Atına, uçağına, tablosuna da el konuluyor

Atına, uçağına, tablosuna da el konuluyor
Atına, uçağına, tablosuna da el konuluyor

Operasyonun kilit isimlerinden biri olan Bakü doğumlu 29 yaşındaki Rıza Sarraf’ın (Vatandaşlığa geçmeden önceki ismi Reza Zarrab) tüm menkul ve gayrimenkullerine el konuluyor.
17 Aralık’ta gerçekleşen operasyon öncesi ilk olarak Sarraf’ın sahibi olduğu Royal Holding’e ve bağlı olduğu Are Havacılık Şirketi’ne el konulmuş. İstanbul 18. Sulh Mahkemesi’nin aldığı karar gereği el konulanlar arasında bu şirket üzerine kayıtlı Challenger 300 tipi özel jet de bulunuyor. Are Havacılık’ın operasyon yetkisinin bulunmaması nedeniyle işletmesi MNG Jet tarafından gerçekleştirilen uçağın TC- RZA olan tescili, adının harflerinden oluşuyor.

Atın biri gitti

El koyma kapsamında Sarraf’ın safkan İngiliz yarış atı ‘El Ganador’ da kamuya geçecek. Sarraf ayrıca eşi Ebru Gündeş’e geçen yıl doğum günü hediyesi olarak ‘Duty Free’ isimli yarış atını hediye etmişti. Bu at ‘el koyma’ kararından etkilenmeyecek. Operasyondan 2 gün önce 15 Aralık’ta Antik A.Ş. müzayede evi tarafından gerçekleştirilen müzayedede 1 milyon 500 bin liraya Sarraf’ın satın aldığı Nazmi Ziya’nın ‘Kendi evi’ konulu eserine de el konulduğu iddia ediliyor.