Avlusuz camide asansörlü musalla

Düzce'de avlusu bulunmayan Aydınpınar Köyü Camii'ne yapılan asansörlü musalla taşı sayesinde, cemaat, cami dışına çıkmadan cenaze namazı kılabilecek.

DÜZCE/SİVAS - Düzce'de avlusu bulunmayan Aydınpınar Köyü Camii'ne yapılan asansörlü musalla taşı sayesinde, cemaat, cami dışına çıkmadan cenaze namazı kılabilecek. Asansör sistemini yapan Lütfi Şimşek, altında sağlık ocağı ve dükkânlar bulunan camide, namazın iki katta kılınabildiğini, cenaze namazları için cemaatin cami dışına çıkması gerektiğini söyledi. Caminin avlusu olmadığı için musalla taşı konulacak yer bulunmadığını belirten Şimşek, bu nedenle musalla taşını asansör ile cami katına çıkaracak sistem oluşturulduğunu açıkladı. Şimşek, şöyle dedi:
"Asansör sisteminden sonra cemaat, hiç camiden çıkmadan cenaze namazı kılabilecek. Bundan böyle cemaat ne yağmurun altında kalacak ne de üzeri çamur olacak. Tam otomatik kumanda sistemiyle çalışan, 2.5 ton yük taşıma kapasitesine sahip musalla taşına, üç cenaze konulabilir. Beş metre yüksekliğe kadar yükselebilen asansörün üstü, yağmurlu havalarda branda yardımıyla örtülebiliyor."
Lütfi Şimşek bir aylık çalışmayla tamamlanan sistemin yaklaşık 16 bin 500 YTL'ye mal olduğunu, masrafların 12 bin YTL'sini hayırsever vatandaşların, 4 bin 500 YTL'sini ise Aydınpınar Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin karşıladığını belirtti.
Görenler şaşırıyor
Bir diğer ilgiç cami de Sivas'ın Yenişehir Mahallesi'nden. Terminal Camii, mahallelinin yardımlarıyla yapıldı ve kısa bir süre önce hizmete açıldı. Caminin siluetine hemen önüne kondurulan bir baz istasyonu eklenmiş oldu. Mahalle sakinleri iki minare arasında üçüncü bir minare gibi duran baz istasyonunun görenleri şaşırttığını söyledi.
(aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7494207494200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.