Avrupa Birliği PKK'yı 'izliyor'

Ankara'nın, Avrupa Birliği'ne (AB) terör örgütleri konusunda yaptığı baskılar etkili oldu.
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

BRÜKSEL - Ankara'nın, Avrupa Birliği'ne (AB) terör örgütleri konusunda yaptığı baskılar etkili oldu. AB, malvarlığının dondurulmasını
kabul etmediği PKK'yı, oluşturulan üç terör örgütü listesinden biri olan 'izlenecek örgütler' listesine aldı. Yasadışı 'DHKP-C'nin aynı listede yer alıp almadığı ise net değil. Bazı diplomatik kaynaklar, DHKP-C'nin de bu listeye alındığını söylerken, bazıları henüz bunun gerçekleşmediğini ifade etti.
Malvarlıkları dondurulmadı
AB, izlenecek örgütler listesine aldığı PKK'nın malvarlıklarını dondurmayı şimdilik düşünmüyor. PKK, bundan böyle AB'nin 15 ülkesinin polis teşkilatları tarafından izlenecek. Bu çerçevede, PKK hakkında ülkeler arasında bilgi verişi de yapılacak. AB'nin hazırladığı bu listelerin, sürekli güncelleştirileceği ifade ediliyor. Listelerin öncelikle, AB'nin bu hafta sonu yapılacak devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı Laeken zirvesine sunulması düşünülüyor.
Üçüncü derecede tehlikeli
AB'nin hazırladığı üç listeden ilki, BM'nin, 1373 sayılı kararı kapsamında malvarlıkları uluslararası planda dondurulacak olan terör örgtüleri listesi. İkinci liste ise, BM'nin hazırladığı listenin biraz daha genişletilmiş hali olan, AB içerisinde malvarlıkları dondurulacak örgütler listesi olarak belirlendi. Hamas ve İslami Cihad
örgütleri, ayrıca ETA'nın terörist kanadı da bu bu ikinci listeye dahil edildi. Bu iki listenin kamuoyuna açıklanmasında bir sakınca görülmüyor. PKK'nın da yer aldığı üçüncü listenin ise gizli tutulacağı ifade ediliyor.