@omererbil

Avrupa kültürünün temeli Pendik'te!

Avrupa kültürünün temeli Pendik'te!
Avrupa kültürünün temeli Pendik'te!
Pendik'teki 8 bin 500 yıllık köy, heyecan yarattı. Prof. Dr. Özdoğan: Bu kültür buradan Avrupa'ya gidiyor. Yani Avrupa kültürünün temeli burada
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal’in ‘ İstanbul ’un en eski köyü bulundu’ manşetinin ardından Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, ‘‘Marmaray Projesi’ne arkeologlar teşekkür etmeli; bu sayede hem Yenikapı’da hem Pendik’te çok önemli bilimsel veriler elde edildi. İstanbul’a artık tarihöncesi uygarlıklar müzesi yapılması şart oldu’’ dedi. Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Doç. Dr. Necmi Karul da “Yenikapı kazılarından sonra Pendik neolitik dönem insanlarını daha yakından tanıma fırsatını bize sundu’’ diye konuştu.

Herkes görmek istiyor, destek talepleri sırada
Marmaray Haydarpaşa - Gebze hattında ray genişletme çalışmaları sırasında Pendik’te bulunan MÖ
6500 yıllarına tarihlenen neolitik dönem yerleşim yeri dün Radikal’de manşet olmuştu. 32 mezar ve neolitik dönem evlerin temelleri ile birlikte ele geçen buluntular büyük ilgi topladı. Çok sayıda bilim adamı yeni buluntuları yerinde görmek için İstanbul Arkeoloji Müzesi ile temasa geçerken yerel yöneticiler de kazılara destek vermeye hazırlanıyor.

‘İstanbul’a tarih öncesi müzesi şart’
Arkeologlar proje alanının dışında kalan ancak Pendik höyüğüne ait son kalan birkaç arazinin de kazılması gerektiği fikrinde buluştu. Yenikapı, Fikirtepe, Yarımburgaz ve Pendik neolitik yerleşimlerinden çıkan buluntular ile bir müze oluşturulması gündemde.
İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de yeni bir müzenin İstanbul turizmine katkı sağlayacağını belirterek bu konuda bir çalışma yapılacağı müjdesini verdi.
Prof. Dr. Mehmet Özdoğan: İstanbul Arkeoloji Müzesi çok güzel bir kazı yönetiyor. Pendik kültürü hakkında çok önemli veriler elde edildi. Buluntuları yerinde korumak mümkün değil. Dünyanın hiç bir yerinde de neolitik buluntular yerinde korunmaz. Bunlar müzeye kaldırılmalı. Nitekim müze de öyle yapacak. Burada metro çalışmaları bir yandan tahribata yol açarken diğer yandan çok önemli arkeolojik verilerin bilim dünyasına kazandırılmasına vesile oldu. Aksi takdirde biz buraları kazamazdık. Pendik’i yıllar öncesinden biliyoruz ancak kazma imkânımız ekonomik olarak malesef yoktu. Neolitik dönem bir müzeyi İstanbul hak ediyor. Bu kültür buradan Avrupa ’ya gidiyor. Yani Avrupa kültürünün temeli burada. Bu açıdan yapılacak bir müze büyük ilgi uyandırır.
Doç. Dr. Necmi Karul: Pendik Yenikapı’dan sonra İstanbul neolitik dönemi yaşamını anlamak için ikinci bir fırsat oldu. Hem mevcut bilgiler hem Yenikapı’da elde edilenler bu sayede sınanmış oldu.