Atilla Uğur faili meçhul şüphelisi

Atilla Uğur faili meçhul şüphelisi
Atilla Uğur faili meçhul şüphelisi

Atilla Uğur

Mardin Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı, faili meçhul cinayetlere ilişkin sürdürdüğü soruşturmada Katarlı Köyü'nde pazartesi günü kazı yapma kararı aldı. Kızıltepe savcılığı'nın sürdürdüğü soruşturma kapsamında dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Atilla Uğur ve ekibinin şüpheli olduğu öğrenildi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak 2008 yılında Mardin İnsan Hakları Derneği’nin yaptığı başvuru sonucu Kızıltepe Savcılığı, Katarlı Köyü’nde kazı çalışması yaptırmış, kazılarda köyde bulunan su kuyusunda iki sivil insan cesedine rastlanmıştı. Ancak yapılan DNA incelemesinde bu kişilerin kimlikleri belirlenmemişti. Savcılık fail meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmasını devam ettirdi.

Yine kazı yapılsın talebi
Bu kapsamda Mardin İHD Şubesi aynı bölgede yeniden kazı yapılması için Kızıltepe Savcılığı’na başvurdu. Savcılık, yapılan başvuruyu kabul ederek 22 Nisan 2013 tarihinde saat 08.30’da kazı çalışmaları için gerekli iş makinelerinin hazır edilmesi talimatını verdi.
Sürdürülen soruşturma kapsamında 1993-1996 yılları arasında Kızıltepe’de yaşanılan yargısız infaz, zorla kaybettirilen kişilerin izi aranacağı kaydedildi. Edinilen bilgilere göre Ergenekon soruşturma kapsamında tutuklu bulunan dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur ve ekibinin şüpheli olduğu belirtildi. Mardin İHD Şube Başkanı Avukat Erdal Kuzu Radikal’e yaptığı açıklamada, “Savcılığın arama yapma kararı verdiği bölgenin JİTEM’in işkence ve ölüm merkezi olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle tekrar kazı çalışması yapılmasını istedik ” dedi.

52 kişi gözaltında kayboldu

Benzer bir çalışmayı da Dargeçit Savcılığı 2012 yılında yapmıştı. Bağözü Köyü çevresinde 2012 yılında 4 gün boyunca kazı çalışması yapmış, bir kuyunun içinde yanmış insan kafatası ve bazı kemikler bulunmuştu. DNA inclemesi sonucu cesetlerden birinin gözaltında kaybolan 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu tespit edilmişti. İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi’nin, gözaltında kayıplar ilgili olarak yayımladığı raporda, Mardin’de 1993 -1996 yılları arasında 52 sivil vatandaşın gözaltında kaybolduğu belirtiliyor.