@omererbil

Avrupa kültürünün temeli Pendik'te!

Avrupa kültürünün temeli Pendik'te!
Avrupa kültürünün temeli Pendik'te!
Pendik'teki 8 bin 500 yıllık köy, heyecan yarattı. Prof. Dr. Özdoğan: Bu kültür buradan Avrupa'ya gidiyor. Yani Avrupa kültürünün temeli burada
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal’in ‘ İstanbul ’un en eski köyü bulundu’ manşetinin ardından Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, ‘‘Marmaray Projesi’ne arkeologlar teşekkür etmeli; bu sayede hem Yenikapı’da hem Pendik’te çok önemli bilimsel veriler elde edildi. İstanbul’a artık tarihöncesi uygarlıklar müzesi yapılması şart oldu’’ dedi. Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Doç. Dr. Necmi Karul da “Yenikapı kazılarından sonra Pendik neolitik dönem insanlarını daha yakından tanıma fırsatını bize sundu’’ diye konuştu.

Herkes görmek istiyor, destek talepleri sırada
Marmaray Haydarpaşa - Gebze hattında ray genişletme çalışmaları sırasında Pendik’te bulunan MÖ
6500 yıllarına tarihlenen neolitik dönem yerleşim yeri dün Radikal’de manşet olmuştu. 32 mezar ve neolitik dönem evlerin temelleri ile birlikte ele geçen buluntular büyük ilgi topladı. Çok sayıda bilim adamı yeni buluntuları yerinde görmek için İstanbul Arkeoloji Müzesi ile temasa geçerken yerel yöneticiler de kazılara destek vermeye hazırlanıyor.

‘İstanbul’a tarih öncesi müzesi şart’
Arkeologlar proje alanının dışında kalan ancak Pendik höyüğüne ait son kalan birkaç arazinin de kazılması gerektiği fikrinde buluştu. Yenikapı, Fikirtepe, Yarımburgaz ve Pendik neolitik yerleşimlerinden çıkan buluntular ile bir müze oluşturulması gündemde.
İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de yeni bir müzenin İstanbul turizmine katkı sağlayacağını belirterek bu konuda bir çalışma yapılacağı müjdesini verdi.
Prof. Dr. Mehmet Özdoğan: İstanbul Arkeoloji Müzesi çok güzel bir kazı yönetiyor. Pendik kültürü hakkında çok önemli veriler elde edildi. Buluntuları yerinde korumak mümkün değil. Dünyanın hiç bir yerinde de neolitik buluntular yerinde korunmaz. Bunlar müzeye kaldırılmalı. Nitekim müze de öyle yapacak. Burada metro çalışmaları bir yandan tahribata yol açarken diğer yandan çok önemli arkeolojik verilerin bilim dünyasına kazandırılmasına vesile oldu. Aksi takdirde biz buraları kazamazdık. Pendik’i yıllar öncesinden biliyoruz ancak kazma imkânımız ekonomik olarak malesef yoktu. Neolitik dönem bir müzeyi İstanbul hak ediyor. Bu kültür buradan Avrupa ’ya gidiyor. Yani Avrupa kültürünün temeli burada. Bu açıdan yapılacak bir müze büyük ilgi uyandırır.
Doç. Dr. Necmi Karul: Pendik Yenikapı’dan sonra İstanbul neolitik dönemi yaşamını anlamak için ikinci bir fırsat oldu. Hem mevcut bilgiler hem Yenikapı’da elde edilenler bu sayede sınanmış oldu.


  http://www.radikal.com.tr/111631211163124

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ORTA ASYA VE ECDAT - antivürüs

  Bilim adamlarından bir ricem var:Lütfen oradaki insan kemiklerinden hareketle günümüzde orada yaşayan ,ama oranın yerlisi olan,insanlar arasında akrabalık ilgisini arştırır mısınız?Devletin "herkes Orta Asyadan geldi"tezi bana çok komik geliyor da...

  herne durumda olursa olsun eserler yerinde korunmalı - anlaşılmak

  Açıkhava yerleşmesi mi höyük mü pek anlamadığım neolitik dönem köyünün yerinde korunması gerekmektedir. benim bildiğim bu tür yerleşmelerin Konstrüksiyonu müzelerde sergilenir neden Uygarlıklar müzesi için burayı şeçmiyorlar böylece köyde yerinde korunur sn Özdoğan hocamızın arkeoloji camiasına büyük katkıları olduğunu özellikle en iyi Neolitikçilerden biri kabul edildiğini biliyoruz Ancak yerleşim alanının yerinde korunamadığını ilk defa üzülerek kendisinden duydum sanki iki tarafı da idare ediyor gibi ayrıca hemen Avrupalılardan gelir amaçlı medet ummakta pek hayra alamet değil onlar öncelikle ülkemizden çaldıkları eserlerimizi teslim etsinler definecilere davetiye hazırlayanlar Avrupa’nın çeşitli kentlerinde bulunan ünlü müzeleridir.Eğer eserlerin yerinde korunması gerektiğini savunsalar definecilik bıçak kesiği gibi etkisini gösterir. Yani bizler olmasak arkeolojik açıdan onlar açlıktan ölür.Onun için ne kadar uzak olurlarsa o kadar yakın olsunlar

  Öneri - Heathenpride

  Bütün bu kazılarda bulunanları İstanbul Arkeleoji Müzesine yığmaktan ziyade, İstanbul'un Anadolu yakasında da bir arkeleoji müzesi yapılmalı.

  Herkesin kökeni Türk! - BaşkaBirşey

  Demek ki Avrupalıların ataları da Türkmüş! Değerli Türk "bilim insanları" söylerdi de biz inanmazdık. Kızılderili'lerin atalarının Türk olduğu da böylelikle daha bir gerçek hale geldi! Not: Türkler buraya gerçi 1071'de gelmiş diye biliniyor ama bence gelip gitmişler. :-))