Avni nasıl Troçkist oldu?

Fransa'da yapılan Avrupa Birliği Anayasası referandumunun ardından pek çok gazetede onun fotoğrafı vardı. Bir ayrıntı Türk basınının dikkatini fotoğrafa çevirdi.
Haber: SAADET ORUÇ / Arşivi

PARİS - Fransa'da yapılan Avrupa Birliği Anayasası referandumunun ardından pek çok gazetede onun fotoğrafı vardı. Bir ayrıntı Türk basınının dikkatini fotoğrafa çevirdi. 'AB Anayasası'na 'Hayır' diyen genç kızın tişörtünde Oğuz Aral'ın ünlü tiplemesi 'Avanak Avni'ydi. Paris Jussieu Üniversitesi'nde tarih eğitimi gören Helene Dufresne, Devrimci Komünistlerin Birliği (LCR) gençlik kolundan arkadaşlarıyla 29 Mayıs gecesi Bastille Meydanı'nda yapılan 'Hayır' kutlamalarına, 'tesadüfen' 'Avanak Avni'li tişörtüyle gelmişti.
DHA, genç kızla LCR'lilerin buluşma noktası olan La Breche Kitabevi'nde görüştü. Helene, tişörtü İspanya'da yapılan uluslararası genç komünistler kampından almış. Bir Türk karikatüristin kahramanı olduğunu bilmiyor, ancak 'Avanak Avni'yi ona, 'bir türlü büyümek istemeyen, çocuk kalmak isteyen' bir tip olarak anlatmışlar.
'Tüm sınırlar kalksın'
'Avanak', 2002 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcı Milliyetçi Cephe lideri Jean Marie Le Pen'in yükselişi sırasında LCR grubuna sızmış! AB Anayasası'na 'Hayır' diyen Helene, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Türkiye'nin yanında, "Ben zaten tüm sınırların kalkmasından yanayım" diyor.
Helene'in üye olduğu LCR, Fransız solundan Troçkist bir grup. 3 bin üyeye sahip. Grup 2002 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde postacı olan Olivier Besançenot'u cumhurbaşkanı adayı olarak göstermişti. LCR temsilcileri, Oğuz Aral'ın 'Avanak Avni' tiplemesini, Meksika'dan Almanya'ya kadar pek çok Troçkist aşırı sol grubun da simge olarak kullandığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7480797480790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.