Attan düşen jokeyi arkadan gelen at çiğnedi

Bursa'da koşulan bir yarışta Jokey Gürkan Oker, yarış sırasında dengesini kaybedip attan düştü. Üzerinden arkadan geçen atın geçtiği jokey 45 dakikalık müdahaleden sonra hayata döndürülebildiNail KAHRAMAN/BURSA

BURSA Osmangazi Hipodromu’nda bugün koşulan yarışa İzmir'den ‘Mehmethan’ adlı atla katılan Jokey Gürkan Oker, yarış sırasında dengesini kaybedip attan düştü. Üzerinden bir başka at geçen Oker, kalbi duran Oker, kaldırıldığı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisinde 45 dakika süren müdahaleyle yaşama döndürüldü. Yoğn bakıma alınan Oker'in hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi.
Bursa Osmangazi Hipodromu’nda bugün koşulan 3'üncü koşuda ‘Mehmethan’ adlı ata binen jokey Gürkan Oker, son 300 metreye gelindiğinde attan düştü. Bu sırada jokey Gökhan Yıldız’ın bindiği ‘Oğulhan’ adlı at da jokeyini atarak, yerdeki jokey Gürkan Oker’i çiğneyerek geçti. Ağır yaralanan Gürkan Oker Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Kalbinin durduğu anlaşılar Oker, acil serviste 45 dakika süren müdahalenin ardından yaşama döndürüldü. Jokey Oker’in durumunun ciddi olduğu, hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.
Aynı olayda attan düşen diğer jokey Gökhan Yıldız ise katıldığı 4'üncü kuşudan sonra kendini iyi hissetmediğini söyleyince Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Yapılan ilk müdahaleden sonra kendisine iki gün iş göremez raporu verilen Yıldız, taburcu edilip evine gönderildi.
Olayla ilgili soruşturmaya Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca başlandı.


SABAH DA BAŞKA BİR ATI ELEKTRİK ÇARPTI

Bursa Hipodromu'nda ise bir başka ilginç olay daha yaşandı. Kazım Aksoy'a ait 3 yaşındaki ‘Yatropicano’ adlı atı da elektrik çarptı. Sabah idmanını tamamlayıp istirahat etmesi bakıcıları tarafından 30 blok 5 numaralı ahırının önüne getirildi. Bu sırada elektrik çarpmasının etkisiyle yere düşen safkan atı, seyisler zorla çekti. Bir süre debelenen atın vücudunda yaralanmalar oldu. Yeraltındaki kaçak sebebiyle suya geçen akıma kapıldığı belirlenen atın, seyislerin lastik çizmeleri sebebiyle telef olmadan kurtarıldığı öğrenildi. Atın sahibi, TJK'ya tazminat davası açacağını söyledi.(dha)