Avcılar'da 'tersine göç'

17 Ağustos 1999 depreminden İstanbul'da en çok etkilenen ilçelerden biri olan Avcılar'da artık felaketin izleri yok.

İSTANBUL - 17 Ağustos 1999 depreminden İstanbul'da en çok etkilenen ilçelerden biri olan Avcılar'da artık felaketin izleri yok. İlk iki yıl içinde ağır hasarlı binaların yıkılarak, yerlerinin temizlendiği, orta ve az hasarlı binaların da güçlendirildiği Avcılar'da, nüfus da beş yıl öncesini geçti.
18 Nisan 1999'da nüfusu 215 bin olan Avcılar'da, depremden sonra başlayan göç nedeniyle nüfus 140 bine inmişti. Yaptıkları çalışmalarla halktaki deprem şokunu atlattıklarını ve tersine göç başladığını belirten Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, "Nüfus 2000'de 235 bine çıktı. Şu anki nüfusumuz 300 bine ulaştı" dedi.
Bir depremde tüm İstanbul'un aynı riski taşıdığını vurgulayan Değirmenci, riski, zeminin değil, yapı kalitesinin belirlediğini söyledi. Depreme hazırlık için üniversitelerle ortak çalıştıklarını vurgulayan Değirmenci,
"Zemin çalışması bitti. Şimdi ilçedeki yapı stokunun kalitesini belirleyeceğiz. Sonra verileri bilgisayara yükleyip sanal ortamda yedi şiddetinde deprem yaratarak ilçedeki risk oranını bulacağız. Buna göre önlem alınacak" diye konuştu.