Atina'daki Akropol Müzesi Başbakan Erdoğan'sız açıldı

Atina'daki Akropol Müzesi Başbakan Erdoğan'sız açıldı
Atina'daki Akropol Müzesi Başbakan Erdoğan'sız açıldı

?Artık dünyanın en iyi müzelerinden birine sahibiz? diyen Yunanistan Kültür Bakanı Samaras, Britanya?daki Yunan eserleri için ?Yunanistan?ın onları sergileyecek yeri yok ki? diyen Britanya?ya çattı. FOTOĞRAF: AP

Yunanistan'ın 35 yıllık rüyası olan Akrapol Müzesi'nin açılışına katılması beklenen Erdoğan, Atina ziyaretini son dakikada iptal etti

ATİNA/ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atina ’daki Akropolis Müzesi’nin açılışı törenine katılmak için programladığı altı saatlik Yunanistan ziyaretini son anda iptal etti.
Müzenin açılışı, tıpkı Türkiye gibi tarihi eserleri dünya müzelerine yayılan Yunanistan’da günün konusuydu. Erdoğan’ın Atina ziyaretini ertelemesi de  Yunan radyo ve TV’leri öğle bültenlerinde ilk haber olarak duyuruldu.  Ziyaretin son anda ertelenmesi üzerine Yunan başkentinde “AB’nin cuma günkü zirvesinde yabancı göçmenlerle ilgili Türkiye’yi uyaran kararları yüzünden erteledi” söylentisi dolaştı.
Başbakan ziyareti iptal ettiğini Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’e telefon ederek iletti. Türkiye Başbakanlık Bürosu’ndan ise yazılı bir açıklama yapılmadı. Erdoğan’ın 4.5 saatlik Atina ziyareti için saat sayan Türk Dışişleri Bakanlığı, ‘iptal’ haberiyle birlikte önce ‘şaşkınlık’ geçirdi. Radikal’e bilgi veren Başbakan’a yakın kaynaklar, ‘Başbakan Erdoğan’ın bir gün önce Edirne’de güneş altında fazla yürüdüğünü, bunun güneş çarpması olmasa da rahatsızlığa yol açtığını, İzmir’deki konuşma dışında bütün programların ve Kahramanmaraş AKP İl Kongresi’nin de iptal edildiğini’ söyledi. 
Atina’daki Akropolis Tepesi’nin ayağındaki muhteşem Akropolis Müzesi’yse dün akşam Bulgaristan cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, AB Komisyonu başkanı Jose Manuel Barrosso, Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Slovakya, Finlandiya, Karadağ, Vietnam ve Çin başbakanları ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın katılımıyla açıldı. Müze Yunanistan’ın 35 yıllık rüyasıydı. 

Parthenon Salonu’na bak anla!
Akropolis’in hemen eteğindeki çelik ve çam ağırlıklı yapı 23 bin metrekareye yayılıyor. 2009 sonuna kadar giriş ücreti 1 avro. FOTOĞRAF: EPA

Yunanistan 35 yıllık rüyası müzeyle eski eserlerini geri istediğini dünyaya ilan etti. Yunanistan Kültür Bakanı Andonis Samaras geçen hafta British Museum’un ‘Elgin Mermerlerini size üç aylığına verelim’ önerisini reddederek “Britanyalılar Parthenon heykellerini hak etmediğimizi, çünkü onları koyacak yerimiz olmadığını söylüyordu. Ama artık dünyanın en iyi müzelerinden birine sahibiz” dedi. Bu talebinin en açık göstergesi müzedeki Parthenon Salonu’nun tümüyle boş tutulması. (Radikal, dha)