'Avcılar'da oturanlar ölüme mahkum'

Depremle Savaş Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Seyit Ali Kaplan, İstanbul Avcılar'da bütün binaları incelediğini belirterek, “Avcılar'da binaların hepsi, depremi bekleyen birer ölüm makineleri. O binalarda oturan insanlarımızı da depremi bekleyen ölüm makinelerinin içinde yaşamaya mahkum ediyoruz” dedi.

METİN FERAH

BOLU - İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Depremle Savaş Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Seyit Ali Kaplan, İstanbul Avcılar'da bütün binaları incelediğini belirterek, “Avcılar'da binaların hepsi, depremi bekleyen birer ölüm makineleri. O binalarda oturan insanlarımızı da depremi bekleyen ölüm makinelerinin içinde yaşamaya mahkum ediyoruz” dedi.

12 Kasım 1999'de 48 kişinin hayatını kaybettiği Bolu'da, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda anma programı düzenlendi. Depremde yaşamını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulurken, deprem konulu resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Bolu Valisi Ali Serindağ, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, daire müdürleri ve öğrencilerin katıldığı anma programında, Doç. Dr. Seyit Ali Kaplan, ‘Deprem’ konulu konferans verdi.

2007 Deprem Yönetmeliği'ni eleştiren Doç. Dr. Kaplan, “Yuvarlak kelimeler kullanılarak hazırlanan 2007 Deprem Yönetmeliği, tam bir kara kutu haline getirilmiş durumda. İnşaat mühendislerimizi şaşkına çeviren deprem yönetmeliğimiz baştan sona yanlış. Bu kara kutudan birşey anlamayan inşaat mühendislerimizin yaptıkları ve güçlendirdikleri binalar da insanlarımızın depremi bekledikleri birer ölüm makinesi durumundadır” dedi.

Doç.Dr. Kaplan, 1970 yılından bu yana depremin peşinde olduğunu vurgulayarak, “Fakültelerimizin inşaat mühendisliği bölümlerinde öğrenciler iyi yetiştirilmiyor. Öğretim üyelerinin yaptıkları kitaplar ne de yönetmeliğimiz deprem ülkesine göre değil. Mühendislerimizin bilgisinin kesinlikle yenilenmesi lazım” diye konuştu.

Marmara depremi sonrasında İstanbul Avcılar'da bütün binaları incelediğini ve bütün raporların altında imzası olan kişi olduğunu belirten Doç.Dr. Kaplan, şöyle konuştu:

“Avcılar'da binaların hepsi, depremi bekleyen birer ölüm makineleri. O binalarda oturan insanlarımızı da, depremi bekleyen ölüm makinelerinin içinde yaşamaya mahkum ediyoruz. Çıkmalı yapıların hepsi depreme karşı birer tuzak. İstanbul gibi bir mega kentin yapılarının yüzde 80'i maalesef çıkmalı olarak yapılmış ve depreme karşı birer tuzak durumundalar. Mevcut yönetmelik ister müsade etsin, ister müsade etmesin taşıyıcı sistemleri depreme karşı yanlış seçilmiş çıkmalı binaların hepsini güçlendirmek gerekir.” (dha)