Avcılar'da travesti protestosu

Avcılar'da travesti protestosu
Avcılar'da travesti protestosu
Avcılar'da, travestilerin fuhuş yapmasına tepki gösteren mahalle sakinleri, meşale yakıp düdük çalarak tekrar eylem yaptı.

Sefa KIDIK - Çağatay KENARLI

İSTANBUL - Denizköşkler Mahallesi’nde, oturdukları sitenin "Travesti Sitesi" olarak anılmaya başlandığını belirten site sakinleri ile çevredeki binalarda oturanlar akşam saat 22.30’da sitenin arka bahçesinde toplandı.

Ellerinde "Fuhuşa hayır" yazılı dövizler taşıyan yaklaşık 50 kişilik grup, yanlarında getirdikleri meşaleleri yakıp, düdük çalarak tepkilerini dile getirdi. Sitede oturan travestiler de alarm sistemlerini devreye sokarak eyleme tepki gösterdi.

Oturdukları sitede travestilerin site sakinlerini tehdit ettiklerini ve can güvenlikleri olmadığı, travestilerden istediğini alamayan kişilerin rast gele kapı çalıp karşılarına çıkan kadınlara sarkıntılık yaptıklarını için eylem yaptılar.

Travestilerin fuhuşu durdurmasını isteyen Hürriyet Aydın, "Bu eylemi iddia edildiği gibi ben başlatmadım. Bu sitemizin ayıbıdır. Burada koca siteden 5 kişi bile yok, korkularından aşağı inemiyorlar. Ben insan gibi yaşamak istiyorum. Gecede 5 sefer uykudan uyanıyorum. Travestilerden istediğini alamayan kişiler, su saatlerini veya su borularını patlatıyor. Bunları dışarıdan gelen ne olduğu belirsiz insanlar yapıyor. Çünkü o insanlar travestilere para verip karşılığını alamayınca öfkelerini bu şekilde dindirmeye çalışıyor." dedi.

Adnan Anıl isimli bir mahalle sakini de "12-13 yıldır travestiler buradan gönderilemiyor. Tüm dünyada herkesin cinsel tercihlerini yaşadığı bazı yerler vardır. Bunlar da gidip öyle yerlerde ilişki kursunlar. Bu sorunu çözmek bizim değil, polisin, savcıların yani devletin işidir" dedi.

Mahalle sakinleri protestolarını pazartesi gününden beri yaptıklarını belirterek, sorunlarına yetkililer tarafından çözüm bulunana kadar devam edeceklerini söyleyerek, olaysız bir şekilde dağıldı. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/110213611021363

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  medya bu tip linçlere çanak tutmamalı! - oner1

  haberin dili de yanlı olmuş. 96-97 yıllarında rant için ülker sokak'tan sürülmek istenen trans kadınlara karşı yürütülen (ve ne yazık ki başarılı olunan), sermayenin bir tezgahı olup, medya tarafından kışkırtılan mahallenin sözde "sakin"lerinin yürüttüğü saldırıya benziyor. bir buçuk yıl boyunca süren bir abluka (translara satış yapmaması için tehdit edilen bakkal, sokağın başını tutan ülkücüler, vs. vs.) merak eden pınar selek'in "maskeler, süvariler, gacılar" kitabından ayrıntıları öğrenebilir. (http://www.pinarselek.com/public/page_item.aspx?id=94) bu haberde de travestiler ve site "sakin"leri denerek algılanması istenen çatı kurulmuş. aşağıdaki cümlede, sakin diye tanımlanan linççi güruhun iddiası, sanki muhabirler bizzat birinci elden biliyormuş gibi yazılmış: "Oturdukları sitede travestilerin site sakinlerini tehdit ettiklerini ve can güvenlikleri olmadığı, travestilerden istediğini alamayan kişilerin rast gele kapı çalıp karşılarına çıkan kadınlara sarkıntılık yaptıklarını için eylem yaptılar." haber ajansları ve gazeteler haberlere yeterli vakti ayıracak donanıma ve elemana sahip değilse, bu düşük ve yanlı cümleleri toparlayamıyorsa lütfen bari zaten fazlasıyla ayrımcılığa, linçe, sürgüne uğrayan, yaşama hakları hiçe sayılan trans kadınları daha da mağdur edecek haberler yayınlamasınlar!

  ... - AENCÜ

  Fuhuşa hayır ama taciz tecavüz serbest.

  Ben de bu ülkedeki cehaleti, saygısızlığı protesto etmek istiyorum! - vasari

  Yetmedi mi bu insanlara yaptığınız eziyet? Fuhuştan başka ne şans veriyorsunuz ki onlara? Biri garsonluk yapmak istese restorantınıza alır mısınız? Biri bir şirkette çalışmak istese?? Fuhuş onların hayallerindeki meslek mi zannediyorsunuz? Kendiniz bile yüzleşemediğiniz dürtülerinizi tatmin etmekten başka ne çareleri var? Fuhuş ayıpsa, sizin yarattığınız bir ayıp. Bıktım artık bu ülkenin bitmek bilmeyen cehaletinden. Yaşayan her canlı gibi onlar da saygıyı hakediyor, üstelik de bu dışlanmışlık yüzünden saldırganlaşıyorlar. Geçen hafta Avusturya'da gittiğim bir sanat fuarında, bir transeksüel gayet rahat, eşiyle beraber fuarı geziyordu; tek bir garip bakışa, tek bir aşağılamaya maruz kalmadan. Avrupa medeniyeti klişesine girmeyeceğim çünkü onlarda bundan daha değerli bir şey var, bireyselcilik ve bireye saygı. Onları ilgilendirmiyor kimsenin eğilimi, cinsiyeti, kimliği. Bu ülkede de insanlar üzerlerine vazife olmayan konulara karışmayı, tavır geliştirmeyi bırakırsa bir adım ilerleyebilir belki. (Not: Hetero bir kadınım)