Avanos'ta 'tüy dökücü krem' isyanı!

Avanos'ta 'tüy dökücü krem' isyanı!
Avanos'ta 'tüy dökücü krem' isyanı!
Bir firmanın ürettiği tüy dökücü kremi Avanos adıyla piyasaya sürmesi, Avanos ilçesindekileri isyan ettirdi. Belediye firma hakkında vatandaşların şikayeti üzerine suç duyurusunda bulundu.

NEVŞEHİR - Avanos Belediyesi, tüy dökücü kremi ilçenin adıyla piyasaya süren firma hakkında, vatandaşların şikayeti üzerine suç duyurusunda bulundu.

Belediye Başkanı İsmet İnce, yaptığı açıklamada, çanakçılığıyla ünlü ilçenin, Kızılırmak çevresine kurulu eski evlerden oluşan yapısıyla her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırladığını söyledi.

Vatandaşların, turizmde önemli yeri bulunan ilçenin adının "tüy dökücü krem markası" olarak sunulmasından rahatsızlık duyduğunu anlatan İnce, "İlçenin adını kullanarak piyasaya sürülmeye çalışılan tüy dökme kremi, Avanos halkının tepkisini çekmiş ve rahatsızlık uyandırmıştır" dedi.

İlçenin adıyla piyasaya sürülen krem hakkında şikayetlerin artması üzerine, Avanos Belediyesi olarak suç duyurusunda bulunduklarını bildiren İnce, şunları kaydetti:

"İlçenin adı kullanılarak açılan bir internet sitesi üzerinde, hiçbir firma ve yetkili ismi bulunmadan pazarlanan tüy dökücü kreme ilçemizin adı verilmiştir. İlgili sitedeki telefon numarasından sadece satış görevlilerine ulaşılabilmekte ve yetkililer görüşme yapmaktan kaçınmaktadır. Türkiye Patent Enstitüsünden ürünün Avanos adına herhangi tescilinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Avanos'un adının ticari ranta çevrilmesi, satılan ürünün yöresel ve kültürel tanıtıcı yönünün bulunmaması nedeniyle konu Avanos Belediyesince yargıya taşınacaktır. Ürün tescili hangi şahıs ya da firmaya aitse ona göre süreç işleyecektir. Kurumumuzun avukatına konunun havalesi yapılmıştır. Sürecin takipçisi olacağız." (AA)


  http://www.radikal.com.tr/140314014031401

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MAHKEMELERİ HALA TANIMADIYSANIZ.... - ARAGORA

  Gören de sanacak ki,mahkemeler hemen karar veriyor ,işler çözülüyor...Nerdeee? Öte yandan ne var bunda ? Avanos adına tescil alamazlar zaten de neden Avanos ismini kullanamasınlar? Nesine itiraz edeceksin ?Tüy dökücü kötü bir şey mi ?Eloğlu,tost sandviçe ,koskoca Hamburgun adını vermiş.Üstelik de HAMBURGER demiş..Hamburglu ,demek...Ne olmuş yani ?Bizim millet her şeye takar böyle işte..Esas takacaklara hiç sesini çıkarmaz.Adamlar ,bizim memlekete ,Hindi diyorlar,kimsenin sesi çıkmıyor ..Niye ki acaba ?