Avrupa sert uyardı

Önce yargılama talebi
AİHM Büyük Dairesi'nin yasadışı PKK lideri Öcalan'a dair kararının yaratacağı sorunların provası, PKK'lı Güneş'in davasında yaşandı. AİHM'nin kararlarını takip eden Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi Güneş'in 'yeniden yargılanmasını' istedi.
Ardından mevzuat uyarısı
CMUK ve yeni TCK'daki kısıtlamalar, Güneş'in yargılanmasını engelledi. Delegeler Komitesi, Dışişleri Bakanı Gül'den mektupla, 'yasaların değişmesini' istedi. Konunun Başbakan Erdoğan'ın katılacağı AB zirvesinde gündeme gelebileceği belirtildi.
Komitede 30 dosya bekliyor
Komitede, yarın çıkacak Öcalan kararı hariç 30 dosya var. Eleştirilen hüküm, yeniden yargılamayı AİHM'nin 4 Şubat 2003'te kesinleşen kararlarıyla, bu tarihten sonra açılan davalarda tanıyor. Yani, Öcalan dahil, ara dönemdeki 90 dosya kapsam dışında.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'nin Abdullah Öcalan ile ilgili kararının yaratacağı sorunların provası, PKK'lı Hulki Güneş'in davasında yaşandı. Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi, Güneş'in 'yeniden yargılanmasını' istedi. Ancak Güneş'in durumu Öcalan nedeniyle Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu ve 1 Haziran'da yürürlüğe girecek Türk Ceza Kanunu'na konulan kısıtlama kapsamında olduğundan, yeniden yargılanmadı. Bunun üzerine komitenin Dönem başkanı Polonya Dışişleri Bakanı Adam Daniel Rotfeld, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e mektup yazarak, "Kısıtlamaya neden olan yasayı değiştirin" dedi.
'Yasayı değiştirin' dediler
Hulki Güneş, 1992'de bir askerin şehit olduğu, iki askerin yaralandığı silahlı çatışmada yakalandı ve DGM'de yargılandı. Halen ömür boyu hapis cezasıyla Diyarbakır Cezaevi'nde. Yakalandıktan sonraki gözaltı koşulları ve DGM'de yargılanmayı gerekçe göstererek AİHM'ye başvurdu ve Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 'Adil Yargılama' başlıklı 6. maddesini ihlal etmekle suçladı. AİHM ve temyiz niteliğindeki Büyük Daire, yargılama sonunda Türkiye'nin 6. maddeyi ihlal ettiğine hükmetti. Delegeler Komitesi de Büyük Daire'de onaylanan kararı değerlendirdi ve Türkiye'nin 'yeniden yargılama' süreci başlatmasını istedi. Güneş'le ilgili kararla Öcalan'la ilgili karar arasındaki 'hukuki' tek fark, Öcalan'ın 17 klasörlük iddianameyi 15 günde okumak zorunda kaldığı iddiası. AİHM, Güneş kararındaki tespitlerine ek olarak Öcalan'ın savunma hakkının sınırlandırıldığına hükmetmişti.
Güneş'in CMUK ve TCK'daki hükümler nedeniyle yeniden yargılanmasına başlanmayınca, Delegeler Komitesi Türkiye'yi uyardı. Komite başkanı Rotfeld, 28 Şubat'ta Gül'e yazdığı mektupta, CMUK'taki kısıtlayıcı hükmünün 'vatandaşlar arasında ayrımcılık' olduğunu savundu ve kaldırılmasını istedi. Rotfeld, Güneş'in yeniden yargılanmasını da talep etti.
Gül'ün, kısıtlamaya neden olan sözkonusu kanun hükümlerinin değiştirilmesi konusunda somut karar alınmadığı için Rotfeld'e yanıt yazmadığı öğrenildi.
AİHM Büyük Daire, Öcalan kararını 12 Mayıs'ta açıklayacak. AİHM'yi bünyesinde bulunduran Avrupa Konseyi'nin devlet ve hükümet başkanları zirvesi de 15 Mayıs'ta Varşova'da yapılacak. Zirvenin en önemli gündem maddelerinden biri 'AİHM'nin işlevsel hale getirilmesi ve üyelerin AİHM kararlarına uyması' olduğundan, Öcalan olmasa bile 'yeniden yargılamaya kısıtlama' konusunun Başbakan Erdoğan'ın gündemine getirilebileceği öğrenildi.
Gül: Aynı cezayı alır
Bu arada Gül, dün Romanya'da yaptığı açıklamada "Bu karardan çekinmeyiz Ayrıca herkesin, bütün dünyanın bildiği suçları işlemiş bir teşkilatın, bir terör örgütünün başı, 100 kez de yargılansa aynı cezaları alır. Ümit ediyorum mahkemenin kararı, Türk halkı tarafından da kabul edilebilecek bir karar olarak çıkar."
Yürürlükte bulunan CMUK'un 327. maddesine 23 Ocak 2003'te eklenen paragrafta AİHM'de 6. madde ihlali kararı çıkanlara yeniden yargılama hakkı verilmesi öngörülmüştü. Ancak aynı madde ve 1 Haziran'da yürürlüğe girecek TCK'nın 311. maddesinde özel bir sınırlamaya yer verilmişti. Bu sınırlamaya göre yargılamanın yenilenmesi, yasanın yürürlük tarihi olan 4 Şubat 2003'te AİHM'nin kesinleşmiş kararları ile aynı tarihten sonra AİHM'ye yapılan başvurular üzerine verilecek olan kararlar hakkında uygulanabilecek. Böylece, 4 Şubat'tan önce başlamış ve bu tarihten sonra sonuçlanacak davalarda (Abdullah Öcalan ve Hulki Güneş davası gibi) yeniden yargılama yoluna gidilemeyecek. Bu durumda olanların sayısının 90'ı bulduğu ve dosyalardan 30'unun Delegeler Komitesi'nin önünde bulunduğu ifade ediliyor. Yasada değişiklik yapılmazsa yaklaşık 90 kişi Öcalan gibi yeniden yargılama hakkından yararlanamayacak.
Yasa aynı kalırsa ne olur?
Güneş'in CMUK ve TCK'daki hükümler nedeniyle yeniden yargılanmasına başlanmayınca, Delegeler Komitesi Türkiye'yi uyardı. Komite başkanı Rotfeld, 28 Şubat'ta Gül'e yazdığı mektupta, CMUK'taki kısıtlayıcı hükmün 'vatandaşlar arasında ayrımcılık' olduğunu savundu ve kaldırılmasını istedi. Rotfeld, Güneş'in yeniden yargılanmasını da talep etti. Güneş'in CMUK ve TCK'daki hükümler nedeniyle yeniden yargılanmasına başlanmayınca, Delegeler Komitesi Türkiye'yi uyardı. Rotfeld, 28 Şubat'ta Gül'e yazdığı mektupta, CMUK'taki kısıtlayıcı hükmünün 'vatandaşlar arasında ayrımcılık' olduğunu savundu ve kaldırılmasını istedi. Rotfeld, Güneş'in yeniden yargılanmasını da talep etti.


    http://www.radikal.com.tr/7456997456990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.