Avrupa: Türkiye, suyunun kıymetini bil...

Avrupa: Türkiye, suyunun kıymetini bil...
Avrupa: Türkiye, suyunun kıymetini bil...

McGlade, forum için İstanbul?a geldi.

Avrupa'nın kuraklık tehlikesini anlatan Avrupa Çevre Ajansı Genel Müdürü Prof. McGlade, Türk tüketicilere de seslendi: Bu hızla tüketmeye devam ederseniz büyük barajlarınız olur
Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - 5. Dünya Su Forumu için İstanbul’a gelen Avrupa Çevre Ajansı Genel Müdürü Prof. Jacqeline McGlade, Avrupa’nın ciddi bir kuraklık tehlikesi içinde olduğunu söylerken Türkiye’de hem yetkilileri hem de tüketicileri uyardı:
“Bence Türkiye burada çok önemli bir yerde duruyor. Bundan böyle Türkiye toplumu suyun dikkatli kullanılması konusunda çok daha ciddi olmalı. Siz bir tüketicisiniz, sorumluluğunuz var. Eğer bu şekilde giysi almaya, et yemeye, bu hızla tüketmeye devam ederseniz büyük barajlarınız olur.”
Birleşmiş Milletler’in Dünya Su Ortaklığı Projesi’nin parçası olan ‘Avrupa Su Ortaklığı’nın düzenlediği panelin açılışında konuşan McGlade, ‘ekonomik kriz döneminde, suyun bir enerji kaynağı olarak çok önemli olduğunun altını çizdi. “Avrupa’da su akım hızı kritik seviyeye ulaştı” diyen McGlade “Bu doğal bir süreç mi yoksa insan eliyle verilen bir hasar mı diye bakmak gerekir. Suyu yönetmeyi bilmiyoruz” diye konuştu. 

Dev baraj endişesi
McGlade forumdaki açılış konuşmasından sonra Radikal’e yaptığı açıklamada, 5. Dünya Su Forumu organizasyonunu mükemmel bulduğunu vurguladı. Genel müdürü olduğu Avrupa Çevre Ajansı’nın verilerinden hareketle Avrupa’da ciddi bir kuraklık tehlikesi yaşandığını belirten McGlade, çözüm olarak ortaya konan büyük baraj projeleri için çevrecilerin duyduğu endişeleri şu sözlerle paylaştı:
“Büyük barajlar çeşitli problemlere yol açıyor. Durum böyle olsa da, çok hızla gelişen ülkelerde toplum, suyun değerini ve hükümetin su sağlamak zorunda olduğunu anlıyor. Burada toplumun suyu nasıl kullandığı önemli. Suyu boşa mı harcıyor, illegal olarak mı kullanıyor, suyun kullanımını önemsemiyor mu? Bence Türkiye burada çok önemli bir yerde duruyor. Bundan böyle Türkiye suyun dikkatli kullanılması konusunda çok daha ciddi olmalı. Büyük barajlar yapmak zorunda değiliz; tarımda çok dikkatli sulama yapılmasını sağlayabiliriz. İnsanlar suyla ürün alıyorlar, suyla yaşıyorlar. Su olmadan hiçbir yerde hiçbir şey yapamazsınız. Türkiye gibi ülkelerde önemli olan toplumun suyu nasıl kullanacakları, tüketecekleri üzerinde anlaşmaya varmaları gerekiyor. Siz bir tüketicisiniz sizin bir sorumluluğunuz var. Eğer bu şekilde kıyafetler almaya, et yemeye, böyle hızla tüketmeye devam ederseniz büyük barajlarınız olur. Bu sadece Türkiye’de de değil İtalya’da, İspanya ’da da aynı.”

Sıkıntı çok yakın
McGlade Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2010’da suyun biteceğine dair sözlerini de “Eğer iki yıl içinde doğru politikaları yaratmazsak önümüzdeki beş senede suyla ilgili büyük zorluklarımız olacak. Sadece Türkiye değil diğer ülkeler de iklim değişikliğinin kuraklık gibi etkileriyle yüzleşmek zorunda olacak” diye yorumladı.