'Atık yağ suları zehirliyor'

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye'de atık yağ kullanımının tehlikeli boyutlara ulaştığını açıkladı.

İSTANBUL - Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye'de atık yağ kullanımının tehlikeli boyutlara ulaştığını açıkladı. Dün düzenlenen 'Atık Yağların Yönetimi Semineri'nde konuşan Öztürk, 1 litre kullanılmış yağın 1 milyon litre içme suyunu, yani 15 kişinin bir yılda alması gereken suyu içilemez hale getirdiğini ifade etti. Kullanılmış yağların sudaki bitkileri öldürdüğünü, yeraltı ve yüzeysel suları kirlettiğini ve doğal hayatı tehdit ettiğini anlatan Öztürk, şunları söyledi: "Türkiye'de piyasaya giren 550 bin ton yağın 350 bin tonu atık hale geliyor. Ancak bu atık yağların zerresi kanalizasyona gitmiyor. Dünyanın her yerinde atık yağların yüzde 80-85'i bertaraf edilirken, Türkiye'de bu oranda geri kullanılıyor. 1 litre atık yağ, 460 bin lira gibi fahiş bir fiyata satılıyor. Toplanma ve taşıma maliyetiyle beraber litresi 800 bin liraya geliyor.
Sonra da fiyatı yüksek olduğu için mazot ve fueloile karıştırılarak vatandaşa geri dönüyor. Belediyeler de, yüksek ücrete atık yağı sattım diyerek övünüyor. Oysa vatandaşa ve çevreye zarar veriyor. Sıfır fiyatla bu yağların verilmesi ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi gerekiyor. Belediye yetkililerini uyarıyorum; atık yağdan para kazanma yolunu artık bırakın. Kalıcı lisansı olan çimento ve kireç fabrikaları ile İZAYDAŞ'a verin."
Öztürk, başta İETT, İSTAÇ, belediyeler, askeriye, servis istasyonları ve karayolları olmak üzere atık yağ çıkaranlara 'yağlarını nereye verdiklerinin' sorulacağını, yanlış yere verenlerin cezalandırılacağını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7477127477120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.