Avrupa takipte: Türkiye'nin işi zorlaştı

Cezaevlerindeki 'Hayata Dönüş' operasyonlarıyla ilgili Adli Tıp Kurumu'nun raporu, Avrupa Konseyi'nin İşkence Önleme Komitesi'ne de ulaştırıldı. Avrupa Parlamentosu kaynakları, 'ihlallerin Türkiye'nin işini daha da zorlaştıracağını' dile getiriyor.
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

BRÜKSEL - Cezaevlerindeki 'Hayata Dönüş Operasyonu'nun perde arkasını gözler
önüne seren Adli Tıp raporları, Türkiye'yi Avrupa Birliği nezdinde güç duruma düşürdü.
Operasyonda ölenlere ilişkin 1000 sayfayı bulan Adli Tıp raporu ve mahkûmları etkisiz hale getirmek için kullanılan tüm gereçlerin ayrıntılı tarifi Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi'ne (CPT) ulaştırıldı. Ayrıca operasyonların video kayıtları, yanan mahkûmların rehabilitasyonu, nakiller sırasındaki kötü muameleler ve F tipi cezaevlerindeki mesleki ve meslek eğitimi programlarının listesi de CPT'ye verildi.
Geçen ocak ayında hazırladığı ön raporunda, özellikle Bayrampasa Cezaevi'nde kadın mahkûmların kaldığı C-1 koğuşunda altı kadının ölümüyle sonuçlanan müdahalenin şekli konusunda ise 'ciddi kaygılar' bulunduğuna dikkati çeken CPT, önümüzdeki günlerde kendisine ulaştırılan bilgiler ışığında raporunu hazırlayacak.
Rapor Ankara'nın onaylaması şartıyla kamuoyuna sunulacak. Aksi durumda ise rapor gizli tutularak Avrupa Konseyi'nin icra organı Bakanlar Komitesi'ne gönderilecek.
AP kaygılı
Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu (AP) yetkilileri, operasyonların ortaya çıkan gerçeklerinin Türkiye'nin işini daha da zorlaştıracağını söyledi. Ölümlerin çoğunun güvenlik güçlerinin tutukluları kurşunlaması ve gaz bombası atması sonucu olmasını 'korkunç' olarak niteleyen AP kaynakları, bu bilgilerin parlamentonun hazırlamakta olduğu, 'Dünyada
İnsan Hakları' ve 'AB'nin Genişleme Süreci' raporlarına yansıyacağını belirtti. Kaynaklar son gelişmelere AB'nin tavsiye kararı niteliğine dönüşecek raporlarında da yer verilmesinin, Türkiye'yi zor durumda bırakacağını söyledi.