Avrasya Tüneli'nde kazı çalışmaları bugün tamamlandı

Avrasya Tüneli'nde kazı çalışmaları bugün tamamlandı
Avrasya Tüneli'nde kazı çalışmaları bugün tamamlandı
Asya ve Avrupa'yı, deniz tabanı altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi'nde, tünelin kazı işlemi bugün tamamlandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fatih'in Çatladıkapı semtinde sonlanan tünelin delinme çalışmalarının tamamlanmasını yerinde izledi.

RADİKAL- Asya ve Avrupa'yı, deniz tabanı altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi'nde, tünelin kazı işlemi bugün tamamlandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fatih'in Çatladıkapı semtinde sonlanan tünelin delinme çalışmalarının tamamlanmasını yerinde izledi.

Avrasya Tüneli Projesi'nde ( İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi), TBM (tünel açma makinesi) diye adlandırılan makineyle deniz altında delinen tüneldeki kazı işlemi bugün tamamlandı.ASYA YAKASINDA BAŞLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 19 Nisan 2014'te Asya yakasında başlayan kazı çalışmaları, bugün saat 15.00'da Başbakan Davutoğlu'nun katılımıyla düzenlenen törenle Avrupa yakasında sonlandırıldı. Proje için özel olarak üretilen ve İstanbul Boğazı altında 3, 344 kilometrelik alanı kazarak ilerleyen tünel açma makinesiyle iki kıta deniz tabanı altında birleştirilmiş oldu. Böylece Türkiye, tünelcilik teknolojisinde çığır açan Avrasya Tüneli ile dünyanın en başarılı mühendislik eserlerinden birisine sahip olacak.

İstanbul'un trafik sorununun çözümüne ve İstanbul Boğazı karayolu geçişine katkı sağlamak amacıyla yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen projede İstanbul Boğazı altındaki tünel açma çalışmaları, 19 Nisan 2014'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Haydarpaşa şantiyesinde düzenlenen törenin ardından başladı.

TRAFİĞİN EN YOĞUN OLDUĞU NOKTA 15 DAKİKAYA İNECEK
Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli ile İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek, güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlanacak. Sözleşme gereği Ağustos 2017'de hizmete girmesi planlanan projenin bitiş tarihi, Başbakan Davutoğlu ve Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın 13 Eylül 2014'te proje alanına yaptıkları ziyaret sırasında Aralık 2016'ya çekilmişti. Bu hedef doğrultusunda yüklenicifirma çalışmalarını sürdürüyor.

AVRASYA TÜNELİ PROJESİ'NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Avrasya Tüneli Projesi, toplam 14,6 kilometrelik üç ana bölümden oluşan projenin en önemli aşamasını 3,4 kilometre uzunluğundaki Boğaz Geçişi oluşturuyor. Boğaz Geçişi için dünyanın en gelişmiş TBM teknolojisinden yararlanıldı. Tünel açma makinesi, bentonit bulamacı kullanan tünel açma makineleri içinde 11 bar değerindeki işletme basıncıyla dünyada 2. sırada olup 13,7 metre kazı çapı ile de dünyada 6. sırada yer alıyor. TBM'nin güzergahı üzerinde hem deniz çökelleri hem de değişik basınç dayanımlarına sahip kaya birimleri (Trakya Formasyonu) yer alıyor. Bu sebeple Avrasya Tüneli Projesi, teknik özellikleri bakımından dünyanın sayılı ve ender mühendislik projelerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Proje toplam bin 672 bilezikten oluşuyor. Muhtemel büyük bir depremde tünelin dayanıklılığını artırmak amacıyla iki ayrı noktada özel sismik contanın monte edildi. İş güvenliği kurallarının eksiksiz uygulandığı projede, 2 bin 124 çalışan görev alırken, 250 iş makinesi kullanıldı. Projenin sahip olduğu yüksek standartlar nedeniyle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği "En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü"ne layık görüldü.

Proje, yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansmanla gerçekleştiriliyor. Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek ATAŞ, tünelin 24 yıl 5 ay süreyle işletmesini üstlenecek. İşletme süresinin tamamlanmasıyla Avrasya Tüneli kamuya devredilecek.

3.340 KURBAN KESİLECEK

Bu arada kazı işlemi tamamlanırken Başbakan Davutoğlu, Kadir Topbaş'ın kendisine söylediği dileği paylaştı. Buna göre tünelin toplam uzunluğu kadar muhtaç kişiye dağıtılmak üzere kurban kesileceğini söyledi. Tünelin toplam uzunluğu 3 bin 340 metre. 

BAŞBAKAN KONUŞTU 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrasya Tüneli'nin Çatladıkapı'daki son delme işleminin tamamlanmasının ardından bir konuşma yaptı. Şantiye alanındaki tören çadırında kürsüye çıkan Başbakan Davutoğlu, " Çok duygusal bir anda, Asya ile Avrupa'yı yeniden birleştirdik. Gurur verici bir andı. Fatih han karadan gemileri yürüttüğünde torunlarının bu aziz şehire hizmet için iki kıtayı yerin altından birleştireceğine inandığına eminim" dedi.

Bütün Türkiye için bütün Asyalılar ve bütün Avrupalılar için tarihi bir gün olduğunu söyleyen Davutoğlu," Hep Doğu'dan Batı'ya yürümüş bir milletin serüvenine tarihi bir mühür vuruyoruz" diye konuştu. Başbakan olarak ziyaret ettiği ilk büyük projenin Avrasya Tüneli projesi olduğunu söyleyen Davutoğlu, "3342 metre 490 günde geçildi. Milim milim şaşmaz bir iradeyle çalışan mühendislerimiz bunu gerçekleştirdiler. 100 dakika sürecek bir yolculuğun 15 dakikaya indirilmesi için bu çalışma yapıldı " dedi.

Son delme işlemi gerçekleştirilirken, projeyi yürüten Yapı Merkezi şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu'nun gözyaşlarına şahit olduğunu söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu," Ersin beyin gözlerinde dökülen yaşları görmekte bize, bu işlerin ancak aşkla yapıldığını, aşkla yürütüldüğünü, aşkla tamamlandığını gösterdi" diye konuştu.

"Allah bu yolu ileride kullanacak olanları hep muhabbetle birbirine kavuşanlardan eylesin ve kazasız belasız eylesin"diyen Davutoğlu, tünel delme işlemi gerçekleşirken ezan okunduğunu hatırlatarak, "Tam tünel delme işlemi gerçekleştirirken Ezan-ı Muhammediye'de okunmaya başlandı. Güzel bir vesileyle güzel bir nida, İstanbul semalarında ezan, İstanbul'un deniz altında tünel delme sesi birbirine karıştı. Bu diyarlardan Ezan-ı Muhammedi'ye eksik olmasın. İki kıtayı birleştiren mühendislerimizin kabiliyeti, becerisi ve emeği aziz olsun, İstanbullularımıza hayırlı mübarek olsun. İnşallah tamamını da görmek nasip olsun" ifadelerini kullandı.Başbakan konuşmasının ardından delme işleminin tamamlandığı Çatladıkapı'daki tünele inip fotoğraf çektirdi.(AA)