Atilla Kart: Aleviler Hava Kuvvetleri'nden tasfiye ediliyor

Atilla Kart: Aleviler Hava Kuvvetleri'nden tasfiye ediliyor
Atilla Kart: Aleviler Hava Kuvvetleri'nden tasfiye ediliyor
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Hava Kuvvetleri bünyesinde tasfiye edilmek istenilen 800 kişinin 150'ye yakını hakkında ahlaki gerekçeler ve borçlanma ilişkileri nedeniyle; 700'e yakın kişi hakkında ise tamamen Alevi olmaları nedeniyle işlem yapılmıştır" dedi.

ANKARA CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda, 200 subay-astsubay hakkında ''iffetsizlik, şans oyunları oynamak, Facebook'ta yanlış işler yapma'' suçlamalarıyla toptan soruşturma başlatıldığını söyledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı birliğinde Balıkesir'de görev yapan 20'ye yakın astsubay ve uzman hakkında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nca bir ekip tarafından sorgu kayıtları tutulduğunu belirten Kart, her personele, ''kusurları, ilişkileri, aileleriyle ilgili özel konular, internette hangi siteleri ziyaret ettikleri, Facebook'ta Başbakan aleyhinde söylemde bulunulan bir makaleyi neden beğendikleri'' yönünde sorular yöneltildiğini iddia etti.

Kart, bu kişilere, yasa dışı yollarla elde edilen, özel hayatlarıyla ilgili görüntüler izletildiğini, hukuki ve yasal dayanağı olmayan fiili soruşturmalar yoluyla kişilerin, emekli olmak ya da istifa etmek zorunda bırakıldığını savundu.

CHP'li Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hava Kuvvetleri bünyesinde tasfiye edilmek istenilen 800 kişinin 150'ye yakını hakkında ahlaki gerekçeler ve borçlanma ilişkileri nedeniyle; 700'e yakın kişi hakkında ise tamamen Alevi olmaları nedeniyle işlem yapılmıştır. Devlet içinde, yasal ve anayasal dayanağı olmayan güç odakları oluşmuştur. Bu odaklar, kendi özel hukuklarını yaratmışlardır. Kamu personel yapılanmasında inançlar üzerinden ayırımcılık yapılmaktadır. Olay münferit ya da kişisel boyutlarda değildir. Kadrolar tasfiye edilmektedir. Ayrımcılık, bölücülük ve nefret uygulaması anlamına gelen bu tür ihlaller sonucunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde son 6 ayda emeklilik ya da istifa dilekçelerini veren subay-astsubay sayısı nedir Bu kişiler hakkında son 2 yılda herhangi bir disiplin soruşturması yapıldı mı ''

Kart, Reyhanlı'daki saldırıya ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Kart, Hükümet'in, Suriye muhalefetini aklamak için neden gayret gösterdiğini, Suriye sınırının neden provokasyona açık hale geldiğini sordu.

Reyhanlı'daki saldırıya ilişkin yayın yasağının sorulması üzerine Kart, bunun bir acz olduğunu, teknik, yasal ve anayasal anlamda dayanağı bulunmayan, doğrudan bir sansür anlamına geldiğini savundu. Kart, ''Bir hükümet neden sansür uygular; aczin, sorumluluğunun ortaya çıkmaması için, bilgi kirliliği ve karartma yapmak istiyorsa yayın yasağı getirir. 'Delillerin etkilenmemesi' diyeceksin, delilleri devlet eliyle yok edeceksin'' dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1133282113328214

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her yer aynı! - p450

  Olay TSK ile sınırlı değil, olay her yerde aynı. Çalıştığım üniversitede eskiden bir iki alevi yönetici vardı onları da tasfiye ettiler ve bunun cemaatin isteği ve bakısı ile olduğu söyleniyor. Eskiden solcular, solcu-kürtler ve aleviler hedef alınırdı, yelpaze daha geniş tutulurdu. Son dönemde dinci iktidar nedeniyle tek başına, alevi olarak hedef haline geldik. İktidar ve/veya devlet artık şeytanlaştırdığı grubu küçük tutmaya çalışıyor, sindirmesi daha kolay herhalde... Mücadele acı doludur, herkes bilir, ama devam etmekten başka çare de yok.

  Kart zihniyet - seyyah2134

  Oncelikle suna eminim bu adamin bi akrabasi ya kumardan yada yasadisi bi isten hava kuvvetlerinden atilmistir ki atilan da buyuk bi ihtimal alevidir ,bu adam olayi alevi temizligi basligi altinda servis etmistir buna eminim . ikinci olarak ordudan irtica adi altinda binlerce insan namaz kiliyor veya esi basortulu diye ordudan atildi hicbir hak hukuk tanimadan hemde . ey kartlasmis chp o zaman aklin nerdeydi .

  günaydııııııın... - emrahadilcan

  chp bunun farkına yeni vardıysa ayrı yuh; türk-sünni devletinin icadından beri, her kurumunda uyguladığı bu ayrımcılığı biliyordu da söylemek şimdi aklına geldiyse ayrı yuh!hem de Mahzuni'nin yuhundan! pek tabii şimdi bir takım "münferit olay"cılar da çıkıp "e benim kaynım da alevi, o da .... da müdüür" der, hoca durur mu yapıştırır cevabı "onlara alevi değil DÜŞKÜN denir". devlet-i âli kimi devşireceğini iyi bilir!(bkz. İzzettin Önder)

  chp - Efendisiz65

  sanki aleviler orduda jet kullanıyor, bir dönem yargının denetiminin çoğu alevi inancına mensup yurttaşların elindeydi de ne değişti allahınızı severseniz. gazi katliamı olmadımı yani. yada madımak. ordunun başına geçseler ne olur. devlet mantığı aynı. başa geçen tiran oluyor ve geldiği yeri unutuyor. tayyip başgan bir ara cezaevinde değilmiydi? şimdi nerde duruduğunu görmüyormuyuz? chpnin üstünü başını paralamasının nedeni statükonun kontrolörü değil artık. ellerinden kaydı sıkıntısı o. her ne kadar iktidar olmamış olsalar bile ordu eliyle kemalizmin şemsiyesi altında baya bi şenlikli günleri oldu adamların. yoksa derdi alevinin cemevi yada cemaatin badem bıyığı değil. hem şu an badem bıyıklı devlet gün geldiğinde sarkık bıyıklı da olabilir marksist bıyıklı da. chp boşversin bu işleri.

  SAYIN KART - pispor

  Bu ülkede alevilere ibadet etmeleri için cem evi verilmezken.Alevilerin Askeri pilot oldukları yada ordudan atıldıkları pek doğruları yansıtmıyor.ancak siz ergenekoncuları yada ulusalcıları aleviden sayıyorsanız o da başka bir konu.

  Atilla kart:aleviler hava kuvvetlerinden hk. - fgemak

  TSK 'i tümüyle tasfiye edilmeden AKP iktidarının tasfiye edilmesi Türkiyenin hayrına olacağını düşünüyoruz,Ülkenin güvenliği AKP iktidarının koltuk hırsından daha önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz.

  ... - LoremIpsum

  Bir alevi olmama ragmen cumhuriyetin bu tekci ve inkarci zihniyetinin bekciligini aleviler yapmissa bunu siddetle kiniyorum. Bu rejim 90 yildir bu cografyada tek renk bir ulus insaa etmeye calisti. Katliamlar, gözyaslari, sürgünler.. Gücünü bu halki kontrol altinda tutmak yerine bu halki egitmek icin kullanabilecek bir düzenin kurulmasina harcasaydiniz bugün dünyadaki dengeler cok daha farkli olacakti.