Avcılar'da bir garip 'travesti' gerginliği

Avcılar'da bir garip 'travesti' gerginliği
Avcılar'da bir garip 'travesti' gerginliği

Avcılar da bir siteye yönelik düzenlenen tencereli-tavalı, düdüklü eylemlerin dozu giderek artarken duvar ilanlarıyla halk harekete geçmeye çağırıldı.

Avcılar'da 2 haftadır travestilere yönelik eylem yapılıyor.Eylemlerin dozu artarken ortada şaşırtıcı iddialar dolaşıyor.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Avcılar’a bağlı Denizköşkler Mahallesi’nde 2 haftadır travesti ve trans bireylere yönelik eylemler düzenleniyor. Eylemler, önceki gece konvoy oluşturan bir grubun ‘Travesti Sitesi’ olarak adlandırılan sitenin önüne gelip ateş yakmasıyla iyice alevlendi. Ellerinde ‘Fuhuşa hayır’, ‘Ne erkek ne dişi, kim bu üçüncü kişi’, ‘Benim çocuğum aranızda büyümeyecek’ dövizleriyle tencereler, tavalar bulunan 50 kişilik grup ateş yakıp düdük çalarak nöbet tuttu.
Radikal’in edindiği bilgiye göre, hedefteki 120 daireli sitede 8 daire, ‘travesti’lere ait. 8 daire sahibinin yanı sıra sitede 4 dairede de kiracılar, travesti ve trans bireyler. Tapu sahibi olanların bir kısmı, yaklaşık 11 yıldır sitede. Yaklaşık 11 yıldır ‘travesti’ komşularıyla birlikte yaşayan site sakinlerinin, bugüne kadar son
2 haftadaki gibi tencereli, tavalı bir eylemi olmamış.
Radikal olarak 120 daireli sitede kapıları tek tek çaldığımızda, karşılaştığımız şey, sessizlik. Radikal’e konuşan ve adını vermek istemeyen bir site sakininin iddiasına göre 1-2 istisna dışında zaten eylemciler de site sakinleri değil, sitenin 500 metre uzağında toplanıp gelen bir grup. 

‘7 yıldır buradayım’ 

Travesti Oya Sultan, 7 yıldır aynı sitede oturduğunu ve son 1 haftadır eylemleri düzenleyenlerin sözlü sataşmalarına da maruz kaldığını söylüyor. ‘‘Yaklaşık 7 yıldır burada oturuyorum. Ben kendi adıma konuşayım, fuhuş yapmıyorum. 120 haneli sitede sadece 4 ev bizden şikâyetçi” diyen Oya Sultan’a göre yıllar sonra patlak veren protestoların nedeni kentsel dönüşüm öncesi bölgedeki tapuları ucuza kapatmak isteyen bazı kişilerin kışkırtmaları.
Travesti Hatıra’ya göre de asıl niyet başka: ‘‘Site sakinlerini protesto gösterilerine katılmak için zorluyorlar. Ancak siteden sadece 3 kişi katıldı. Eyleme katılanlar bu çevrede oturmuyor. Yarısı da çocuk . Asıl niyetleri tapularımızı ele geçirmek. Buranın kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesinin ardından burada daire fiyatları 40 bin liradan 70 bin liraya yükseldi. Şimdi satsam 70 bin liraya alıcı çıkıyor. Eskiden 40 bin liraya müşteri bulamıyordum. Bu protestolarla dairelerimizi ucuz fiyata almanın gayretindeler. Artık can güvenliğimiz tehlikede olduğu için yakında evimizi satışa çıkaracağız.’’
Siteye yeni taşınan travestilerden Emel ‘‘Geçen gün rahatsızlandım. Protestocular arkadaşlarıma izin vermedi ve hastaneye gidemedim. Geceleri sitedekilerin kapılarını çalarak rahatsız ediyor ve onları bize karşı tahrik ediyorlar’’ diyor.
 
Polis tehdidi görsün

Protestolar sürerken travestilere yönelik gözaltılar oldu. Lambda İstanbul Derneği’nin avukatı Fırat Söyle polisi travestilere yönelik tehditlerle ilgili olarak da göreve çağırdı. Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme suçu kapsamında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Söyle, “Burada transseksüel bireyler aşağılanmış ve polis sessiz kalarak hukuksuzluktan yana tavır almıştır’’ diyor.

 

'Tek problem var, o da sitede fuhuş olması'

Avcılar ’da hedef tahtasındaki sitede oturan Avukat Nusret Durmaz kimsenin cinsel tercihiyle sorunlarının olmadığını vurgulayarak tek problemlerinin sitede fuhuş yapılması olduğunu ifade ediyor. Gece kapılarının “Alev burada mı? Selin burada mı?” diye soran sarhoş gençlerce çalındığını söyleyen Durmaz’a göre protestoların kentsel dönüşümle alakası yok.


‘Rahatsızım ve korkuyorum’

Durmaz geçen hafta da apartmanda bir kadının taciz edildiğini söylüyor.
Site sakinlerinden adını vermek istemeyen A.D. ise ‘travesti’lerden rahatsız, ama onu asıl son gelişmeler rahatsız ediyor ve korkutuyor: ‘‘Binamız sahilde ve deniz manzaralı. Böyle bir bina nerede var? Travestiler 11 yıldır burada oturuyor. Onlardan rahatsızız, ancak bizi asıl korkutan bu rant peşinde koşan müteahhit çetesi. Burada parayla yer topluyorlar. Kentsel dönüşüm başlayınca bu protestolar başladı. Çevrede toplanıp ateş yakıyorlar. Ailemin güvenliğinden endişeliyim.’’