Avrupa teknolojiyi bizden aldı

Türkiye, Avrupa Birliği üyeliği için geri dönülmez noktayı geçip aday oldu. Bu duruma gelmiş bütün ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de de AB üyeliğine çeşitli nedenlerle muhalif olan, karşı çıkan insanlar ve gruplar var.
Haber: NEŞE DÜZEL / Arşivi

NEDEN? Sinan Aygün
Türkiye, Avrupa Birliği üyeliği için geri dönülmez noktayı geçip aday oldu. Bu duruma gelmiş bütün ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de de AB üyeliğine çeşitli nedenlerle muhalif olan, karşı çıkan insanlar ve gruplar var. AB üyeliğinin bağımsızlığımızı tehlikeye sokacağını, Kıbrıs'ta, Kürt sorununda, ekonomide Türkiye'nin aleyhine sonuçlar yaratacağını söylüyorlar. Türkiye'nin AB'ye girmesini istemeyen bu muhalefet, 'ulusalcılık' denilen bir toplumsal akım olarak şu anda varlığını sürdürüyor. Ulusalcılık akımının ve bu görüşlerin sesi en çok duyulan temsilcilerinden biri de Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun, halen Ankara'da inşaat malzemeleri satan Sinan Aygün'le, Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik özellikle ekonomi alanındaki itirazlarını derli toplu bir şekilde kavrayıp ortaya koyabilmek için görüştük. Avrupa'yı ikiyüzlü bulduğunu ve Avrupa'dan korktuğunu söyleyen Aygün, gelecekle ilgili endişelerini de dile getirdi. Sanıyorum ATO Başkanı Aygün'ün görüşleri, temsil etitği ulusalcılık akımının ortak itirazlarını da ortaya koyuyor.


Siz, AB'ye karşı mısınız?
AB'ye girelim mi diye sormaya benziyor bu. O zaman sonuç, Türkiye'nin yüzde 80'i AB'ye girmek istiyor çıkıyor. Sorulacak soru 'AB'ye karşı mısınız' sorusu değil.
Soruları izninizle ben soruyorum. AB'ye karşı mısınız?
AB'nin Türkiye'ye çifte standart uygulamasına, Kopenhag Kriterleri dışında kriterler dayatmasına karşıyım. Yoksa AB'nin sağlık, eğitim, hukuk sistemine evet diyorum. Ben AB'nin Güney Kıbrıs'a başka, KKTC'ye başka kriterler uygulamasına karşıyım. AB'yi ikiyüzlü bir kuruluş olarak görüyorum. Ayrıca ben tarihi de çok seviyorum. 1700, 1800 ve 1900'leri okuduğunuzda Avrupa'nın Türkiye'ye bakışını, Osmanlı'yı nasıl çökerttiğini görüyorsunuz. Avrupa'nın gerçek yüzünü tarihimizde gördüm, Kurtuluş Savaşı'nı okudum. Bir korku var bende Avrupa'ya karşı.
Neden korkuyorsunuz?
Korkuyorum, şundan ötürü. Avrupa'nın samimi olmadığına inanıyorum. Yunanistan'da kamplarda teröristleri eğiterek PKK'ya destek veren Avrupa ve Yunan subayları değil miydi?
Aynı AB PKK'yı terör listesine aldı. Siyasete giren Leyla Zana ve arkadaşlarını şiddetle bağlarını koparmaları için sürekli uyarmaya başladı. Demek ki zaman içinde meseleye bakışlar, pozisyonlar, tavırlar değişebiliyor, öyle değil mi?
Değişti de, 30 bin can geri gelmedi.
Siz Türkiye'nin AB üyesi olmasından yana mısınız?
Yunanistan, İtalya nasıl üye olmuşsa, Türkiye'nin de AB'ye öyle üye olmasından yanayım. Bakın bunlar ikiyüzlü adamlar. Türkiye'nin serbest dolaşım hakkı vardı, bize kapıyı kapattılar.
Serbest dolaşım gibi konulardaki itirazınızda haklısınız. Ama bu ayrıntılar için genelden vazgeçmek mi gerekir? Bunlar Türkiye'nin AB üyeliğinden daha mı önemli?
Evet, benim bağımsızlığım daha önemli. Eğer benim ülkemin bağımsızlığı gidecekse... Bakın, 3 Ekim'e iki gün kala Türkler Ermenileri kesmiştir diye AB parlamentosunda karar aldı. Bu kadar iftira, bu kadar yalan olamaz.
AB'yle ilgili pek çok itirazı olan Oktay Ekşi, Türkiye'nin geçmişinde ağır şekilde eleştirilmemiş hiçbir önemli anlaşması bulunmadığını yazdı. Lozan'ın, Boğazlar'da egemenliğimizi sağlayan Montrö' nün ve Kıbrıs'taki haklarımızı dayandırdığımız Londra-Zürih anlaşmalarının da kendi zamanında çok ağır eleştirildiğini hatırlattı. 'Ama Türkiye bunlara aldırış etmeden yoluna devam etti ve bugünkü noktaya geldi. Benim de karşı çıktığım Gümrük Birliği sayesinde Türk sanayisi kendini AB standartlarına yükseltti' dedi. Sizin için ayrıntılar, genelden daha mı önemli?
Çok daha önemli. Bunlar bize Tanzimat'ta da aynısını yaptılar. Bize o zaman da Avrupalılaşma dayatıldı. Bizi yine kandırdılar. 95'te Gümrük Birliği'ni imzaladık. Yabancı yatırımcı niye gelsin? Nasılsa Türkiye'ye malını satıyor. Gelip Kayseri'de fabrika kurar mı?
AB'yle ilişkimizi kesersek, sadece İran ve Rusya'yla ilişkimizi götürürsek bu, ekonomimizin düzelmesine yardım edecek mi peki?
AB'yle ilişkimiz 40 yıldır devam ediyor. Ekonomimiz düzeldi mi? 330 milyar dolar iç ve dış borcumuz var. Açlık, yoksulluk sürüyor. İlla Avrupa'ya mı gireceğiz? 'Girmezsen 'göçeceksin, batacaksın, Ortadoğulaşacaksın, İranlaşacaksın' diye karartma yapıyorlar. Yok böyle şey. AB'ye girmezsek öldük mü, bittik mi biz? Dünyayla işbirliği kuralım. Niye ben Japonya'yla birliktelik kurmayayım? İran ikili serbest ticaret anlaşması yapalım diyor, Gümrük Birliği yüzünden yapamıyoruz. Benim bağımsızlığım yok. Ticaret yapamıyorum.
AB üyesi Fransa, İran'la ticaretini nasıl geliştirmişse, biz de geliştirebiliriz. Gümrük Birliği İran'a daha çok mal satmanıza engel değil ki.
AB, 'Üçüncü ülkelerle yaptığım anlaşmalara sen de uyacaksın' diyor bize. Bakın, Türkiye'nin ekonomisi bağımsız değil. Gümrük Birliği anlaşması yırtılıp atılmalı. Dünyada 185 ülke var. bunun 25'i Gümrük Birliği'ne girmiş. Geri kalan bunun dışında. Kanada battı mı, Japonya, Kore, Tayland battı mı?
Kanada, ABD'yle birlikte NAFTA ekonomik birliğine üye. Yanı başımızdaki AB'ye değil de, NAFTA'ya mı gireceksiniz?
Tabii... Avrupalının bana zararı varsa... Ankara artık beni öldürecekse gider Kayseri'de yaşarım. Bu kadar basit.
Türkiye Gümrük Birliği'ne girerken çok sert eleştiriler olmuştu. Gümrük Birliği'ne girerken siz Türkiye'nin otomotiv ve beyaz eşya ihracatında rekor kıracağını düşünmüş müydünüz peki?
Otomotivde ve beyaz eşyada Türkiye'nin ihracatının patladığını söylüyorsunuz. Ben o kadar Avrupa'ya giderim bir tane Tofaş göremiyorum. Ama buraya geliyorum her taraf Mercedes.
Otomotivte hiçbir iddiası olmayan Türkiye, Gümrük Birliği sayesinde bugün otomotivde ihtisaslaştı. Bunu otomotivçilerin kendisi de söylüyor. Doğru söylemiyorlar mı?
Doğru söylüyorlar. Ama otomotiv battı. Otomotiv sanayisi para kazanmıyor şu anda. Türkiye'de kaç yerli, kaç yabancı araba satılıyor? Millet 175 bin avroluk Mercedes için sırada bekliyor.
Bir sanayi dalında ihtisaslaşabilmek için büyük bir pazara sahip olmak gerekir. Gümrük Birliği'yle önümüzde açılan büyük AB pazarı olmasaydı, Türkiye'ye bugün ne Ford gelip Avrupa'ya mal satmak için fabrika kurardı, ne otomotivciler ihtisaslaşabilir ve ihracat yapabilirlerdi, ne de Vestel ve Koç teknolojilerini artık kendileri üretip Avrupa'ya mallarını satabilir ve yurtdışında fabrikalar satın alabilirlerdi? Gümrük Birliği olmasaydı böyle bir iddiaları olabilir miydi?
Olabilirdi. Çünkü biz Osmanlı'nın devamıyız. Tarih, sanat, teknoloji Osmanlı'da gelişti. Avrupa bunları bizden aldı. 1800'den sonraki anlaşmalar ve Batılılaşma hayaliyle Türkiye bitti.
Peki... Türkiye'nin hukukunun Avrupa hukukuna uymasına bir itirazınız var mı?
Benim demokrasim 3 bin dolarlık. Benim 3 bin dolar param var, Adamın 30 bin doları var. Hayat standardımız aynı olamaz. Demokrasi parayla bağlantılı bir iş. Eğer çok paran varsa, o ülkede çok demokrasi vardır.
Hayır öyle değildir. Bir ülkede demokrasi varsa, o ülkenin zenginliği de artar. Bu Nobel İktisat Ödülü'nü de almış bir tezdir. Zengin olduğunuz için yani paranız olduğu için, demokrasiniz artmaz. Demokrasiniz geliştiği için zenginliğiniz artar, paranız artar.
Yani bizde demokrasi olmadı mı şimdiye dek? Ben AB'nin hukukuna karşı değilim ama nasıl uygulayacaklar. Batı'da bazı ülkeler erkek erkeğe evlenmeyi serbest bıraktı. Bunu hükümet kabul edecek mi? Ben edemiyorum. Acı olan ne dersiniz? 128 bin sayfalık AB müktesebatı Türkçeye çevrilmedi.
Türkiye'de çok daha acı bir şey var, o da işsizler ordusu, Hasan Cemal epeydir yazıyor. Ertuğrul Özkök de üç gün önce, her yıl 1 milyon insana iş bulmak zorunda olduğumuzu yazdı. Türkiye'nin çok genç ve çoğu da işsiz bir nüfusu var. AB üyeliği gençlerimize olumlu mu yoksa olumsuz mu, nasıl bir gelecek sağlayacak sizce?
Gençlerle ne alakası var? Biz AB'ye giremeyeceğiz ki. Avrupa Türkiye'deki 10 milyon işsizi ve genç nüfusu bildiği için bize serbest dolaşım hakkını vermiyor zaten. Bu, yasal değildir.
Serbest dolaşım itirazınızda haklısınız ama AB sadece serbest dolaşım demek değil. AB üyeliği, hatta adaylığı Türkiye'ye gelecek yabancı sermayeyi artırır mı, artırmaz mı?
Artırmaz. Niye artırsın? Nasıl olsa Gümrük Birliği'ne girmişiz biz. Adam Türkiye'ye gelip dünyanın en pahalı elektriğini, benzinini kullanacak. Türkiye'de dünyanın en büyük yolsuzluğuna gelecek. Belediyeye, kamu kuruluşlarına avanta verecek. Adam yüksek vergi verecek, karşı taraf ise vergi kaçıracak, kaçak işçi çalıştıracak. Bırakın yabancıyı, yerli sermaye Türkiye'den kaçıyor. Fabrikalar sökülüp Bulgaristan'a, Macaristan'a götürülüyor. Niye yabancı sermaye Türkiye'ye yatırım yapsın ki? Manyak mı adam? Rezil bir ekonomi bu. Avanta, rüşvet bol. Elektrik, benzin dünyanın en pahalısı. Türkiye yatırım yapılamayacak bir ülke. O yüzden de yabancı gelmiyor.
Son zamanlarda yatırımcı yabancı sermayenin Türkiye'ye ilgisini, özelleştirme ihalelerine girmesini nasıl açıklıyorsunuz peki?
Türkiye'nin şirketleri talan ediliyor. Ereğli Demir Çelik'te, Türk Telekom'da olduğu gibi benim dimdik ayakta duran fabrikalarımı ucuza almaya çalışan yabancı sermayeye karşıyım ben.
Eğer yabancılar Ereğli'ye OYAK' tan daha fazla fiyat verseydi, Ereğli'nin yabancıya satılmasına karşı çıkmayacak mıydınız?
OYAK 2.7 milyar dolar verdi. Yabancı 3 verseydi gene istemezdim. Benim karşı çıkmamın nedeni tabii ki fiyat değil. Ben yabancı sermayenin şirketlerimizi almasına da karşıyım. Erdemir, Türk Telekom stratejik kuruluşlar.
Özelleştirme söz konusu olduğunda stratejik olmanın sonu yok. Stratejik olma, devletin ürettiği çaya kadar vardırılıyor. Bakın, Anayasa'nın 47'nci maddesi özelleştirmeyi ve devletleştirmeyi aynı maddede düzenliyor. Çünkü devlet KİT'leri koşullu satıyor. Koşula uymadığı takdirde devletin geri alma yetkisi var. Hele bir savaş halinde, fabrikaya el koyarsınız. Değil mi?
Uluslararası tahkim var. Osmanlı dönemindeki gibi adam itiraz eder.
Yapmayın... Koşullu satıyorsunuz KİT'leri. Türk şirketleri de yurtdışında fabrika alıyor. Eğer yabancıların bizim şirketlerimizi almaları dediğiniz gibi kötüyse, bizim de bu ülkelere kötülük yaptığımızı mı düşünüyorsunuz?
Biz onlarla kendimizi bir göremiyoruz. Biz Türküz, Müslümanız. Bizim bu kimliğimiz var. Menfaatim neyse onu almak durumundayım ben. Başbakan yalan söylüyor. OECD raporu önümde. Devletin ekonomideki payı Almanya'da yüzde 45, Fransa'da yüzde 53. Hollanda'da yüzde 47, İsveç'te 58. Bu pay Türkiye'de yüzde 23.9'a düşmüş.
Hayır. Türkiye'de devletin ekonomideki payı yüzde 37'dir. Sosyal güvenlik harcamaları, KİT'ler eklendiğinde bu pay yüzde 50'yi aşıyor. Saydığınız ülkeler ise birer refah devleti olarak sosyal güvenlik harcamaları çok yüksek olan ülkeler. Oralarda devletin ekonomideki ağırlığı bu yüzden yüksek çıkıyor. Yabancı sermayeye karşı mısınız?
Yabancı sermayenin böylesine karşıyım. Gelsin arsa alsın, üzerine kendi fabrikasını kursun ve malını satsın. Buna karşı değilim. Yabancı sermaye benim fabrikamı almaya gelmesin. Zaten orada işçi çalışıyor, yabancı sermaye aldığında da yine aynı sayıda işçi çalışacak ve değişen bir şey olmayacak.
Olmaz olur mu? Türkiye, yabancı sermayeye sattığı KİT'lerden kazandığı parayla işsizlerine iş yaratabilir. Çünkü bu parayla yeni fabrikalar kurabilir. Bilgisayar, ilaç gibi ileri teknolojiye yatırım yapabilir. Daha akıllıca değil mi sizce bu?
Çok daha akıllıca ama KİT'lerden aldığımız paraların hepsi borca gidiyor.
Bunun Avrupa Birliği'yle ve yabancı sermayeyle bir ilgisi yok ki. Bu sorun, açık veren kamu maliyesiyle ilgili bir sorun değil mi?
Kamu maliyesi IMF'nin elinde. Başbakan 'IMF geldiğinde konuşacağımız ilk konu SSK barışı olacak' dedi. Kim bu IMF? Bu mu kamu maliyesi?
IMF, Türk hükümetlerinin ekonomi her krize girdiğinde çağırdığı bir kurum değil mi? Bankaları IMF mi hortumladı? Emeklilik yaşını 38'e IMF mi düşürdü? İhale yolsuzluklarını IMF mi yaptı?
94'te Türkiye'nin iç ve dış borcu 150 milyar dolardı, şimdi 333 milyar. Borcu artırmaktan başka ne yaptı IMF? IMF'siz adım atılmıyor, ağrıma gidiyor. Geliyor bir Cotarelli. Maliye bakanı kapıda karşılıyor. Adam Hazine'ye gidiyor. 'Açın defteri' diyor. Bakıyor, 'Emekli maaşı 500 dolar fazla' diyor. 17 Şubat 2001'de 'IMF programı bizi çökertecek' dedim, iki gün sonra kriz oldu. Oysa IMF'nin her dediğini yaptık biz.
Siz ekonominin içindesiniz. IMF ile program sürdürülürken, Ziraat ve Halkbank'ın 20 milyar dolardan fazla yani 22 katrilyonluk yolsuzluğu IMF'den saklandı. Türkiye'de bankacılık böyle çökmedi mi?
Şimdi de kriz bekliyorum ben. 2001'in ağustosundan beri dolar kuru aynı. Dünyada böyle bir şey görülmedi. Sıcak para kaçacak. Şu anda 44 milyar sıcak para var. Merkez Bankası'nda ise 35 milyar dolar var. Bizi, 'Uslu çocuk ol' diye tehdit ediyorlar. Soros, geçenlerde bir saatliğine İstanbul'a geldi, dört gazeteciyi çağırıp mesajını verdi, gitti. 'Döviz kuru politikanız iyi ama sıcak paraya dikkat edin. Kaçarsa göçersiniz' dedi. Tehdit ediyor bu adam bizi. Bu para çıkarsa ne olacak? Dolar 4 bin lira olursa ne olacak?
Kemal Derviş 'Faizleri böyle yüksek tutup sıcak parayı artırmayın' diye üç yıldır hükümeti uyarmıyor mu? Dünyanın hiçbir yerinde dolara yüzde 9-10 reel faiz verilmiyor. Türkiye'de faizleri IMF mi yüksek tutuyor yoksa Merkez Bankası Başkanı ve hükümet mi?
Ali Babacan bir gün telefon açıp 'Başkan nedir, ne değildir' diye sormadı bana. Kriz geliyor. Çekler ödenmiyor, kredi kartı patladı. Ekonomide iş yok, para kazanamıyoruz. Bir sahte cennette yaşıyoruz. Kamu bankalarındaki 20 milyar dolardan dolayı kriz çıktığını söylediniz. 20 milyar dolar yüzünden mi bu ülke battı? 20 milyar dolara batar mı bu ülke?
4 milyar dolar sıcak para kaçtı diye 2001'de krize girdik. 20 milyar dolarlık hırsızlıkla da gireriz.
4 milyar dolar doğru. Şu anki 44 milyar dolarlık sıcak parayla çok kötü şeyler olur size söyleyeyim...


    http://www.radikal.com.tr/7603707603700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.