Atışmalar kesilmedi

Başbakan Erdoğan'ın, "Kan ve gözyaşı üstüne oy hesabı olur mu?" sözleri tepki aldı. MHP lideri Bahçeli: "Hedef saptırma seferberliği var. Erdoğan, hain yaklaşımı destekledi." DYP lideri Ağar: "Gezi başarısız. Akılda kalan Tarancı'nın şiiri."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın aydınlarla görüşmesi ve Diyarbakır ziyareti sırasındaki konuşmalarıyla gündeme gelen 'Kürt sorunu' tartışması sürüyor. Erdoğan, önceki gece Diyarbakır'dan dönerken soruları yanıtladı.
CHP lideri Deniz Baykal'ın, 'Erdoğan'ın konuşmalarının terörle mücadeleye zarar vermemesi' yönündeki uyarısı hatırlatılınca, Başbakan şöyle konuştu: "Bu adımları terörle mücadelede başarılı olalım diye atıyoruz. Baykal, gölge etmesin başka ihsan istemez. Engel olmak için elinden geleni yapmasın. Terör sadece benim meselem değil. Ortak mesele. Baykal'ın da, Ağar'ın da, Bahçeli'nin de meselesi olması lazım. Bunların öyle bir derdi yok ki. Kan ve gözyaşı üzerine oy duşüncesi olur mu? 'Erdoğan batar mı, batarsa bize ne gelir' diye düşünüyorlar. Ayıptır yahu!"
Bu sözlerin, dün basında yayımlanmasından sonra muhalefet liderleri de Erdoğan'ı şöyle eleştirdi:
MHP lideri Devlet Bahçeli: Terörle mücadelede planlı bir hedef saptırma seferberliği başladı, mücadeleyi engelleyici siyasi çözüm tartışmaları gündeme geldi. Bu girişimi yapan, yeni bir siyasi rant sektörü olarak gelişen sözde aydınlar.
Başbakan, terörün ödüllendirilmesini ve devleti teslim almasını amaçlayan bu hain yaklaşımı desteklemiştir. Türkiye'nin AB üyelik süreci, hep PKK'nın beklentileri doğrultusunda gelişti. AKP bu yolu seçerse, ihanete ortak olacak. Terörün bir 'Kürt sorunu' olarak görülmesi bölücü talepler için zemin hazırlayacak. Sorunun 'Kürt sorunu' olarak tanımlanmasında ve demokratik cumhuriyet söyleminde İmralı ile aynı noktada buluştuğunuza göre, çözüm için caniyle pazarlık mı yapacaksınız?
DYP lideri Mehmet Ağar: Hükümetin bölgeye dair tek somut politikası yok. AKP, bölgesel milliyetçilik gibi olmayan şeylerle farklılıkları körüklüyor. Demokratik çözüm ekonomik açılımlarla yapılır. Kimlik sorunu ve etnik ayrımcılıkla politika olmaz. Gezi hüsranla bitti, hükümete en iyi cevabı halk verdi. Gezi sonrası akılda kalan tek şey Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiiri oldu. Kan ve gözyaşı üzerinden siyaset yapmıyoruz.
DSP lideri Zeki Sezer: Başbakan'ın 'Kürt sorunu' tanımlaması, bölücü terör örgütü ve siyasi uzantılarının söylemiyle örtüşüyor. Demokratikleşmeye 'Evet', ama teröristlerin muhatap alınmasına, demokratikleşme kandırmacası altında bölücülüğe ödün verilmesine 'Hayır.' (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7546817546810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.