Avcılar'da Belediyeler arası 'dinleme' krizi

Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, evinin arka sokağında park halinde duran İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait zabıta aracını, içinde dinleme cihazları bulunduğu iddiasıyla emniyete suç duyurunda bulundu. Aracın bulunduğu yere gelen polisler, Değirmenci'nin iddialarını araştırmak üzere aracı Avcılar Emniyet Müdürlüğü'ne getirdi.


Avcılar'da ortaya çıkan esrarengiz araçla ilgili Avcılar Emniyet müdürlüğüne gelerek bilgi alan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Belediye başkanımız konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmak için buraya geldi. Biz de yanında bulunduk şeklinde açıklama yaparak Soysal, " Avcılar Belediye başkanımızın evi ne çok yakın bir mesaffede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait bir aracın 20-25 gündür beklediğini öğrendik. Belediye başkanımız konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmak için buraya geldi. Biz de yanında bulunduk. Büyükşehir Beledilesi tarafından kaçak olduğu ve mühürlenen bir yapıyı takip etmek amacıyla aracın burada bulunduğunu söylüyor. Demek ki beledilenin çok fazla personeli var. Ben buradan kendilerine boğazdaki kaçak yapıları ve Kadir Topbaş'ın medyada gündeme gelen yeri de dahil olmak üzere kaçak yapıları da gözetlemesini tavsiye ediyorum" dedi.

"YATAK ODALARIZIN DAHİ KOLAYCA DİNLENİP İZLENEBİLECEĞİNİ GÖRÜYORUZ"

Gazeticilerin dinlenme konusundaki iddiaları düşüncesine ise Soysal " son günlerde yatak odalarızın dahi kolayca dinlenip izlenebileceğini görüyoruz. Gecenin bu saatinde buraya gelmemizin nedinlerinden biri de budur. Belediye'ye ait zabıta aracında beldiye personeli olmayan şahısların olması çok düşündürücü. Araçta yapılan aramaların ardından konu netleşcektir" şeklinde konuştu.

DEĞİRMENCİ: "KAÇAK YAPI İLE İLGİLİ BÜTÜN İŞLEMLERİ BİZ AVCILAR BELEDİYESİ OLARAK YAPTIK"

Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Firuzköy Şehit Ilgaz Aykutlu Polis Merkezi çıkışı yaptığı açıklamada: "Evime yaklaşık 50 m mesafede değişik araçlarla bekleyen araçların durduğunu gördüm. Bu vatadaşlar tarafından da bize söylendi. Bu akşam belediyemize ait zabıta ekipleriyle şahısların bulunduğu yere gittik ve polise başvurduk. Büyükşehir Belediyesinin beklediğini iddia ettiği kaçak yapı ile ilgili bütün işlemleri biz Avcılar belediyesi olarak yaptık" dedi.

"EVİMİN ÇEVRESİNDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AİT ARACIN BULUNMASININ ÇOK MANİDAR"

Herhangi bir dinlemeye tabi tutuldunuz mu? şeklindeki soruya ise Değirmenci: "Mahalle sakinlerine bize bu şekilde beyanları oldu; ancak ben bu resmi plakalı adaçta böyle bir düzeneğin bulnduğunu düşünmüyorum. Ancak kaçak bir yapının bahane edilerek evimin çevresinde İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait aracın bulunmasının çok manidar buluyorum . Araç içerisindeki şahıslar devlet memuru değildir. Taşaron bir şirkette güvenlik elemanları olarak gözükmektedir. Bu nedenle hiç bir şekilde zabıta görevi üstlenemezler şeklinde" konuştu.

TEKNİK TAKİP ALETİNE RASTLANILMADI

Savcının talimatıyila karakol bahçesinde ve olay yeri inceleme ekipleri tarfından yapılan incilemede herhangi bir teknik takip aletine rastlanılmadı. Aracın arka kısmında bulunan çelik kasadan ise Belediye hizmetlerinde kullanılan branda ve çadır ve çeşitli tamir malzameleri gibi aletler çıktı.

Bu arada araç içinde bulanan kişilerinde alkollü olduğu öğrenildi.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONU İLE İLGİLİ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Avcılar Firuzköy'de kaçak bir inşaatı durduran ve devamını engelleyen Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri bir grubun taciz ve saldırısına maruz kaldı. Başlarında Avcılar Belediye Başkanı'nın da bulunduğu kalabalık grup iki zabıtanın telefonlarına da el koydu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri Avcılar Firuzköy'de kaçak inşa edilen bir bina ile ilgili İmar Müdürlüğü yapı tatil zaptı düzenlemesi üzerine mühürlendi. Kaçak inşaatın durdurulması ve yapılan bölümleri yıkılması için Avcılar Belediye Başkanlığına iki defa yazılı bildirim yapıldı.

Ancak Avcılar Belediye Başkanlığı tarafından hiçbir işlem yapılmadı. Daha sonra yapılan kontrollerde mühür fekki yapıldığı ve kaçak inşaatın devam ettiği görüldü.

Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı kaçak inşaatı sık sık denetledi. Bu süre zarfında inşaat çalışmalarına gece yarısından sonra devam edildiği görüldü. Konu İmar Müdürlüğü ve Zabıta Daire Başkanlığı tarafından tespit edilerek hem hukuki yollara başvurmak hem de Encümenden yıkım kararı çıkartmak için girişimlerde bulundu. Bu süre zarfında devan eden kaçak inşaatın durdurulması için Büyükşehir Belediye Zabıta ekipleri sıkı takibe aldı. Ancak Zabıta ekipler sık sık taciz edildi.

Dün akşam Başlarında Avcılar Belediye Başkanının da bulunduğu kalabalık bir gurup Büyükşehir Belediye Zabıtası personelini taciz ederek cep telefonlarına el koydu. Daha sonra Belediye Başkanı Avcılar Emniyet Müdürlüğü'ne giderek "Beni bölgemde takip ediyorlarö diyerek şikayetci oldu. Büyükşehir Belediyesi zabıtası ekibi polis tarafından ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Avcılar Belediyesi daha öncede İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını engellemeye kalkışmış görev yapan personeline saldırmış ve olay çıkartmıştı." (dha)