Atilla Olgaç'ın 'Kıbrıs katliamı' senaryoymuş!

Tiyatro oyuncusu Atilla Olgaç'ın 'Kıbrıs Harekâtı'nda 10 kişiyi öldürdüm' itirafı Atina ve Lefkoşa'yı ayağa kaldırdı.Olgaç: Söylediklerim senaryo

ATİLLA OLGAÇ NE DEMİŞTİ? TIKLAYIN

ATİNA/İSTANBUL - Kurtlar Vadisi dizisinde de rol alan Sanatçı Atilla Olgaç’ın, 1974 Kıbrıs olayları sırasında 10 kişiyi öldürdüğüne ilişkin açıklamaları Atina ve Lefkoşa’da bomba etkisi yarattı. Bu tepkiler yükselirken Olgaç'tan gelen açıklama herkesi şaşkına çevirdi: 'Bir esiri ve 10 kişiyi öldürdüm' cümlesi tarafımdan yazılmış bir senaryodur.

Atilla Olgaç'ın açıklaması şöyle: "22 Ocak tarihinde yayınlanan 'Orada Neler Oluyor' programında söylemiş olduğum 'Bir esiri ve 10 kişiyi öldürdüm' cümlesi tamamen savaşın kötü ortamını, acımasızlığını, vahşetini, insanları şok ederek anlatmak adına tarafımdan yazılmış bir senaryodur. Bütün bunların bir senaryo olduğunu açıklamak isterken, reklam dönüşü program bitmiştir. Gerçekle bir ilgisi yoktur. Kamuoyunun bilgisine..."

YUNANİSTAN VE RUM KESİMİ AYAKTA

Yorgo Kıbraki'nin haberine göre 1974 Kıbrıs olayları sırasında kayboldukları ileri sürülen Rumların aileleri tarafından kurulan POSA örgütü, Olgaç’ın ifadesinin alınmasını istedi. POSA örgütü başkanı Nikos Theodosiu “Olgaç, başrolü oynadığı katliamın detaylarını anlatmak için ifade vermelidir” dei.

Yunan ve Rum basını Olgaç'ın sözlerini “Türk sanatçı Kıbrıs’ta esirlerin katledildiklerini itiraf etti” diyerek verdi. Atina’da, Ta Nea gazetesi “Türk vahşeti için şok itiraf: Kıbrıslı esirlerden ilkinin alnına ateş ettim sonra da 9 kişiyi daha öldürdüm” başlıklı haberinde, Olgaç’ın öldürdüğü Rumların “kayıplar” listesinde yeralan isimler olabileceğini yazdı.

Elefterotipia gazetesi haberinde “Nişan aldım o da bana tükürdü.. Türk sanatçı Rum esirlerin öldürüldüğünü itiraf etti” başlığını kullandı.

Elefteros Tipos gazetesi “Türk artist, Kıbrıs’ta savaş esirleri öldürdüğünü itiraf etti” başlıklı haberinde “Acı itiraf..Atila Olgaç’ın kendi ve Kıbrıs’ta onca insanı hayatını etkileyen sırrı açıklaması için 35 yılın geçmesi gerekti” diye yazdı.

Rum eksiminde Olgaç’ı manşetine taşıyan Politis gezetesi “Adı Atilla oynadığı dizide elendi sık sık silah var. Aynı şeyi 10 Kıbrıslı Rum esiri öldürürek gerçek yaşamında da yaptı. Türk sanatçı ağzını ve gönlünü açtı: 10 kişiyi öldürdüm itirafı” diye yazdı. Simerini gazetesi “İşte Türk vahşeti..10 Kıbrıslı Rumu öldürdüm" manşteli haberinde “Türk sanatçının tanıklığı, 1974’de esir ve kayıpların katledilmelerinin Türk ordusunun programlı bir planı olduğunu kanıtladı. Kıbrıs’ta Rum katliamı..” dedi.