@ismailsaymaz

ATS var ama calışmıyor!

Halkalı-Sirkeci seferini yapan banliyö treni, dün bir gence çarparak durdu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Halkalı-Sirkeci seferini yapan banliyö treni, dün bir gence çarparak durdu. Florya Hareket Amirliği'nin verdiği yanlış sinyal üzerine hareket eden arkadaki banliyö de öndekine çarptı, olayda 14 kişi yaralandı. Banliyö hattındaki ATS (Auto Train System -Otomatik Tren Durdurma) sisteminin çalışmadığı tespit edildi.
Halkalı'dan Sirkeci'ye hareket eden 80065 No'lu banliyö treni, saat 16.00 sıralarında Menekşe mevkiinde raylar üzerindeki 18 yaşındaki Cüneyt Kantar'a çarptı. Makinistin durdurduğu trene de arkadan gelen 80067 No'lu banliyö treni çarptı. Kazada, Kantar ile iki trendeki yolculardan 13 kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla hastaneye sevk edilirken, trenlerde küçük çaplı hasar meydana geldi.
Kazayla ilgili bilgi veren TCDD 1. Bölge Müdürü Üzeyir Ülker, "Arkadaki banliyö, fren yapmış ama duramayınca öndekine hafifçe dokunmuş. Öndeki banliyönün iki tekerleği raydan çıkmış" dedi.
'Eleman yetersiz'
Olay yerinde inceleme yapan Kamu-Sen'e bağlı Türk-Ulaşım-Sen 3 No'lu Şube Başkanı Erkan Ertekin ise şu bilgileri verdi: "Öndeki banliyö kaza yapınca 'kırmızı sinyal' yanmış. Bunun üzerine arkadaki banliyö, Florya Hareket Amirliği'ne sormuş. Buradaki görevli yanlışlıkla 'geç sinyali' yakmış. Görevli, eleman yetersizliğinden ötürü 24 saattir çalışıyormuş."
Ertekin, banliyö hattında ATS sisteminin bulunduğunu, ancak çalıştırılmadığını da söyledi. Ertekin şöyle dedi: "Bu sistem hem trende hem de raylarda, iki parça halinde mevcut. Tren kırmızı ışıkta geçerse raylarda fren treni durduruyor. Bu fren sistemi çok uzun yıllardır eleman ve yedek parça yetersizliği gibi sebeplerle çalıştırılmıyor. Sistem çalışsa, kaza olmazdı."
Hızlı trenle gündeme geldi
ATS sistemi 2004'te Pamukova'da meydana gelen 38 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasında da gündeme gelmişti. O tarihte, Ankara-İstanbul hattındaki 38 lokomotifin 27'sinde bu sistemin mevcut olmadığı anlaşılmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7668077668070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.