Atilla Olgaç'a savaş suçu soruşturması

Atilla Olgaç'a savaş suçu soruşturması
Atilla Olgaç'a savaş suçu soruşturması
'Kıbrıs'ta biri 19 yaşında elleri arkadan bağlı 10 Rum'u öldürdüm' diyen Atilla Olgaç ahkkında savcılık soruşturma başlattı. Bir Rum ajanı, Olgaç'ın kendilerine gelerek 'Vicdan azabı çekiyorum' dediğini iddia etti. AB'de Rum lobisi Olgaç'ın açıklamalarını koz olarak kullanıyor

 
İSTANBUL/ATİNA - Sinema ve tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç hakkında, Türkiye’nin taraf olduğu Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi doğrultusunda soruşturma başlatıldı.
Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır, Olgaç’ın bir televizyon programında "1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda biri
esir 10 Rum’u öldürdüğü" yönündeki sözleri üzerine, işlenen fiilin Türk Ceza Kanunu’nda doğrudan bir karşılığı bulunmamasına karşın, Türkiye’nin de taraf olduğu Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi doğrultusunda soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Olgaç’ın katıldığı program kayıtları izlenecek ve ifadesi alınacak.
 
 
RUM AJANI ORTAYI ÇIKTI
 
Yorgo Kibraki'nin haberine göre Kıbrıs Rum kesiminde, Atila Olgaç yüzünden Türkiye aleyhinde AİHM’ye yapılacak başvuru için kollar sıvandı. Bu çerçevede, Olgaç’ı tanıdığını iddia eden eski bir Yunan ajanı ortaya çıktı. Rumlar ayrıca hem AB hem Avrupa Parlamentosu’na “Olgaç CD”leri dağıttı. Atina’da ise bir soru önergesiyle Olgaç Yunan parlamentosunu gündemine girdi.
 
-YARGILANMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ-
 
Rum Filelefteros gazetesi, Vasilis Yiannopulos adlı halen Drama şehrinin Nevrokopi kasabası belediye başkanı olan ve Türkiye’de de görev yapmış eski bir Yunan ajanının 1994 yılında görüştüğü bir kişinin Olgaç olduğu iddiasını ortaya attı. Gazete eski Yunan ajanının “Konsolosluğa uzun boylu iri yapılı bir adam geldi. Yanında Kıbrıs’ta görev yaptığı ve gazi olduğuna ilişkin belgeler vardı. Bana Kıbrıs’ta insanlar öldürdüğünü, vicdan azabı çektiğini geceleri uyumadığını, sağlığına kavuşması için Yunanistan’a götürülüp orda yargılanmak istediğini söyledi” şeklindeki iddialarına yer verdi.
Kendisini ziyaret eden kişi ile Olgaç’ın anlattıklarının aynı olduklarını, siması için de hemen hemen emin olduğunu söyleyen belediye başkanı ve eski ajan Yiannopulos “Televizyonda Olgaç’ı gördüm. Çok sene geçti yüzde 100 değilse bile yüzde 80 beni ziyaret eden kişi olduğuna eminim. Yakından görsem hemen tanıyacağım” dedi.
Filelefteros gazetesi, eski Yunan ajanının anlattıklarına dayanarak “Yunanistan’a gönderilmesi sürecinin başlatıldığını, ancak sonunda bunun gerçekleşmediğini” yazdı.
 
-PROPAGANDA SEFERBERLİĞİ-
 
Bu arada, Rum Avrupa parlamenteri Yiannakis Matsis, Olgaç’ın gerek ilk gerek tekzip açıklamalarını içeren dosyayı AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile AB’nin dış politika ve güvenlik yüksek temsilcisi Javier Solana’ya gönderdi. Rehn cevabında “Cenevre sözleşmesinin apaçık çiğnendiği utanç verici trajik bir hikaye sözkonusu” dedi. Rehn’in bu cevabı Rum medyasında “Atilla’ya Avrupa tokadı” ve “utanç videosu için AB’da şok” başlıklarıyla yayınlandı. Brüksel ziyareti sırasında başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın azarladığı Rum Avrupa parlamenterlerinden Marios Matsakis ise Olgaç’ın açıklamalarını AB parlamentosuna getirdi ve “Bu konu aydınlanıncaya kadar Türkiye’ni üyelik müzakereleri dondurulmalıdır” dedi.
 
-KARAMANLİS’E SORU-
 
Aşırı sağcı Yunan LAOS partisinin lideri Yorgos Karancaferis, başbakan Kostas Karamanlis’in cevaplaması istemiyle parlamentoya verdiği soru önergesinde, Yunan hükümetinin Olgaç’ın söyledikleri hakkında ne yapmak niyetinde olduğunu sordu. Karancaferis, Atina ile Rum yönetimini AB ve uluslararası mahkemelerde işbirliği ile bu konunun üzerine gitmelerini istedi.(Radikal, aa)