Avrupa yakasına kurbanlık alınmayacak

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı, kurban kesimine ilişkin kuralları belirleyen tebliğinde, İstanbul Avrupa Yakası’nın da bulunduğu Trakya bölgesine kurbanlık sevkıyatı yapılmayacağını, sadece kesim amacıyla mezbahalara sevk edilecek kurbanlıkların kabul edileceğini bildirdi. Diyanet’in  Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre, kurban kesimi kuralları şöyle:

* Kurbanlıklar 15 gün önceden hazırlanan kapalı yerlerde satılacak. Satış yerlerinde su, tuvalet, kapalı oturma yerleri bulunacak.

* Kurbanlıklar dezenfekte edilmiş, zemininde su biriktirmeyen, ışıklandırma ve havalandırması bulunan, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekanlarda kesilecek. Kesim yerleri için kasap temin edilecek.

Vekaletle kesime teşvik
* Vekâletle kurban kesimi konusunda halk bilgilendirilecek.

* Trakya bölgesindeki illere (İstanbul ve Çanakkale’nin Trakya bölgesinde kalan kısmı dahil) kesim amacıyla mezbahalara sevk edilenler hariç olmak üzere kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevkleri yapılmayacak. Trakya bölgesi illerinden İstanbul’a getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan satılamayanların Trakya bölgesine geri dönüşleri engellenerek en yakın mezbahada kestirilmeleri sağlanacak. 

* Kurbanlık hayvanlar, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbaha ve kombinalar ile önceden belirlenen kesim yerlerinde; köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde, kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilecek. Cadde, sokak ve parkta kesim yapılmayacak.

* Kurban kesim yerlerindeki atıkların çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için önlem alınacak.  

* Kesim yeri olarak değerlendirilebilecek alternatifler de şöyle belirlendi: Üstü kapalı semt pazarları, araç yıkama yerleri ve kapalı otoparklar, kurbanlık satış yerleri yanına kurulacak kesim yerleri, imkânları ve yerleri müsait olan belediyelerce, şehirlerin belirli yerlerine yapılacak olan kurbanlık hayvan kesim yerleri.

* Belediyeler, satış ve kesim yerlerinde kurban atıklarını düzenli  ve sıhhi şekilde toplayacaklar ve çevre ve insan sağlığına uygun şekilde bertarafını sağlayacaklar. (Radikal)