AVM inşaatında ortaya çıkan kalıntılara 'camekan' çözümü

AVM inşaatında ortaya çıkan kalıntılara 'camekan' çözümü
AVM inşaatında ortaya çıkan kalıntılara 'camekan' çözümü
Anıtlar Kurulu, antik kent duvarı ve bulunan tarihi eserlerin bölgede camekanlar ile korunması şartı ile alışveriş merkezinin inşaat çalışmalarına izin verdi

MUDANYA - Bursa’nın Mudanya İlçesi’nde alışveriş merketinin inşaatı sırasında ortaya çıkan, M.Ö. 7’nci Yüzyıl’a ait Myrleia Atik Kenti’nin duvarlarına rastlandı. O döneme ait bronz heykellerin de bulunduğu kazılar Bursa Anıtlar Kurulu tarafından durduruldu. Yapılan çalışmaların ardından Anıtlar Kurulu, antik kent duvarı ve bulunan tarihi eserlerin bölgede camekanlar ile korunması şartı ile alışveriş merkezinin inşaat çalışmalarına izin verdi.

Mudanya’nın Demirhane Mevkii’nde bir alışveriş merkezinin temel atma çalışmaları sırasında, M.Ö. 7’nci Yüzyıl’a ait Myrleia Antik Kenti’nin duvarları ortaya çıktı. Duvarların dışında bölgede, o döneme ait bronz heykeller ve çeşitli başka kalıntılar bulundu. Tarihi eserler Bursa Müze Müdürlüğü’ne teslim edilirken, Bursa Anıtlar Kurulu, bölgenin eski bir liman olduğunu tesbit etmişti. Yapılan çalışmaların ardından Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararını verdi. Kurul, bölgenin 3’üncü derece sit alanı olarak kalacağını, tarihi duvarların camekanlar içine alınarak korunup, yapılacak alışveriş merkezinin içinde sergilenmesine karar verdi.

‘ALIŞVERİŞE GİDEN VATANDAŞ, TARİHİ İNCELEME FIRSATI BULACAK’

Mudanya Belediye Başkanı AK Parti ’li Hasan Aktürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, "Alışveriş merkezinin inşaat çalışmaları sırasında, tarihi kalıntılar ortaya çıktı. Alışveriş merkezinin inşaat çalışmaları, tarihi eserler cam fanus içersinde korunup sergilenme koşulu ile devam edecek. Bu proje, ilçemizin tarihinin ortaya çıkmasının yanında Mudanya’nın ekonomisini de olumlu yönde etkileyecektir. Markete alışverişe gelen vatandaşlar cam fanus ve camekanlar içinde yer altında bulunan tarihi kalıntıları da inceleme fırsatı da bulacakları için yapılan çalışmanın doğru bir çalışma olduğunu belirtmek isterim" dedi.

Toplam 9 bin 312 metre kare arsa üzerine kurulacak olan ve 2 bin metrekare kapalı alandan oluşacak tek katlı alışveriş merkezinden bir süper market ve üç mağaza bulunacak. Alışveriş merkezine 150 araç kapasiteli kapalı otopark yapılacak.(dha/Tarık Arslan)