Atılım Gazetesi'ne baskın

İstanbul ve 5 ilde eşzamanlı büyük bir operasyon yapıldı. Terörle mücadele ekiplerinin gerçekleştirildiği operasyonlarda sadece İstanbul'da 33 kişi gözaltına alındı


İstanbul emniyet müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğü ekipleri erken saatlerde çeşitli sivil toplum örgütleri, gazete, dergi ve sendikalara eş zamanlı baskınlar düzenledi. Gözaltına alınanlar arasında MLKP örgütü mensuplarının da bulunduğu belirtildi. Baskınlarda Atılım Dergisi çalışanları da gözaltına alındı.

Operasyonların İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Hatay ve Mersin'de eş zamanlı gerçekleştirildiği öğrenildi. Sadece İstanbul’da 33 kişi gözaltına alındı.

Sanat ve Hayat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Beksav Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Orman, Atılım Gazetesi Editörü Figen Yüksekdağ ile muhabirler Önder Öner ve Çetin Poyraz, Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi Koordinatörü Alp Altınörs, Adana ESP Temsilcisi Hülya Gerçek Ankara ESP Temsilcisi Alihan Alhan Emekçi Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Münevver İltemur, Tuğba Gümüş ve Fatma Siner; Hatay'ın Ortak belediye başkan adayı ve ESP temsilcisi Muhsin Çobanoğlu'nun da gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi.
Gözaltına alınan şüpheliler Fatih Adliyesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Bazı şüpheliler "SDD susmadı susmayacak", "Atılım susmadı susmayacak" sloganları atarak zafer işaretleri yaptı.
Şüpheliler sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere yeniden Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.Diyarbakır'daki bir lisede bazı erkek öğrenciler ders aralarında namaz kılarken görüntülendi.

Ziya Gökalp Lisesi Müdürü Salih Tunç, "Okulda öğrencilerin namaz kılabileceği bir oda yok" dedi. Ama mescide dönüştürülen oda kamerayla görüntülendi. Bir öğrecinin cep telefonu kamerasıyla kaydettiği okuldaki mescidi Doğan Haber Ajansı (DHA) kamerası da görüntüledi.

Öğrenci tuvaletlerinin karşısındaki odanın yeri halıyla kaplı. Üzerinde seccadeler var. Merdiven altında küçük bir oda...

Okul müdürü Salih Tunç o odanın depo olarak kullanıldığını savundu, "Burası eğitim yuvası. Okulda namaz kılınması mümkün mü? Binada öğrencilerin namaz kılacağı bir yer yok" dedi.

Tunç seccadeli odanın tekrar görüntülenmesine de izin vermedi.

Müdür Tunç'un gazetecilerin okuldan ayrılmasının ardından odadaki seccadeleri toplattığı ileri sürüldü.

Olayın yaşandığı Ziya Gökalp Lisesi, kentin en köklü okulu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ve birçok akademisyen bu okuldan mezun oldu.