'Av günlerini silahçı uzattı'

Merkez Av Komisyonu'nun avlanma günlerini artırması ve sezonu uzatması tepki aldı: Bu karar silah üreticilerine yarar.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Hayvanların avlanabilme gün sayısının ve vurma kapasitesinin artırılması çevreci örgütlerin tepkisine neden oldu. Dernek ve vakıfların temsilcileri, göçmen kuşlarının sayısının sürekli azalmasına karşın böyle bir karar alınmasının hata olduğunu söyledi.
Orman ve Çevre Bakanlığı'na bağlı Merkez Av Komisyonu (MAK), 26 Mayıs'ta gelecek dönemin av kararlarını almak için Orman ve Çevre Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında toplandı. Toplam 21 üyesi olan komisyonda bu yıl yeni isimler vardı. Bunlardan biri Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nun yeni Başkanı ve Sarsılmaz Silah Sanayisi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş'ti. Ayrıca toplantıda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü ile yardımcısı, dokuz bölgenin avcılık temsilcileri, veteriner, orman mühendisi gibi meslek guruplarından temsilciler, tarım kuruluşları, jandarma temsilcisi ve bir doğa derneğinin başkanı vardı. Merkez Av Komisyonu'nda avcıların sayısı, diğerlerinden fazlaydı.
Aliş başta olmak üzere avcı temsilcileri, haftada üç olan avlanma gün sayısının yetersiz olduğunu belirterek beşe çıkarılmasını talep etti. Ayrıca vurulabilecek hayvan sayısı anlamına gelen 'bagaj kapasitesi'ni tek günlük değil, iki günlük değerlendirilmesinin ve bu şekilde iki katına çıkarılmasını önerdiler. Av süresi her yıl ocak ayının sonuna kadar sürerken bu sürenin 27 Şubat'a kadar uzatılması da istekleri arasındaydı. Hatta bazı bölgelerde av sezonu daha erken başlayacaktı. Merkez Av Komisyonu'nda avcı temsilcilerinin sayısının fazlalığı nedeniyle isteklerini kabul ettirdiler.
Bu şaşırtıcı kararlar, kuşlar başta olmak üzere av hayvanları üzerinde büyük bir tehlike olarak yorumlandı. Tepkiler şöyle:
Orman Çevre Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı avukat Mehmet Eroğlu (MAK üyesi): Biz avlanma gün sayısını iki güne indirmeye çalışırken böyle bir talihsiz karar çıktı. Bu karar göç eden hayvanlara zarar verir. Orman Bakanı'nın iptal etme yetkisi var. Gerekirse Bakan'a başvurarak bu av günlerinin azaltılmasını isteyeceğiz.
Doğa Derneği Başkanı Güven Eken: Türkiye Avrupa'da kuş türlerinin en hızlı azaldığı ülke. Üstelik kuşların göç yollarının tam üzerinde. Böyle bir ortamda av günü sayısının beş güne çıkarılması av hayvanlarını daha da azaltacak. Uzun vadede daha çok sorunlar çıkartacak. Ülkemizden geçen bu göçmen kuşlar bütün dünyanın varlığıdır. Onları korumak konusunda Türkiye'nin duyarlı olması gerekiyor.
Av ve Yaban Hayatı Koruma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Süha Umar: MAK'ın kararı bir felaket. Türkiye'de yaban hayatı tehdit altında. Ormanlar, meralar ve sulak alanlar daralıyor. Arkasından tarım ilaçları, gübreler etkiliyor. Bunun üzerine son derece yaygın denetimsiz usulsüz avcılık var. Pek çok tür, neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya. Halbuki Türkiye Avrupa'da bulunan yaban hayatı türlerinin yaklaşık yüzde 70'ine sahip. Ancak sayıları çok az ve gittikçe tükeniyorlar. Av sezonunun şubat sonuna kadar uzatılması uluslararası sözleşmelere aykırı. Avrupa'da ocak sonuna kadar olması zorunlu. Türkiye'nin de bu sözleşmelerde imzası var. Bu kararın arkasında Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Aliş var. Çünkü bu av artınca insanlar daha çok tüfek alacak. Daha çok fişek kullanacak. Eskiden yılda 50 milyon fişek kullanılıyordu. Bu yıl 150 milyon fişek kullanılır. Bu sayede Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş.'nin kasasını dolduracak.


    http://www.radikal.com.tr/7482777482770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.