Avrupa ve ABD'ye insan hakları ateşi!

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “Eğer, ‘insan hakları eşittir Avrupa değerleri ’ diyorsak bu, insan haklarına karşı en büyük bühtanı biz burada yapıyoruz demektir” derken Devlet Bakanı Mehmet Aydın da ABD’nin ‘işgallarini’ eleştirdi.
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nca düzenlenen ‘Medeniyetler İttifakı: Uluslararası İnsan Hakları Konferansı’ dün Ankara Dedeman Otel’de başladı. Konferansın açılışında konuşan Irak İnsan Hakları Bakanı Wicdan Salim Mihayyil, en çok insan hakları ihlallerinin Irak’ta yaşandığının altını çizdi. 
Irak’lı bakanın ardından kürsüye çıkan Devlet Bakanı Aydın ise ABD’ye sert göndermeler yaptı. 2005’te eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Ortadoğu hakkında konuşurken “ABD Ortadoğu’da güvenliğin peşinde olarak bazı noktaları görmezlikten geldi” dediğini aktaran Aydın, Rice’in ‘bazı noktalar’ ifadesinden demokrasi ve insan haklarını kastettiğini söyledi. Aydın, “Savaş açmakla, ülkeleri işgal etmekle demokrasi yerleşmez” dedi. 
Dünyada insan hakları konusunun başka ülkelerin içişlerine müdahale için kullanıldığını savunan Bakan Çiçek ise çifte standarttan yakındı. İnsan haklarının ‘bağnazlığa’ kurban edildiğini savunan Çiçek, “‘İnsan hakları eşittir Avrupa değerleri’ diyorsak bu, insan haklarına karşı en büyük bühtanı biz burada yapıyoruz demektir. Yaşadığımız bir kısım olaylarda Avrupa’nın bazı tutumlarından sonra bu eşitliğin çok da doğru olmadığını Avrupa ’ya karşı çok iyimser bir bakışla böyle bir değerlendirme yaptığımızı da söylemek isterim” dedi. Çiçek, terör konusunda dünyada ‘ikiyüzlülük’ olduğunu da söyledi. (Radikal)