Avrupa: Türkiye olgunlaştı

Yargıtay'ın, kapatılan DEP'in dört eski milletvekilini tahliye etmesi uluslarası arenada ilgiyle izlendi.

İSTANBUL/ANKARA - Yargıtay'ın, kapatılan DEP'in dört eski milletvekilini tahliye etmesi uluslarası arenada ilgiyle izlendi. Değerlendirmeler şöyle:
Uluslararası Af Örgütü: Eski DEP'li milletvekillerinin hapishaneden tahliyeleri memnuniyet verici. Uluslararası Af Örgütü, bu tahliyenin koşulsuz olduğuna ve salıverilen kişiler hakkında bundan böyle yasal bir işlem yapılmaması gerektiğine inanıyor.
Örgütümüzün dünya çapındaki üyeleri, eski DEP'li vekiller hakkında yasadışı PKK üyeliği suçlamasının yapıldığı 1994 Aralık ayından itibaren salıverme kampanyalarına katılıyor. Biz, bu kişileri düşünce suçlusu olarak kabul ediyor, davanın eski milletvekilleri hakkında, şiddet içermeyen politik hareketleri nedeniyle açıldığına inanıyoruz.
'Sayfayı artık çevirebiliriz'
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer: Tahliye kararı, AB ile müzakerelerin başlaması açısından olumlu bir gelişme. Reformlar hiçbir zaman yeterli değildir. Reform süreci devamlıdır. Ancak Türkiye yeterince olgun bir noktaya geldi. Halen Konsey'in izleme sürecinde bulunan Türkiye'nin, 21 Haziran'da yapılacak oylamayla bu durumuna son verilebilir.
İzlemenin nedenlerini oluşturan DGM'ler ile eski DEP'li milletvekilllerine ilişkin durum ortadan kalktı, dolayısıyla izleme sürecinin sona erdirilmesine karar verilebilir. İzleme sürecinin nedenlerine bakıldığında, bu sayfayı artık çevirebiliriz diye düşünüyorum.
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Walter Lindner: Türkiye'de demokrasi ve hukuk devleti bakımından güzel bir gün. Türkiye'deki reformlar yolunda atılmış çok önemli bir adım.
Almanya Federal Meclis Milletvekili Claudia Roth: Türkiye'den dünyaya verilen çok ama çok önemli bir mesaj var. Bugün Türkiye'deki ve Avrupa'daki demokrasi için önemli bir gündür. Böylece Türkiye'de artık ifade hürriyetinin var olduğu, Kürt gerçeğinin kabul edildiğinin altı çizildi.
Demokratikleşmenin yolu
Gerçekten çok seviniyorum, çünkü Leyla Zana'nın hapiste yattığı 10 uzun yıldan sonra serbest kalması Türkiye' nin demokratikleşmesi yolunda önemli bir adımdır. İnsan haklarını, azınlık haklarını koruyan, kollayan bir Türkiye'nin Avrupa'da yeri olması gerekir.
Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu: Dört eski milletvekilinin tutuklanması keyfi ve özgürlüklere yönelik bir hareketti. Karar sevindirici.
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Herve Ladsous: Eski DEP milletvekillerinin 10 yıllık tutukluluktan sonra Yargıtay'ın kararıyla serbest bırakılmasından çok memnunuz. Bu, Türkiye'de yargının işleyiş ve bağımsızlığını iyileştirme sürecinin bir parçası sayılır.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos: Leyla Zana ve diğer üç Kürt milletvekilinin tahliye edilmelerine karar verilmesi, Türkiye'de demokratik reformların işlerlik kazandığının açık bir göstergesi. Bu gelişme özellikle çok olumlu. Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle ilişkilerinin gelişmesi demokratik reformlara bağlı.
(anka, aa)