Atma Muhammed din kardeşiyiz!

Muham-
med Tokcan'ın 'Swissotel baskını' ifadesi: Misafirlerimizle görüşmek için Swissotel'e uğramıştık. Kapıdakileri Rus ajanı zannedip kendimizi savunduk.

İSTANBUL - Swissotel'i işgal ederek müşterileri 12 saat süreyle rehin tutan Muhammed Emin Tokcan'ın da aralarında bulunduğu 13 kişinin 'çete' suçlamasıy-
la yargılanmasına başlandı. 'Çe-te lideri' olmakla suçlanan Tok- can, suçlamaları kabul etmedi ve "İsteyerek yapmadık. Misafirimizi görmek için otele gittik. Bize kimlik soran kişiler ellerini beline atınca Rus ajanı sandık. Kendimizi savunduk" dedi.
'Vatan için yaptık'
İstanbul 5 No'lu DGM'deki duruşmaya, tutuklu sanıkların tamamı katılırken, DGM binasının çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.
Duruşmada ilk sorgusu yapılan Tokcan, suçlamaları kabul etmeyerek ilginç bir savunma yaptı. Kuzey Kafkasya kökenli Türk vatandaşları olduklarını belirten Tokcan,
"Ruslar tarafından göçe zorlandığımız
için Türkiye'ye geldik. Biz ne yapıyorsak vatanımız için yapıyoruz. Tıpkı tarihte Türklerin bizim, bizim de Türkler için mücadele ettiğimiz gibi. Türkiye'yi ve Türkleri zor duruma sokacak hareket, hayatta yapacağımız en son iştir" dedi.
'İstemeyerek işgal ettik'
Türkiye'de eylem planlamadıklarını söyleyen Tokcan'ın Swis- sotel'de 22 Nisan 2001 tarihinde gerçekleştirilen eylemle ilgili savunması ise şöyle:
"Türkiye'de Rus lobisine karşı legal bir Kafkas lobisi oluşturmak için mücadele veriyorduk. Fakat Rus lobisini aşamadık, çalışmalarımız engellendi. Bunun üzerine Kafkasya'ya gitmek üzere yola çıktık. Kafkas kökenli bazı Rus misafirlerle görüşmek için Swissotel'e gittik. Otel kapısında sivil giyimli birkaç kişi bizi durdurdu ve kimlik sordu. Bu kişiler ellerini bellerine götürünce bizi takip eden Rus ajanları olduklarını düşündük. Kendimizi savunduk.
Olay böyle başladı. İstemeyerek yaptık. Otel basma düşüncemiz yoktu. Zaten öyle olsaydı, akşam girip sabah çıkmazdık. Biz, Avrasya feribotunun kaçırılması eyleminde de 3-4 gün sonra rahmetli Dudayev'in 'İnin artık' demesi üzerine gemiden indik."
'Ben sahipleneyim bari!'
Yanlarında bulunan silahların yasal olduğunu iddia eden Tokcan, bu silahların pasaportuna kayıtlı olduğunu ve yurtdışına çıkışına engel olmadığını öne sürdü. 'Düşman sahibi oldukları' için tabanca taşıdıklarını belirten Tokcan, iki adet Kalaşnikof'la ilgili olarak da, "Birinin sahiplenmesi lazım. Sahibi burada yok. Bari ben sahipleneyim" dedi. Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi. Duruşma ertelendi.