'Avrupa yolu Ada'dan geçer'

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısında eşbaşkanlar Kürşat Eser ile Daniel Cohn-Bendith...

İSTANBUL - Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısında eşbaşkanlar Kürşat Eser ile Daniel Cohn-Bendith arasında, Kıbrıs tartışması çıktı. Cohn-Bendith, "Türkiye'nin AB kapısı Kıbrıs'tır" dedi.
Conrad Otel'de toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Cohn-Bendith, "AB ve BM açısından tek bir Kıbrıs olduğunu" söyleyerek şöyle devam etti:
"Kıbrıs'ın işgal altında bir alanı varsa o zaman pratik olarak Kıbrıs AB'ye giremeyecektir. Bu 2004 yılının sorunu olacaktır. Helsinki'de bir karar alındı. Her iki tarafın ortak bir girişimde bulunup bulunmadıklarına bakılacak. Türkiye'nin AB'ye giriş kapısı Kıbrıs'tır. Gelin Kıbrıs'ta federal bir devlet kuralım. Siz Kıbrıs'ın önünü açtığınız takdirde, Türkiye'nin de AB'ye giden yolda önünü
açmış olacaksınız. Bu şansı kaçırmayın. Yanlış milliyetçilik nedenleriyle yanlış kararlar almayın."
Bunun üzerine Eser Cohn-Bendit'e şu karşılığı verdi:
"Siz 1974 yılında yapılan harekâtın neden yapıldığının eğer derinliğine inmezseniz, tabii ki, 'Oradaki insanlar işgalcidir' diyebilirsiniz. 'Ne olursa olsun Kıbrıs Rum kesimini içimize almak istiyoruz. Türkiye de bunu çözsün' derseniz ve BM'nin yaptığı aracı görüşmelerin de önüne geçerseniz, biz bunun bir anlaşma değil, bir kavga yaratmanın sebebi olacağını düşünüyoruz."