Atilla Uğur faili meçhul şüphelisi

Atilla Uğur faili meçhul şüphelisi
Atilla Uğur faili meçhul şüphelisi

Atilla Uğur

Mardin Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı, faili meçhul cinayetlere ilişkin sürdürdüğü soruşturmada Katarlı Köyü'nde pazartesi günü kazı yapma kararı aldı. Kızıltepe savcılığı'nın sürdürdüğü soruşturma kapsamında dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Atilla Uğur ve ekibinin şüpheli olduğu öğrenildi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak 2008 yılında Mardin İnsan Hakları Derneği’nin yaptığı başvuru sonucu Kızıltepe Savcılığı, Katarlı Köyü’nde kazı çalışması yaptırmış, kazılarda köyde bulunan su kuyusunda iki sivil insan cesedine rastlanmıştı. Ancak yapılan DNA incelemesinde bu kişilerin kimlikleri belirlenmemişti. Savcılık fail meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmasını devam ettirdi.

Yine kazı yapılsın talebi
Bu kapsamda Mardin İHD Şubesi aynı bölgede yeniden kazı yapılması için Kızıltepe Savcılığı’na başvurdu. Savcılık, yapılan başvuruyu kabul ederek 22 Nisan 2013 tarihinde saat 08.30’da kazı çalışmaları için gerekli iş makinelerinin hazır edilmesi talimatını verdi.
Sürdürülen soruşturma kapsamında 1993-1996 yılları arasında Kızıltepe’de yaşanılan yargısız infaz, zorla kaybettirilen kişilerin izi aranacağı kaydedildi. Edinilen bilgilere göre Ergenekon soruşturma kapsamında tutuklu bulunan dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur ve ekibinin şüpheli olduğu belirtildi. Mardin İHD Şube Başkanı Avukat Erdal Kuzu Radikal’e yaptığı açıklamada, “Savcılığın arama yapma kararı verdiği bölgenin JİTEM’in işkence ve ölüm merkezi olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle tekrar kazı çalışması yapılmasını istedik ” dedi.

52 kişi gözaltında kayboldu

Benzer bir çalışmayı da Dargeçit Savcılığı 2012 yılında yapmıştı. Bağözü Köyü çevresinde 2012 yılında 4 gün boyunca kazı çalışması yapmış, bir kuyunun içinde yanmış insan kafatası ve bazı kemikler bulunmuştu. DNA inclemesi sonucu cesetlerden birinin gözaltında kaybolan 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu tespit edilmişti. İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi’nin, gözaltında kayıplar ilgili olarak yayımladığı raporda, Mardin’de 1993 -1996 yılları arasında 52 sivil vatandaşın gözaltında kaybolduğu belirtiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/113034511303455

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SOZ KONUSU VATAN OLUNCA... - Kara Ismail

  Hala ortaya cikip; "17 bin insan nerde oldurulmus?" diyenlere sormak gerek.. Madem inanmiyorsunuz, hic olmazsa bu faili mechullerin durumunun aydinlanmasini isteyin.. Isteyin ki, hersey arastirilsin oyle birseyin olup olmadigi da ortaya ciksin!.. 17 bin insan kayip deniyor.. Peki siz buna inanmayanlar, bunlar arastirilmadan;bu iddianin dogru olmadigini siz nereden biliyorsunuz? Hersey en seffaf bir sekilde arastirilmali!.. Kim ne yaptiysa ortaya cikarilmali!.. Cikarilmali ki, 'sucsuz'olanlar varsa onlarda bilinsin... Cunku, bu kadar inasan gecenin bir saatinde aliniyor ve bu insanlar bir daha ortada yok!.. Buhar olup uctu mu bu insanlar!.. Eger, faili mechullerin failleri ortaya cikmazsa; kimin ne yaptigi hep kuskulu klacaktir!.. 'Vatansever' nutuklari atanlar cikip ortaya vatan icin yaptik desinler!.. Cunku, gecmiste cok ovunerek bu isleri yapiyorlardi!.. Adam olduruyorlar;vatan icin!.. Iskence, hakaret yapiyorlar vatan icin!.. Vatandasliktan cikariyorlar, vatan haini ilan ediyorlar.. Tum bunlarin hepsi vatan icindi.. Haydi kalkin soyleyin.. Bayrak, silah uzerine yeminler ediyordunuz!.. Mantar gibi 'vatansever'dernekler, partiler kuruyordunuz!.. 'Vatan hainleri'listeleri hazirliyordunuz.. Cikin butun bunlari vatan icin yaptik diyin!.. Cunku, "sozkonusu vatan olunca gerisi teferruat"diyin!..

  gerçekler acı ve ortaya çıkar. - serhat1988

  bu ülke en çok atatürkçülerden ve askeriyeden çekti.kanıtmı 21-24-81 hepsi darbe hepsi insanların öldürülmesi ve halkın fakirleştirilmesi.işin kötü yanı bunların yüzünden atatürkten soğuyor insanlar.zamanın askeriyesininn yemedeği halt kalmadı.turgut özalı zehirleyenlerde bunların ta kendisi çünkü rahmetli özal ülkeyi kalkındırdı çatışmaları minimize etti kürtlerinde kendi dil ve kültürlerini yaşamalarını söyledi. e tabi çatışma bitse insanlar bu topraklarda kardeşçe yaşasa askeryedeki (er hariç)yobazlar ve onun yandaşları sözde vatanseverlerin gelirleri azalacaktı. ne kadar çok savaş o kadar çok onların çıkarı. şimdi baktılar barış olcak insanlar huzura ercek tekrar hortladılar. şimdi size sorarım bunlarmı vatansever ve millet savunucusu. açın artık gözleriniz yıllarca vatan millet bayrak diyerek anasını ağlattılar ülkenin.bu yorumu beğenmeyebilirsiniz ama sizde çok ii biliyorsunuzki ezberleriniz bozuluyo diye ne yapcağınızı şaşırıyosunuz.

  Hiç şaşırmadım - brotherlouie

  Atatürk'ün katliamcı bir lider ilan edildiği ileri demokrasimizde Öcalan'ı sorgulayan birisinin faili meçhul şüphelisi olmaması zaten beklenilemezdi.

  AKİL İNSANLARIN - pispor

  bu faili meçhullerin ve toplu mezarların ortaya çıkmasındaki rolü yavaş yavaş işliyor.ben inanıyorum ki bu ülkede haksızlık yapanın yanına kar kalmıyacak.herkes yaptığının bedelini ödiyecektir.bu iyi bir başlangıç.bir zamanlar bu ülkede defalarca şapkasını alıp giden sayın demirel fıratın kenarında kaybolan kuzunun hesabını bu devlet verecek dedi ancak o başaramadı.şuan sayın Erdoğan ve iktidarı bunu başaracaktır.başaramazsa o da tarihin çöplüğüne gider zamanı geldiğinde.

  bu cinayetleri kim işledi.? - okkes cavus

  çeşitli illerimizde yüzlerce insan göz altında kaybedildi. bu göz altına alanlar kimlerdi? ve insanlar niçin öldürüldü? bu insanlar gerek insanlık adına gerek kanun adına bir insanı göz altına alan görevli kişiler, aldığı kişilerin suçu de olursa olsun ifadesini alır svacılığa götürür. gerisi adaletindir. eyer bu görevli görevini yetkisi kendinden menkul düşüncesiyle insanları öldürüyorsa. bu kişiler vatan millet hainidir. bu hainleri koruyan hoşgörüyle karşılayan her kim olursa olsun vatana ve insanlığa ihanet suçunu işlemiştir. hiç bir yetkili ve yasalar insanın ölümünü emretmez. ancak yapanlarda resmen katildir. ve bu kişiler dış güçlerin emrinde kerdeş kavgasını ve ülke insanlarını birbirine düşman etme gayreti içindedirler. ülkede işlenmiş bütün cinayetler istenirse hepsi bulunur...... bu tür hainlere fırsat olmaması için ülkemizde mutlaka barış sağlanmalı......!