Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye acil çağrı

Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye acil çağrı
Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye acil çağrı
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muizniek, İpek Koza Grubu'na ait televizyonlara el konulmasına "Gazetecilere ürkütücü bir mesaj veriliyor" diyerek tepki gösterdi

RADİKAL - İpek Medya Grubu’na kayyum atanmasının ardından grubun televizyon kanallarına polis zoruyla girilerek yayının kesilmesine Avrupa Konseyi tepki gösterdi. Gelişmeleri yakından takip eden Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks Türk yetkililere acil çağrı yaptı.

'GAZETECİLERE ÜRKÜTÜCÜ MESAJ'

Hürriyet'in haberine göre tedbirlerin acilen durdurulması gerektiğini ifade eden Muizniesk, şöyle dedi: “Genel seçimlere bir hafta kala Türk halkı ve gazetecilere oldukça ürkütücü bir mesaj verilmiş oldu ve büyük bir zarar verdi. Canlı yayının bu şekilde kesiliyor olması uluslararası insan hakları kriterlerini karşılamıyor, buna ek olarak Türk kanunlarını da ne kadar karşıladığı sorusunu da akla getiriyor. Polis demokrasiyi korumak için var, demokrasinin temel taşlarından birisine karşı hareket etmek için değil. Bunu korumak yargının da rolü olmalıdır. Bu nedenle gazetecilerin güvenliğini sağlamak ve polis şiddetine son vermek için Türk yetkililere tekrar çağrıda bulunuyorum."