Avrupa'da insanlık can çekişiyor

Avrupa'da insanlık can çekişiyor
Avrupa'da insanlık can çekişiyor

Doluştukları teknelerde dalgalarla boğuşurken Türk gemisinin sayesinde kurtulan göçmenleri ne İtalya ne de Malta kabul ediyor. FOTOĞRAFLAR: KAPTANHABER.COM SİTESİNDEN ALINMIŞTIR

143 göçmenle kaderine terk edilen Türk gemisinde 16 yaşında bir kız ölümle pençeleşiyor, 39 kişinin de durumu ağır. İtalya yardım olarak marmelat yolladı

LAMPEDUSA / İSTANBUL - AB’nin kalbinde kurtardığı 143 göçmenle kaderine terk edilen Panama bandıralı Türk gemisi MV Pınar E’nin güvertesi büyük bir insanlık dramına sahne oluyor. Gemideki kaçak göçmenleri kabul etmemek için laf dalaşına giren Malta ve İtalya’nın harekete geçmesi için denizin ortasından yaralı kurtarılan hamile kadının ölmesi gerekti. Gemi İtalya’dan sadece insani yardım alabilirken, gemiye çıkarılan yiyecek içecekler 37’si kadın 143 göçmen ve 13 Türk mürettabata ancak iki gün yetecek miktarda.
Roma bir helikopterle iki ağır yaralı kadını Lampudesa adasındaki hastaneye taşısa da, hava şartları elvermediğinden güvertede, 16 yaşında ağır hasta bir kız ölümle boğuşuyor. Kızın yaşayabilmesinin tek yolu İtalya’nın geminin  en yakın liman Lampedusa’ya yanaşabilmesine izin vermesinden geçiyor. Ne var ki Malta ve İtalya gemiyi pinpon topu gibi birbirlerine atarken, hamile kadının cesedini almaya bile gelen yok. 39 kişi de ağır hasta.

10 gündür denizdeler
Geminin içler acısı durumunu Sunday Times’a özetleyen, gemi sahibi Pınar Erdoğdu, “10 gündür denizdeler ve şu an deniz suyu içiyorlar. Güvertedeki göçmenler için yeterli battaniye yok. Çok tehlikeli bir durumdalar” dedi.  Gemide bekleyen hasta kızın durumuna da değinen Erdoğdu, “Kısa süre sonra ölecek. Kızı almak için gelmeleri gerekiyor. Geri kalan tüm göçmenler de hastalanmış durumda. Gemiye çok kötü bir koku yayılıyor. Çok yakında salgın hastalıklar baş gösterebilir” uyarısı yaptı.
Türk gemisinin kaptanına yaptığı için teşekkür eden BM Yüksek Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Laura Boldrini, gemiye yapılan muamelenin bundan böyle denizden insanları kurtarmak isteyeceklerin cesaretini kıracağı uyarısında bulundu. 

Tunus’a gidiyordu
Hedef Denizcilik’e ait Panama bandıralı Pınar E isimli kuru yük gemisi İtalya’dan demir - çelik yükledikten sonra Tunus’a hareket etti. Geminin mürettebatı, yollarına çıkan iki küçük teknedeki toplam 143 kaçak Afrikalı göçmeni ölümden kurtardı ve gemiye aldı. Durum Malta Sahil Güvenlik’e bildirildi. Yetkililer geminin İtalya karasularına yakın mesafede olduğu gerekçesiyle göçmenleri kabul etmeyecekleri cevabını verdi. Bu kez durum İtalya’ya bildirildi. 
İtalya’nın Lampedusa Adası’nın 25 mil güneyinde Malta ile deniz sınırının olduğu bölgede uluslararası sularda bulunan kuru yük gemisi Pınar’ın kaptanı 35 yaşındaki Aşık Toygun İstanbul’daki ailesine cep telefonu mesajı yollayarak yardım istedi. Kaptan, gemide salgın başladığını belirtti. Kaptanın Toygun’un eşi Firuye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.  

İtalya AB’yi adres gösterdi
Koşulların giderek ağırlaşması üzerine Hedef Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Barış Erdoğdu’nun girişimleriyle Türkiye Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği devreye girdi. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise çözüm için topu Avrupa Birliği’ne attı: “İtalya’nın Malta Büyükelçisi’ne yüksek makamlarla gereken bağlantıyı yapıp sorunu çözmesi için talimat verdim. AB Sınır Koruma Ajansı Frontex devreye girmeli. Bu durumun çözümü AB sorumluluğunda.” (Radikal)