Atıl Çarşı'da 'hanımeli'

Şanlıurfa'da kadınların iş hayatına atılmasına öncülük etmek isteyen bir grup kadın, önce dernek kurdu, daha sonra da atıl bir pasajda tadilatlar yapıp, kadınların burada para kazanmasını sağladı

Kimi ilkokul, kimi lise, kimi ise üniversite mezunu olan ve çalışma hayatında yer almak isteyen bir grup Şanlıurfalı kadın, hayallerini gerçekleştirmek için çıktıkları yolun yarısından fazlasını katetmenin mutluluğunu yaşıyor.

Elbirliği Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Handan Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "balık vermektense balık tutmayı öğretme" düşüncesiyle yola çıktıklarını, dernek olarak kadınların istihdamına yönelik, onlara yön gösteren, çeşitli kurumlar ile kadınlar arasında bir köprü vazifesi olmayı düşündüklerini belirtti.


Çok fazla maddi güçlerinin olmadığını bu nedenle kent merkezinde 18 yıldan bu yana atıl durumda olan Özdiker Çarşısı’nın yönetim kurulu ile bağlantı kurduklarını dile getiren Karataş, "Çarşının yönetim kurulu, (insanlar gelsin burada dükkan alsın, bir hareketlilik olsun 2 yıllığına hiç bir ücret almıyoruz) diye bir kampanya başlatmıştı. Biz de bu kampanya çerçevesinde dükkanları aldık.

Şu anda 40 kadın arkadaşımız dükkanlarını açarak hizmet vermeye başladı" dedi.

Yokluklar üzerine umut tohumları ektik

Karataş, kadınların istihdamına yönelik bu çalışmanın, Şanlıurfa’da kadınlar için olumlu bir adım olacağına inandıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Yokluklar üzerine, olmazlar üzerine umut tohumları ektik ve bu umut tohumlarından bu güzel bayanların çalışma mekanları ortaya çıktı. Böylece derneğimizin amacına ulaşmış olduk. Bir tabuydu bu ve bu tabuyu yıktık.

Şanlıurfa’da maalesef din adına, töre adına çok şey tabulaştırıldı. Dinimizde ve törelerimizde olmayan, ancak varmış gibi gösterilen bir takım şeyler vardı. Arkadaşlarımızla bunu ’el birliğiyle yıkacağız’ dedik. O nedenle derneğimizin ismini "Elbirliği" koyduk.

Bize kadınlar geliyor, eşi çalışmıyor çocuklar perişan. Kadına iş buluyoruz ancak, eşi mecburiyetten (evet) dese de kayınbaba, kaynana, amcalar devreye giriyor. (Senin ev kiranı ödüyorlar mı, bakkal borcunu ödüyorlar mı) diyoruz. Hiçbirini yapmıyorlar. Ama karşı çıkıyorlar. Bunlar hep tabulaştırılmış, "Yok kadın dışarıda çalıştırılmaz." deniliyor. Kadın çalışır."

İslam tarihine bakıldığında da, Osmanlı tarihinde de kadının her zaman her şekilde çalışma hayatında bulunduğunu dile getiren Elbirliği Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Handan Karataş, "Peygamberimiz Hz. Muhammed’in eşi Hz. Hatice, yığınla kervana hükmeden bir ticaret hanımıydı" diye konuştu.

Amacımız en temelden tabuları yıkmak

Kadınların derneklerine çok büyük bir ilgi gösterdiğini anlatan Karataş, kadınların bu tabuları yıkmak, kabuklarından çıkmak istediklerini, aslında bu tabuyu erkeklerin de yıkmak istediklerini, ancak, ataerkil yapıdan kaynaklanan bir sıkıntı yaşandığını ifade etti.

Dernek Başkanı Karataş, "Bizim amacımız en temelden çekirdekten bu yapıyı yıkmak, kadınlarımızın kendilerine olan öz güvenlerini arttırmak ve kadının toplumda daha çok söz sahibi olmasını sağlamaktır" dedi.

Çarşının yeniden oluşturulması sırasında Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüştüklerini dile getiren Karataş, çalışmalarının başarılı bulunması dolayısıyla Belediyenin boya, badana, elektrik ve su tesisatının çekilmesi gibi birçok konuda yardımcı olduğunu bildirdi.

Özgüvenim olduğu için kimseye sormadım
Özdiker Çarşısı’nda mefruşat dükkanı açan ve derneğin yönetim kurulu üyesi Meral Yücel ise dükkanı kız kardeşleriyle birlikte açtıklarını söyledi.

Hepsinin dikiş bildiğini anlatan Yücel, ilk başlarda (sizin çocuklarınız var, eviniz var) gibi telkinlerle durdurulmaya çalışıldıklarını, ancak bunları dinlemediklerini belirtti.

Yücel, dükkanı açarken hiç destek görmediklerini, kendi biriktirdikleriyle, evde bulunanlarla açtıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ben kendi adıma burayı açarken eşime sormadım. Kendi kararımı verdim. Özgüvenim olduğu için kimseye sormadım. Ama kız kardeşlerimin beyleri izin veriyor. Ağabeyim de bize destek veriyor. (Siz yapın biz size destek veririz, makineler alırız) diyor. Biz burada zoru başardık. Arkamızdan gelenler de çok
mutlu. Kadınlara tavsiyem, herkes gelsin. 600 dükkanımız var burada. Burası cıvıl cıvıl hanımlar çarşısı olsun."

Faydalı olmanın nasıl bir şey olduğunun tadına varılmalı

Çarşıda yeminli tercümanlık dükkanı açan Sevim Aslan da kadınlara yönelik böyle bir çalışmanın yapıldığını duyunca, çalışmaya karar verdiğini ve gerekli işlemleri tamamladıktan sonra iş yerini açtığını söyledi.

Daha önce çalışmadığını dile getiren Aslan, "Eşim ilk başta sıcak
bakmadı. Hatta (başımıza iş açacaksın) dedi. Sonra detayları anlattık. Bu çarşıyı da düzenleme aşamasında görünce desteklemeye başladı. İşe yaramanın, faydalı olmanın nasıl bir şey olduğunu kadınlar bu şekilde tadabilir. Bence gelsinler bize katılsınlar" diye konuştu. (aa)