Aurellio'lu İstiklal Marşı reklamına ceza yok

RTÜK kararını verdi: Fenerbahçeli Aurelio'nun aracında İstiklal Marşı dinlediği reklam filminde küçük düşürcü bir yön yok


ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fenerbahçeli milli futbolcu Mehmet Aurelio’nun İstiklal Marşı’nı otomobilinde dinleyerek öğrendiği reklam filmine herhangi bir ceza verilmemesini kararlaştırdı.
Üst Kurul, bugünkü toplantısında Aurelio’nun otomobilinde dinlediği İstiklal Marşı’na eşlik ederek milli marşı öğrendiği Alpet firmasına ait reklama yönelik gelen şikayetleri de ele aldı. Söz konusu reklamda İstiklal Marşı’nı "küçük düşüren bir yön" bulunmadığına karar verilirken, "Türk vatandaşı olmuş bir futbolcunun İstiklal Marşı’nı öğrenmeye çalışmasının, daha sonra benzinlikte onun sesini duyup selam duran insanları görünce selam durması gerektiğini anlamasının" da olumlu bir unsur olduğu görüşü dile getirildi.
RTÜK, söz konusu reklam için herhangi bir ceza verilmemesini kararlaştırdı. RTÜK’e ulaşan izleyici şikayetlerinde, Aurelio’nun "oturduğu yerden İstiklal Marşı’nı şarkı gibi söylediği" yönünde görüşler ifade edilmişti. (aa)