'Attalos sapık değildi'

Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, kente heykelini dikmeyi düşündüğü Bergama Kralı 2. Attalos'un eşcinsel olmadığını açıkladı.

ANTALYA - Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, kente heykelini dikmeyi düşündüğü Bergama Kralı 2. Attalos'un eşcinsel olmadığını açıkladı. Kumbul, dün düzenlediği bir toplantıyla iddiaları yanıtladı. Başkan Kumbul, şunları söyledi:
"Kentlerin kimliğine, yaşadıkları önemli tarihsel süreçlerin yanı sıra iz bırakan kişiler yön verir. Antalya'nın kurucusu olan Bergama Kralı 2. Attalos, kentimizin kimliği açısından çok önemlidir. Bazı bağnazlar seçim nedeniyle art niyetli saldırılarda bulunuyor. Attalos'un eşcinsel olduğunu ileri sürüyorlar. Attalos eşcinsel değil. Kaldı ki, ben insanların bu yönüyle değil, yaptıklarıyla ilgilenirim. Eğer iddialar doğru ise o halde Antalya' nın adını da değiştirmemiz gerekir."
Kumbul, Attalos'un yanı sıra, Antalya'yı Türklere kazandıran Selçuklu komutanı Gıyaseddin Keyhüsrev'in de heykelini dikeceklerini söyledi.
Bilim adamından destek
Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin de, Attalos'un ne eşcinsel, ne de sapık olduğunu açıkladı.
2. yüzyılda kız kardeşle evlenmenin kutsal bir görev sayıldığını belirten Şahin, "Bunun nedeni de ailenin bölünmemesiydi. Attalos'un sapık olduğunu iddia edenlerin gerekçesi bu ise yanılıyorlar. Attalos bunu yapmamış ve o kuralları hiçe saymıştır.
Attalos'un heykeli dikilmeli. Yok dikilmeyecekse, o zaman Attalos'un ismi verilen Antalya'nın adı değiştirilsin. Binlerce sene sapık birisinin ismini neden taşıdık?" dedi.