Avrupa, karar için bekliyor

Tedbir olarak Türkiye'den canlı kanatlı hayvan ve kuş tüyü alınmasını yasaklayan AB Komisyonu, çarşamba günü çıkacak tahlil sonuçlarını bekliyor. AB'nin 'Uzman gönderelim' önerisini Türkiye reddetti.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Birliği Komisyonu, kuş gribi testleri pozitif çıkınca, kümes hayvanı ürünlerine dün yasak koydu. AB'ye üye 25 ülkenin Türkiye'den canlı kanatlı hayvan' ve 'kuş tüyü' ithalatları durduruldu. AB, sorunun giderilmesi için uzman ekip göndermeyi teklif ederken, kararın hastalık belirtileri ortadan kalkıncaya kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.
'Virüsün niteliği önemli'
AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'den gelecek numunelerin Britanya'daki bir merkezde incelendikten sonra virüsün niteliği hakkında net bir bilgiye sahip olunacağı vurgulandı. Komisyon'un sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markos Kyprianou'nun sözcüsü Philip Tod, "Türkiye'deki virüsün hastalığa neden olma düzeyinin yüksek mi düşük mü olduğu, bu testle anlaşılacak. İki gün içinde net cevap alınacak. Virüsün yüksek dereceye sahip olması, insanlara bulaşma riskini artırır" dedi.
Acil karar
Komisyon tarafından alınan karar, 'acil' nitelikli bir karar özelliği taşıyor. Uzman birimlerce yapılacak değerlendirmelerden olumlu sonuç çıkana kadar önlemler yürürlükte kalacak. Komisyon'un aldığı önlemler, canlı kanatlı hayvan ve kuş tüyünü kapsıyor. Yüksek ısıda işlenmiş ürünlere yönelik bir önlem ise öngörülmedi.
Kuş gribinin Avrupa için gerçek bir tehdit oluşturduğunu belirten Tod, Komisyon'un, üyelerden 'virüse karşı ilaçların stoklanmasını ve grip aşısının üretiminin artırılmasını' talep ettiğini açıkladı.
Romanya izleniyor
AB, kuş gribi şüphesi yaşanan Romanya'ya ilişkin, testler negatif sonuç verdiğinden, şimdilik önlem alınmadığını duyurdu. Tod, "Testler, Romanya'daki olayın kuş gribi olduğunu doğrulamadı" dedi.
Altı ülke daha yasak getirdi
AB'nin ardından dün İsviçre, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan Karadağ ve Kosova da Türkiye ve Romanya'dan kümes hayvanı ithalatını yasakladı.
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, Avrupa Birliği ülkelerine ihracatları bulunmadığını, ama önümüzdeki yıl yapılması planlanan ihracat planlarının kuş gribi yüzünden tehlikeye girebileceğini söyledi. Türkiye AB'ye yılda 30 milyon dolarlık 20 bin ton beyaz et ihracatı hedefleniyordu.
Tam AB pazarı açılıyor derken...
BESD-BİR Genel Sekreteri Canoler "İhracat planlayan firmaların kesimhanelerinde hormon kalıntısı, ilaç ve antibiyotik incelemeleri yapıldı. İncelemeler olumlu sonuçlandı. Türkiye'nin AB'ye ihracat yapan ülkeler arasında yer alması için öneride bulunduk. AB, raporlar sonucunda karar alacaktı. Bu karar ertelenebilir ya da iptal edilebilir" dedi.
Türkiye'den diğer ülkelere yılda 4 bin ton tavuk eti, 18 bin ton tavuk ürünü ve 94 milyon 946 bin 740 yumurta ihraç ediliyor.
Kuş gribi çıkan bölgedeki entegre tesislerde toplam 5.6 milyon kanatlı hayvan var.
Türkiye'de değişik türde 21bin 475 kanatlı bulunuyor. Türkiye, başta Azerbaycan, Bulgaristan, Arnavutluk, Orta Asya ülkeleri ile Balkanlar ve Çin'e ihracat yapıyor.
2.5 milyar dolar zarar!
Ege İhracatçı Birlikleri'ne bağlı Canlı Hayvan, Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve tavuk üreticisi Bedri Girit ise hastalık hakkında yeterli ve doğru bilgilendirme olmazsa yaşanacaklardan tedirgin: "Hastalık insanlara doğru bir şekilde anlatılmazsa, toplam 2.5 milyar dolarlık pazar zarar görür. Tüketim yarı yarıya düşer. Geçtiğimiz yıl hormonlu tavuk iddialarında bile yüzde 40'a varan oranda zarar gördük. Bunun da maliyeti 90 trilyon liraydı."


    http://www.radikal.com.tr/7597927597920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.