediyeleri protesto etti

ADANA’da çöpleri ayıklayıp, geri dönüşümü olan kağıt, plastik ve metalleri ekonomiye kazandıran toplayıcılar, atıkları biriktirdikleri el arabalarına el koyup, depolarını kapattıklarını ileri sürdükleri Büyükşehir Belediyesi ile merkez Seyhan ve Çukurova belediyelerini protesto etti. Atık toplayıcıları, potansiyel suçlu olmak istemediklerini, sorunlarına çözüm bulunmazsa belediye önünde açlık grevine başlayacaklarını söyledi.

Adana Atık Toplayıcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği altında örgütlenen atık toplayıcıları, atık dolu el arabalarıyla Celal Bayar Köprülü Kavşağı’ndan İsmet İnönü Parkı’na kadar D-400 Karayolu’nda 150 metrelik yürüyüş gerçekleştirdi. Yaklaşık 100 atık toplayıcısı, İsmet İnönü Parkı’nda belediyeleri alkışlarla protesto etti. Geri dönüşüm projelerinden dolayı belediyelerin çöpe geri dönüşümü olan atık bırakılmasına engel olduğunu ve atık bulamadıkları için kazanç sağlayamadıklarını belirten Dernek Başkanı Sadullah Leventoğlu, Adana’da 2 bin atık toplayıcısı olduğunu, derneğin üye sayısının ise 600’e ulaştığını belirtti.

Bir atık toplayıcısının günde 100 kilo atık toplayıp, 10 lira para kazanabildiğini vurgulayan Sadullah Leventoğlu, “Adanalıların çöpe attıkları atıklarla bizler çocuklarımızı okutup, evimize ekmek götürüyoruz. Ama artık belediyeler el arabalarımıza el koyuyor, depolarımızı kapatıyor. Geri dönüşümü olan atıkları belediyelerin yetki verdiği firmalar topladığı için bize toplayacak atık kalmıyor. Belediye başkanları bizim sorunlarımızla ilgilenmezse Büyükşehir Belediyesi önünde 10’ar kişilik gruplar halinde açlık grevine başlayacağız” dedi.
Leventoğlu, atık toplayıcılarının ekmek parası kazanmak için nasıl çalıştığını kameralar önünde gösterdi. İçi atık dolu el arabası parkın zeminine boşaltıldı, ardından atık toplayıcıları yığın halindeki kağıt, plastik, metalleri tek tek ayıklayıp, tekrar arabalara doldurdu.(dha)