Atilay Ayçin : Herkes boyunun ölçüsünü alacak

Atilay Ayçin : Herkes boyunun ölçüsünü alacak
Atilay Ayçin : Herkes boyunun ölçüsünü alacak
Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin yarın başlatacakları grev ile ilgili olarak, "Herkes Çarşamba günü saat 03.00'da boyunun ölçüsünü alacak" dedi

İSTANBUL - Türk Hava Yolları ile Hava- İş Sendikası arasında 24 ncü Dönem Toplu sözleşme görüşmeleri ve 305 kişinin işe iadesi arasındaki anlaşmazlıktan sonra alınan grev kararı ile ilgili olarak Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘İŞ VERENİN AÇIKLAMASI TAHRİK AMAÇLI’

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun eyleme karşı her türlü önlemi aldık, uçuş operasyonları aksamayacak sözlerinin hatırlatılması üzerine Ayçin, " Biz 350 gündür her türlü baskıya ve tahrike rağmen yasal zeminden hukuksal zeminden kopmadık. Yarın gece başlayacak grev uygulaması ilgili de yasaların hukukun meşru hakların çizdiği sınırların dışına çıkmayacağız. 350 gündür yasal zeminde haklılığımızı kaybetmedik. İş verenin bu şekilde açıklaması yapması, tahrik yapıp bizi yasadışı zemine çekmek istemesidir. Biz haklı olduğumuz zeminde haksız duruma düşmek istemiyoruz. Çarşamba günü sabah 03.00'da herkes boyunun ölçünü alacak. Ben takdiri yarın sabaha bırakıyorum" şeklinde konuştu.(dha/İbrahim Yıldız)


  http://www.radikal.com.tr/113330511333058

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEMOKRASI KOLAY DEGIL!.. - Kara Ismail

  Demokrasi, insan haklari, hukuk, adalet denilince; herturlu hak ve hukuktan dem vuranlar, is pratige gelince 'ipe un sermeye basliyorlar.. Cesitli gerekceler one surerek iscilerin emek ve hak mucadelesini haksizmis gibi gostermeye calisiyorlar!.. Kimilerinin anti-emperyalist gecinip; emperyalist amaclar dogrultusunda calisan Turk kapitalistlerini es gectikleri gibi.. Burda da devletin,THY'nin zarara ugrayacigi gerekcelerle;THY calisanlarinin en demokratik ve insani hakkini haksiz, yersiz bir eylemmis gibi gosteriyorlar.. Demokrasiyi istiyorsaniz,onemsiyorsaniz onun sonuclarina da katlanacaksiniz.. Yani,isciler sendikalar kuracaklar ve bu sendikalara uye olacaklar.. Sendikalar da isverenle pazarlik yapacak ve pazarlikta anlasamayinca;grev yapacak!.. Bazilari demokrasi istiyor ama istiyor ki, o demokrasi hepkendinin istedigi sekilde islesin!.. Yani iscinin sendikal haklari olsun ama grev yapmasin!.. Insanlarin dusunce ve ifade ozgurlugu olsun; ama herkes benim dusundugum gibi dusunsun.. Bu mumkun degil.. Demokrasi; sizin gibi dusunmeyenlerin de dusuncelerini ozgurce ifade edebilecegi duzenin adiidr.. Demokrasi; hosunuza gitmese de, cikariniza uymasa da,iscilerin greve gitme haklarinin pratige gecebilme kosullarinin oldugu sistemdir.. Yoksa isinize gelince hakki var, isinize gelmezse yok yaptirmam demek degildir!.. Hem evde demokrat gecineceksin, hem de cocuklarina ve esine konusma, fikirlerini soyleme ve uygulama hakki vermiyeceksin!.. Boyle dmokratlik olmaz!.. Demokrasi cok cok degerli ama kolay degil!..

  Sendikaymış - PAN-ZEHİR

  İstanbul'da yarın başlayacak olan dünyanın en önemli uluslararası tekstil fuarlarından birine son darbeyi de siz vurmuş olun HAVA-İŞ sendikası. Aldığın maaşı sorsak asgari ücretten kat be kat fazladır başkan.Sorarım size, işçi 750 TL alırken o başkan neden 10.000 TL alıyor, kim kimin hakkını yiyor....Hepsi bir ağababası....

  Tekel, emekçi düşmanı THY'ye boykot! - szna

  Hiçbir mücadele başka mücadeleler ASIL denilip ikinci plana atılamaz. THY işçisi de emeğinin karşılığını almak için mücadele edecektir, Türkiye bölüncek diye hepimiz durup kendimizi sermayeye eşkiyaların dünyasına teslim edecek değiliz. Brecht'ın dediği gibi "önce ekmek gelir"... Ekmeğimiz yoksa, barış da yok. THY hem tekelci mantıkla tek uçuşun kendisinde olduğu yerlerde inanılmaz tekel fiyatları uyguluyor, oldukça fazla para kazanıyor, ama bunu işçilerine vermiyor. Hem de işçilerin güvenli çalışma koşullarını sağlamazken biz yolcuların da uçuş güvenliğini hiçe sayıyor. Tabi ki THY işçilerinin yanındayım, emek kazanana kadar THY'ye boykot! Yapabilenler mutlaka yapmalı.

  Akropol'e - anarpeace

  Bence benzetme çok doğru fakat yorum yanlış. Birinci dünya savaşı Osmanlıyı parçalamak için değil, yeni sömürüler kazanmak için yapıldı fakat Osmanlı bu savaşta taraf olarak ve yenilen taraf olarak kendini parçalattı. Bu gün Suriye de ki savaşlarda Türkiye'yi parçalamak için yapılmıyor fakat bu sefer Türkiye, içeride ve dışarıda tarafını iyi belirleyemediği için kendini parçalatabilir. Bu ülkede kimsenin parçalanmayı istediğini sanmıyorum fakat bu ülkeyi bir arada tutabilmek için de yapılması gereken çok şey var.

  destek - eburak

  Emekcileri destekliyorum. Calisaninin hakkini gaspeden THY yonetimini ve onlarin uzaktan kumandasi hukumeti kiniyorum.

  Hep muhalif - Istanbullu

  Hava-iş sendikası başkanı 30 yıla yakın zamandır bu görevde ve hep muhalif, hep yıkıcı, hep şirketin batmasından yana. Ben emekliyim ama hep şirketimden yanayım. THY dünya çapında bir marka olmuşken yazık değil mi şimdi baltalamak? Bu arada ben bu hükümet tarafından işten çıkarıldım ama objektif bakabiliyorum ve şirketimi çok başarılı buluyorum. Biz de başarılıydık ama bayrak yarışında bu yönetim de çıtayı çok yükseltti. Bunu kabul etmemek ve bu başarıyı baltalamak vicdansızlık olur.

  TÜRKİYE HALKI EMEKTEN YANADIR - pispor

  madem THY çok kazanıyor o zaman adam gibi adam insanların emeğinin alınlarının terini ödeyin.Ben çarşamba günü Bu emekçilerin yanındayım.