Avrasya Tüneli'nden geçişin bedeli şimdilik 10.5 lira

Avrasya Tüneli'nden geçişin bedeli şimdilik 10.5 lira
Avrasya Tüneli'nden geçişin bedeli şimdilik 10.5 lira
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Avrasya Tüneli'nden geçişin bedelinin 4 dolar artı KDV olacağını söyledi. Açıklamaya göre geçişin bedeli 10.5 liraya denk geliyor.

İSTANBUL - Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikaya indirmesi öngörülen Avrasya Tüneli Projesi'nin üçte biri tamamlandı. Tünelde incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, geçiş ücretinin 4 dolar artı KDV olacağını söyledi. Söz konusu tutar şimdiki kurlarla 10.5 liraya denk geliyor. Bakan Elvan, incelemelerin ardından da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Elvan, "Bu mühendislik harikası projenin arkasında Türk mühendis, teknisyen ve işçilerimiz var. Avrasya Tünelimizdeki çalışmalar devam ediyor. Günde 10 metre ilerleme sağlıyorlar. Bazen de 14-15 metre ilerleme sağlanıyor. 1270 metrelik bir ilerleme sağlanmış durumda. Ve biz deniz seviyesinden 95 metre aşağıdayız. Böyle bir ortamda basıncın son derece yoğun olduğu bir ortamda tünel çalışmalarımız devam ediyor. Gurur duyduğumuz bir proje. Dünyanın en önemli projelerinden birisi. 4 katlı bir apartmandan daha yüksek bir tünel açma makinası söz konusu" dedi.


"Nisan ayında Tünel çalışmalarına başlamıştık" diyen Elvan, "Bugün üçte birini tamamladık. 2015 sonu itibariyle tünel çalışmaları tümüyle tamamlanmış olacak. Şuanda hedefimizin önünde bir ilerleme söz konusu. Projenin 2017 yılının Ağustos ayında normalde bitirilmesi planlanıyordu. İnşallah 2016 sonu itibariyle buradan araçlarımızla geçmiş olacağız. Tünel açılır açılmaz 100 bin civarında aracın geçişi sağlanacak; bizim beklentimiz bu. Bu çok önemli bir rahatlama sağlayacaktır İstanbul trafiğine. Ama ihtiyaç halen var; bu yönde çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

AA