Atina'yla yeni kriz

Öğrencilere emir: Derhal dönün
Yunanistan'la Kardak krizinin yaşandığı 12 Nisan'da iki ülkenin dışişleri bakanları ilişkileri geliştirmenin yollarını ararken, Yunanistan Kara Harp Okulu'na misafir olarak giden Türk askerlerinin odasına üzerinde İngilizce hakaretler bulunan Türk bayrağı konuldu. Türk askerler geri çağrıldı.
'Olayın failleri bulunsun'
Yunan yetkililer özür diledi ve 'Olayı büyütmeyelim' mesajı verdi. Krizi basına dün Genelkurmay açıkladı: Olayın anlatıldığı açıklamada "Yunan makamlarının resmi özür dilemeleri ve olayın faillerinin bulunması istenmiştir" denildi.

ANKARA - Türkiye ile Yunanistan'ın güven artırıcı önlemler çerçevesinde uygulamaya koyduğu askeri öğrenci değişim programı 'bayrak provakasyonu' ile gölgelendi. Kardak'ta gerilimin yaşandığı 12 Nisan akşamı Türk ve Yunan Dışişleri bakanları Ankara'da ilişkileri geliştirmenin yollarını konuşurken, Yunan Kara Harp Okulu'nda (YKHO) davetli olarak bulunan Türk KHO öğrencilerinin odasına üzerine Türkiye aleyhtarı İngilizce yazı yazılmış ve buruşturulmuş Türk bayrağı konuldu. 'Derhal' dönmeleri emredilen subay ve KHO öğrencileri 13 Nisan'da Türkiye'ye döndüler. Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı ve Savunma Bakanı Türkiye'deki muadillerini arayıp, "Özür dileriz, olayı büyütmeyelim" mesajı verdi. Türk tarafı ise Yunanistan'dan resmi özür ve sorumluların yakalanmasını istedi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'in "Olay doğruysa Ankara'dan resmen özür dilenecek" dediği ileri sürüldü.
12 Nisan kâbusu
Türkiye ile Yunanistan'ı krizin eşiğine getiren kriz Kardak'ta yaşanan krizle aynı gün, 12 Nisan'da yaşandı. 11 Nisan'da KHO'dan beş öğrenci ve iki subay güven artırıcı önlemler çerçevesinde Atina'ya gitti. 12 Nisan günü, Türk ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Ankara'da temaslarda bulunurken Kardak açıklarında Türk ve Yunan botları burun buruna beklemeye başladı. Aynı gün Türk öğrenciler Atina'da kendileri için hazırlanan programlara katıldılar. 12 Nisan akşamı, Türk ve Yunan heyetleri Kardak krizini çözmeye çalışırken Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Molivyatis'in aynı anda çekilelim uzlaşması işe yaramadı. Bunun nedeni dün ortaya çıktı. İki yetkilinin anlaştığı saatlerde Atina'da iki ülke askerlerini karşı karşıya getiren bir skandal yaşanıyordu. YKHO'daki odalarına dönen askeri öğrenciler odalarında buruşturulmuş bir bayrak buldular. Bayrakta İngilizce olarak Türkiye aleyhinde ifadelerin bulunması da krizi derinleştirdi. Bir Yunan diplomat, bayrakta yazılan yazıları "Saldırgan, aptalca yazılar" olarak niteledi
Durumu Ankara'ya bildiren KHO öğrencileri, karargâhın emrini sordu. Karargâhtan "Derhal geri dönün" emri verildi. Bunun üzerine 13 Nisan sabahı YKHO Komutanı okula geldi ve bilgi aldı. YKHO Komutanı, Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı ve Savunma Bakanlığı'na bildirdiler. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Büyükanıt'ı arayan Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı "Çok üzüldük. Özürlerimizi kabul edin. Sorumluları yakalayacağız" dedi. Yunanistan Savunma Bakanı Spilios Spiliotopulos da Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü arayarak üzüntülerini iletti. Genelkurmay'ın haber verdiği Dışişleri Bakanlığı da Yunanistan Dışişişleri Bakanlığı'na başvurarak 'resmi' özür talep etti ve sorumluların bir an önce yakalanmasını istedi.
Olay Dışişleri Bakanlıkları tarafından gizli tutulmaya çalışılırken, Genelkurmay yaşananları basına açıkladı. Genelkurmay Genel Sekreterliği de dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Türkiye ve Yunanistan arasındaki güven artırıcı önlemler kapsamında Kara Harp Okulumuzdan iki subay ve beş öğrenci Yunanistan Kara Harp Okulu'nun daveti üzerine 11 Nisan 2005 Pazartesi günü Yunanista'a gitmiştir. Öğrenciler, Atina'daki YKHO'da misafir edilmişlerdir. 12 Nisan akşamı program gereği dışarıda bulunan öğrenciler, kaldıkları odaya döndüklerinde masanın üzerinde zedelenmiş bir Türk bayrağının bırakıldığını görmüşlerdir. Türk Bayrağı üzerinde Türkiye aleyhinde İngilizce bazı yazıların yazıldığı da tespit edilmiştir. 13 Nisan sabahı olay YKHO Komutanı'na iletilmiştir. Olay üzerine YKKK da KHO'a gelmiştir. Müteakiben YKKK, KKK Orgeneral Yaşar Büyükanıtı aramış, duyduğu üzüntüyü ifade ederek özür dilemiş ve olayın faillerinin bulunması için çalışacaklarını, gezinin planlandığı şekilde devam etmesinin uygun olacağını belirtmiştir. Olayla ilgili gelişmeler hakkında Dışişleri Bakanlığı'na bilgi verilmiştir. Dışişleri Bakanlığı'nca da üst düzey girişimler yapılmıştır. Aynı gün KHO öğrencilerinin derhal geziyi keserek Türkiye'ye dönmeleri kendilerine emredilmiş ve öğrenciler 13 Nisan 2005 günü Türkiye'ye dönmüşlerdir. Meydana gelen olayla ilgili olarak Yunan makamlarının resmi özür dilemeleri ve olayın faillerinin bulunması talep edilmiştir."
Dışişleri: Çirkin olay
Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da, Atina'da yaşananlar "çirkin olaylar" olarak değerlendirildi. Olayın ardından en üst düzeyde gerekli girişimlerin yapıldığının belirtildiği açıklamada, Yunan makamlarının olayın faillerinin en kısa zamanda bulunup cezalandırılacağını kaydettikleri bildirildi.


    http://www.radikal.com.tr/7442957442950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.